Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Terapie rozsáhlých kondylomat – kazuistika multimodálního přístupu

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie gynekologie a porodnictví
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 2.3.2016

Terapie rozsáhlých kondylomat – kazuistika multimodálního přístupu

Obrovská condylomata accuminatum jsou vzácným onemocněním, pro které zatím nebyla stanovena jasná léčebná metoda. Podívejme se tedy na kazuistiku, ve které byly bradavice odstraněny za pomocí kombinace elektrokauterizace a skalpelu s následnou dlouhodobou lokální terapií podofylinem.

Genitální bradavice jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV) a zpravidla velmi dobře reagují na lokální terapii. Někdy se ale kondylomata mohou rozrůst do obrovských rozměrů a vytvářejí tak velké masy v anogenitální oblasti, jež jsou klasickými metodami léčby velmi obtížně řešeny. Vzácnou formou jsou obrovská kondylomata známá pod pojmem Buschkeův–Löwensteinův tumor. Pro rozsáhlé léze není indikována lokální léčba a na řadu přichází buď chirurgické snesení, nebo systémová léčba. V rámci chirurgické terapie je možné použít buď chirurgickou extenzivní resekci skalpelem, po které nejsou časté rekurence, nicméně zákrok je náročný a s nutností následné rekonstrukce zresekované oblasti, anebo použití elektrokauterizace, což je metoda jemnější, nicméně rekurence jsou častější. V této kazuistice byla úspěšně použita kombinace obou metod chirurgické léčby a následné lokální terapie.

Jednalo se o 62letého muže, který přišel k řešení obrovských kondylomat v suprapubické, skrotální a penilní oblasti. Kondylomata mu takto vyrostla během 2 let, v jejichž průběhu léčbu ze socioekonomických důvodů nevyhledal. Mimo hepatitidu C neměl žádné komorbidity.

Vzhledem ke krvácení a infekci byla nejprve nasazena antibiotika. Po zvládnutí infekce byla naplánována operace. Celková masa kondylomat byla výrazně zredukována v lokální anestezii pomocí monopolární elektrokauterizace. Byla snaha omezit resekci pouze do oblasti 2–3 mm nad povrch kůže; přesto se to v některých místech nezdařilo a resekce byla provedena hlouběji s poškozením kůže. Zbytek bradavic byl snesen chirurgickým skalpelem (čepel č. 20, držen v úhlu 45° vzhledem ke kůži). Takto byla „oholena“ i vrchní vrstva epitelu, aby bylo dosaženo bazální vrstvy. Drobné krvácení bylo zastaveno elektrokoagulací. Celá operace nebyla časově náročná a byla spojena pouze s minimální krevní ztrátou.

Pacient byl propuštěn dva dny po operaci. Zhruba po dvou týdnech chirurgicky ošetřená část kůže mokvala a byl na ní patrný výtok, což se ambulantně ošetřilo obklady s mupirocinem aplikovanými 2–3× denně. Ve třetím týdnu po operaci byla kůže postupně sušší a objevovaly se známky reepitelizace. Na kontrole byly patrné okrsky zbylých lézí s několika drobnými oblastmi rekurence bradavic. Ty byly lokálně ošetřeny 5% roztokem podofylinu a kryoablací tekutým dusíkem.

Histologické vyšetření potvrdilo klinickou diagnózu a vyloučilo známky malignity. Za rok po operaci neměl pacient žádné obtíže, byl spokojen s občasnou léčbou rekurentních ložisek podofylinem a sexuální funkce byly zachovány.

(boba)

Zdroj: Akhavizadegan H: Electrocautery resection, shaving with a scalpel, and podophyllin: a combination therapy for giant condyloma acuminatum. The World J Mens Health 2015; 33 (1): 39–41.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inosin pranobex v terapii cervikálních kondylomat

Cílem konvenční terapie lézí způsobených lidským papilomavirem je odstranění klinicky zjevných ložisek. Latentní infekce však zůstává rizikem pro další přenos nemoci a rozvoj zhoubného nádorového bujení. Studie řeckých autorů zkoumala účinnost a bezpečnost perorální systémové léčby cervikálních kondylomat imunomodulačním léčivem inosin pranobexem.

Možnosti léčby pohlavně přenosných infekcí způsobené lidským papilomavirem

Genitální bradavice (Condylomata accuminata) jsou vysoce nakažlivou pohlavně přenosnou infekcí způsobenou některým z podtypů lidského papilomaviru (HPV).

Imunodeficience jako rizikový faktor rekurence análních kondylomat

Condyloma accuminatum patří mezi pohlavně přenosná infekční onemocnění. Rekurence je v případě tohoto onemocnění velmi častá a závisí na několika faktorech.Všechny novinky