Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hypercholesterolémie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Doplňky stravy v terapii mírné a středně závažné dyslipidémie

Specializace: kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hypercholesterolémie

Vydáno: 21.6.2017

Doplňky stravy v terapii mírné a středně závažné dyslipidémie

Význam snížení celkového i LDL cholesterolu v primární prevenci kardiovaskulárních příhod je dostatečně doložen. Základem léčby je úprava životního stylu, která může zahrnovat i nutraceutika. Nutraceutikem s účinností doloženou v randomizovaných kontrolovaných studiích je kombinace červené kvasnicové rýže, polikosanolu a berberinu s kyselinou listovou a koenzymem Q10 (Armolipid Plus).

Nefarmakologická léčba dyslipidémie

Při rozvoji aterosklerózy se uplatňuje dyslipidémie a zánět. Kompenzace dyslipidémie je důležitá i při mírném zvýšení sérové koncentrace lipidů. Léčba zahrnuje složku nefarmakologickou a farmakologickou.

Nefarmakologická léčba spočívá hlavně v režimových opatřeních (pohyb, změnu stravovacích návyků), přičemž změna životního stylu by měla být pilířem léčby dyslipidémií. Teprve ve chvíli, kdy režimová opatření nejsou dostatečná, přichází na řadu farmakologická intervence. 

V nefarmakologické léčbě dyslipidémie je možné využít potravinové doplňky, které mohou pomoci snížit hladinu sérových lipidů. Nutraceutika a funkční potraviny hodnocené v randomizovaných kontrolovaných studiích (RCT) jsou uvedena i v doporučeních ESC/EAS pro léčbu dyslipidémie.

Armolipid Plus

Rozsáhlým programem RCT prošel pouze Armolipid Plus. Obsahuje červenou kvasnicovou rýži, polikosanol a berberin, které působí na snížení hladiny cholesterolu, v kombinaci s antioxidanty − kyselinou listovou a koenzymem Q10, jež potlačují zánět. Z těchto RCT bylo 7 kontrolováno placebem, ve 2 byl komparátorem ezetimib a ve 4 byl porovnáván Armolipid Plus + dieta se samotnou dietou.

Zařazení pacienti měli většinou mírnou až středně závažnou dyslipidémii a délka léčby byla 6–48 týdnů. Studie zahrnovaly i pacienty, kteří netolerovali statiny nebo u nichž byla tato léčba kontraindikovaná. Užívání Armolipidu Plus vedlo k významnému snížení hladiny celkového cholesterolu o 11–21 % a snížení hladiny LDL cholesterolu o 15–31 %, což odpovídá účinnosti malých dávek statinů. U pacientů, kteří nebyli kompenzováni při léčbě ezetimibem, vedl Armolipid Plus k dalšímu snížení celkového cholesterolu a LDL cholesterolu o 10 %. Tento doplněk stravy byl ve všech studiích velmi dobře tolerován s dobrou bezpečností. Je to dáno pravděpodobně kombinací nízkých dávek účinných složek (kvasnicová rýže, polikosanol a berberin), které jsou ale ve vzájemné kombinaci dostatečné pro dosažení terapeutického účinku. Kromě snížení cholesterolu se může v prevenci aterosklerózy uplatňovat i antioxidační působení kyseliny listové a koenzymu Q10.

Závěr

Výsledky těchto studií otevírají prostor pro využití doplňků stravy u mírné až středně závažné dyslipidémie před nasazením farmakoterapie. Armolipid Plus je spolu s úpravou životního stylu účinnou možností v léčbě mírné až střední dyslipidémie a vhodným postupem u pacientů, u nichž nelze z důvodu intolerance nebo kontraindikací podávat statiny.

(idav)

Zdroje:

  1. Barrios V., Escobar C., Cicero A. F. G. et al. A nutraceutical approach (Armolipid Plus) to reduce total and LDL cholesterol in individuals with mild to moderate dyslipidemia: review of the clinical evidence. Atheroscler Suppl. 2017 Feb; 24: 1–15. 
  2. Steinberg D. Hypercholesterolemia and inflammation in atherogenesis: two sides of the same coin. Mol Nutr Food Res 2005 Nov; 49 (11): 995−998.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza

Armolipid Plus je nutraceutický přípravek obsahující berberin, polikosanol a extrakt z červené fermentované rýže. Je široce dostupný na evropských trzích a publikované práce hovoří o jeho významném vlivu na zlepšení lipidového profilu, inzulinové rezistence a dalších složek metabolického syndromu. Design jednotlivých studií i jejich výsledky jsou však heterogenní. Proto jsou zajímavé výsledky nedávno publikované metaanalýzy relevantních klinických studií, která kvantifikovala vliv tohoto doplňku stravy na lipidový profil.

Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií

V programech na snížení celkového a LDL cholesterolu v rámci prevence kardiovaskulárních příhod stojí v první řadě změny životního stylu. Důležité údaje k otázce účinnosti nutraceutického přístupu v terapii dyslipidemie přináší následující přehledný souhrn výsledků klinických studií.

Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?

Snížení hladiny LDL cholesterolu (LDL-c) je ústředním cílem v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, zejména ischemické choroby srdeční. Odhaduje se, že každé snížení LDL-c o 1 % koresponduje se snížením rizika kardiovaskulárního onemocnění o 1−2 %.Všechny novinky