#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Isoprinosin jako imunomodulans u cytomegalovirové infekce

24. 1. 2017

Isoprinosin byl v klinickém hodnocení prokázán jako účinný u virových onemocnění (např. subakutní sklerozující panencefalitidy), herpetických kožních infekcí a aftózní stomatitidy, Reiterova syndromu, bradavic a cytomegalové hepatitidy.

Imunomodulační vlastnosti preparátu

Příznivý klinický efekt při léčbě virových onemocnění je způsoben imunomodulačními vlastnostmi isoprinosinu ovlivňujícími poměr pomocných a supresorových/cytotoxických T lymfocytů a produkci cytokinů. 

Existuje řada literárních údajů o farmakokinetice a farmakodynamice isoprinosinu, zejména ze 70. a 80. let 20. století, v posledních letech se však objevují nové publikace popisující změny produkce cytokinů nebo inhibici replikace virů – respiračních (např. chřipka, adenoviry) nebo u kondylomat. Isoprinosin byl testován jako léčebná modalita (resp. adjuvantní terapie) u řady virových infekcí, a to s variabilními výsledky.

Kazuistika − terapie chronické infekce CMV

Jediná v publikované literatuře zmiňovaná kazuistika efektivní terapie cytomegalovirové nákazy (CMV) isoprinosinem popisuje 7měsíčního chlapce s chronickou infekcí CMV. Projevy byly typické: kožní vyrážka, hepatitida, horečka a neprospívání. Byla ordinována kontinuální terapie isoprinosinem v dávce 50 mg/kg/den. Následně cytomegalovirus přestal být detekovatelný v moči a zvýšily se počty T lymfocytů v krvi. Při in vitro testování byly před léčbou odpovědi lymfocytů na CMV negativní, zatímco po léčbě isoprinosinem pozitivní. Stimulační efekt léku na odpověď lymfocytů tedy mohl přispět k eradikaci viru.

Obdobně se isoprinosin v současné době používá při chronických nebo často relabujících virových infekcích, například Herpes simplex viru. Ačkoliv je nutno brát údaje z jedné kazuistiky, publikované před více než 30 lety, s rezervou, nová data získaná ze studií využívajících moderní vyšetřovací metody potvrzují antivirový účinek isoprinosinu a jeho využitelnost v terapii některých virových infekcí.

Závěr

V publikované literatuře je dostupná zajímavá kazuistika o pozitivním efektu isoprinosinu v terapii CMV v pediatrii. V souladu s novými poznatky tak lze poukázat na antivirový efekt isoprinosinu a jeho potenciální využitelnost zejména u chronických infekcí CMV.

(thom)

Zdroje:

  1. Wybran J., Appelboom T. Isoprinosine (Inosiplex) immunological and clinical effects. Immunomodulation, New Frontiers and Advances 1984: 363−374.
  2. Lasek W., Janyst M., Wolny R. et al. Immunomodulatory effects of inosine pranobex on cytokine production by human lymphocytes. Acta Pharm 2015; 65 (2): 171−180, doi: 10.1515/acph-2015-0015.
  3. Majewska A., Lasek W., Janyst M., Młynarczyk G. Inhibition of adenovirus multiplication by inosine pranobex and interferon α in vitro. Cent Eur J Immunol 2015; 40 (4): 395–399.

 



Štítky
Neonatologie Otorinolaryngologie Pediatrie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#