Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Adenokarcinom prostaty s metastatickým šířením do mandibuly

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 3.8.2016

Adenokarcinom prostaty s metastatickým šířením do mandibuly

Karcinom prostaty je jednou z nejčastějších malignit mužů. Má tendenci metastazovat do kostí, přesto je šíření do mandibuly vzácné. Vzhledem k nevšednímu výskytu metastáz v dolní čelisti představuje jejich diagnóza výzvu jak pro urology, tak pro stomatology.

70–80 % mužů s diagnostikovaným karcinomem prostaty má metastaticky postižené kosti − většinou žebra, hrudní a bederní obratle a kosti pánve. Lékaři z tureckého Izmiru popsali případ počáteční metastázy v dolní čelisti.

Laboratorní a histopatologický nález

Do nemocnice byl přijat 65letý muž s obtížemi v dolních cestách močových. Laboratorní nález ukázal zvýšené hladiny sérového prostatického specifického antigenu (PSA; 321 ng/ml), následné vyšetření per rectum odhalilo hmatatelný uzlík. Histopatologická analýza vzorku získaného transrektální biopsií prostaty potvrdila adenokarcinom prostaty s Gleasonovým skóre 5 + 4 = 9. Scintigrafie a magnetická rezonance (MRI) nevykazovaly žádnou patologii. Pacient byl diagnostikován s lokálně pokročilým karcinomem prostaty bez metastáz (cT2cN0M0). Byla nasazena léčba kombinující radioterapii s maximální androgenní blokádou.

Během období léčby, kdy se hladina sérového PSA snížila na 19,5 ng/ml, bylo při kostní scintigrafii pozorováno zvýšené vychytávání radionuklidem značené látky v pravé mandibulární oblasti. Fyzikální vyšetření následně rovněž potvrdilo výrůstek a otok v dané oblasti. Pacient byl přijat na stomatologickou kliniku, kde udával silné bolesti zubů a otok dolní čelisti. Stomatolog provedl biopsii léze, jejíž histopatologický rozbor ukázal adenokarcinom prostaty s Gleasonovým skóre 3 + 4 = 7. Následná stagingová vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) a MRI hrudníku a břicha nepotvrdily žádnou patologii či přítomnost metastáz.

Po stanovení diagnózy byla zahájena léčba kombinující analog hormonu uvolňujícího luteinizační hormon (LHRH) a bisfosfonáty k prevenci kostního postižení. O 6 měsíců později byla z důvodu progrese zahájena chemoterapie založená na cytostatiku docetaxelu. Kromě metastáz v mandibule byly v tomto období nalezeny metastatické léze hrudního obratle a žebra. Pacientovi byla nadále podávána chemoterapie v intervalu 3 týdnů.

Závěr

Metastatické postižení dolní čelisti adenokarcinomem prostaty je velmi vzácné. Klinicky se může prezentovat bolestí, otokem či parestezií. Diagnóza nádorových lézí může být nevšední výzvou pro stomatology, protože může klinicky napodobovat onemocnění čelistního kloubu.

(ave)

Zdroj: Cakmak Ö., Tarhan H., Kücük Ü., Ilbey Y. Ö. Prostatic adenocarcinoma with initial metastatic spread to the mandible. Turk J Urol 2015 Sep; 41 (3): 149–151; doi: 10.5152/tud.2015.36043.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

PET diagnostika kostních metastáz při izolovaném vzestupu PSA u pacientů s nádorem prostaty

Prezentovaná práce zkoumala využití alternativní metody k diagnostice kostního postižení u pacientů s předpokládanou recidivou karcinomu prostaty při stoupajícím PSA.

Charakteristika a prediktory únavy u mužů na androgen-deprivační terapii − kohortová studie

Americká klinická studie prokázala výskyt klinicky významné únavy u pacientů na androgenní deprivaci oproti mužům po prostatektomii a mužům bez anamnézy karcinomu prostaty. Vážnější komorbidity a vyšší Gleasonovo skóre se zdají být prediktory zvýšené únavy u těchto pacientů.

Průběh a prediktory poklesu kognitivního výkonu u mužů na androgen-deprivační terapii

Americká klinická studie prokázala, že androgen-deprivační terapie (ADT) je spojena se signifikantním rizikem postižení kognitivních funkcí u pacientů s karcinomem prostaty.Všechny novinky