Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Klinický obraz cytomegalové infekce

Specializace: alergologie a imunologie neonatologie otorinolaryngologie pediatrie
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 9.11.2016

Klinický obraz cytomegalové infekce

Průběh onemocnění způsobeného cytomegalovirem (CMV) může být rozmanitý v závislosti na imunitním systému hostitele. Zatímco o imunokompetentních jedinců infekce často probíhá asymptomaticky, případně se projevuje podobně jako infekční mononukleóza, u imunokompromitovaných je spojena s významnou morbiditou a mortalitou. Týká se to zejména pacientů s AIDS a nemocných po transplantaci, u těhotných pak infekce CMV může být příčinou kongenitálních vad u novorozenců.

Epidemiologie a klinický obraz

Přítomnost CMV byla potvrzena v různých tělních tekutinách a tkáních – moči, krvi, spermatu, mateřském mléce, cervikálním hlenu, ve výtěru z hrdla či v slzách. Také přenos infekce probíhá různými cestami: sexuálním stykem, těsným kontaktem, transfuzí, transplantací i perinatálně. Existují důkazy svědčící pro to, že CMV přetrvává hodiny na různých materiálech vnějšího prostředí: kovu, dřevě, sklu nebo oděvu.

Podobně jako u ostatních herpesvirů přetrvává CMV v organismu ve formě latentní infekce a jen v některých případech dochází k jeho reaktivaci. Vedle imunokompromitovaných jedinců jsou v nebezpečí zejména pacienti na jednotkách intenzivní péče, kde je infekce CMV spojována s delší hospitalizací, prodloužením nutnosti mechanické ventilace, závažnou sepsí, horším pooperačním průběhem i vyšší mortalitou.

Symptomatická nákaza CMV se obvykle projevuje syndromem podobným infekční mononukleóze, který zahrnuje horečku, zvětšené krční uzliny a faryngitidu. V krevním nálezu nemocných dominuje lymfocytóza s přítomností atypických lymfocytů. Infekce dále bývá u třetiny pacientů provázena kožním exantémem makulózního, makulopapulózního, morbilózního, rubeoliformního či skarlatiniformního charakteru. Onemocnění může být řídce provázeno též kolitidou, encefalitidou a dalšími orgánově specifickými poruchami (gastrointestinálními, jaterními, plicními, očními, žilními, neurologickými). Pacienti s tímto syndromem, kteří mají negativní protilátky svědčící pro infekci virem Epsteina a Barrové (EBV), by měli být vyšetřeni na přítomnost CMV. 

Terapie 

Většina infekcí CMV proběhne u imunokompetentních jedinců asymptomaticky nebo s minimem symptomů. Pokud se objeví syndrom podobný infekční mononukleóze, nemoc přetrvává dny až týdny a poté spontánně vymizí. Antivirotika obvykle nejsou indikována.

U pacientů se závažnějším průběhem onemocnění a orgánovými komplikacemi je možné podávat ganciklovir, valganciklovir či foskarnet. Chybějí však důkazy potvrzující významný efekt antivirové terapie. Vzhledem k její potenciální toxicitě je zejména u imunokompetentních pacientů třeba zvažovat benefit antivirové terapie oproti jejímu riziku. Vedle antivirotik lze podávat přípravky zvyšující přirozenou obranyschopnost organismu, například isoprinosin.

(ask)

Zdroj: Friel T. J. Epidemiology, clinical manifestations, and treatment of cytomegalovirus infection in immunocompetent adults. UpToDate, 2016. Dostupné na: www.uptodate.com/contents/epidemiology-clinical-manifestations-and-treatment-of-cytomegalovirus-infection-in-immunocompetent-adults

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Za jaké jiné onemocnění je možné CMV zaměnit?

V diferenciální diagnostice cytomegalovirové (CMV) infekce je třeba zvážit možnost infekční mononukleózy, virové hepatitidy, toxoplazmózy, akutní infekce HIV a roseola infantum. Klinicky se infekce CMV projevuje jako retinitida, gastrointestinální onemocnění (ezofagitida a kolitida), intersticiální pneumonitida, hepatitida a neurologické choroby jako encefalitida a myelitida.

Virová infekce − neprávem přehlížená etiologie nedoslýchavosti

Mezi různými příčinami nedoslýchavosti zůstávají viry poněkud v pozadí. Jejich vliv však lze vystopovat překvapivě často, zřejmě i v řadě případů tzv. idiopatických nedoslýchavostí.

Cytomegalovirové infekce u novorozenců a dětí

Lidský cytomegalovirus (CMV) patří do skupiny lidských herpesvirů. Typickou vlastností této skupiny virů je jejich neurovirulence a schopnost vyvolávat vedle primární infekce i infekce rekurentní. Séropozitivita CMV je v populaci relativně vysoká, u dospělých se pohybuje kolem 50 až 80 %, u dětí pak kolem 20 %.Všechny novinky