Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Isoprinosin a jeho pozitivní vliv na imunitní systém

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie gynekologie a porodnictví praktické lékařství pro dospělé
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 20.4.2016

Isoprinosin a jeho pozitivní vliv na imunitní systém

Inosin pranobex (isoprinosin) je léčivo s imunomodulačním a protivirovým účinkem. Studie na zvířecích modelech již dříve ukázaly, že tato látka pomáhá obnovit funkce suprimovaného imunitního systému. Polští imunologové se detailněji zaměřili na tento mechanismus a roli vybraných cytokinů v něm.

In vitro studie již dříve potvrdily, že isoprinosin zvyšuje proliferaci T-lymfocytů, aktivitu NK buněk a produkci některých cytokinů, přičemž vliv má pravděpodobně především na Th1-lymfocyty. Imunomodulační efekt isoprinosinu může být z velké části způsoben právě ovlivněním produkce cytokinů. In vitro bylo již zjištěno, že kostimuluje produkci interleukinu 2 (IL-2), která může vysvětlovat zvýšenou proliferaci lymfocytů. 

Ve studii polských autorů byl hodnocen efekt isoprinosinu na buněčné kultury periferních lymfocytů po stimulaci fytohemaglutininem. Autoři se zaměřili právě na cytokiny, a to na interleukiny IL-2, IL-4, IL-5, IL-10, na interferon gama (IFN-γ) a tumor nekrotizující faktor alfa (TNF-α). Isoprinosin byl schopen signifikantně zvýšit produkci TNF-α i IFN-γ. Produkce IL-10 byla naopak isoprinosinem potlačena, a to v závislosti na dávce. IL-10 přitom hraje významnou roli v supresi vrozené i získané imunity. Koncentrace IL-2 nesouvisela s dávkou isoprinosinu, ale délkou jeho působení. 

Autoři poukazují na to, že isoprinosin nejen stimuluje efektorové funkce lymfocytů, ale dokáže také potlačit regulační (inhibiční) imunitní mechanismy. Toho je možné efektivně využít v podpoře imunitního systému při virových infekcích nebo u imunosuprimovaných jedinců.

(eza)

Zdroj: Lasek W. et al. Immunomodulatory effects of inosine pranobex on cytokine production by human lymphocytes. Acta Pharm 2015 Jun; 65 (2): 171−180.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Terapie rozsáhlých kondylomat – kazuistika multimodálního přístupu

Obrovská condylomata accuminatum jsou vzácným onemocněním, pro které zatím nebyla stanovena jasná léčebná metoda. Podívejme se tedy na kazuistiku, ve které byly bradavice odstraněny za pomocí kombinace elektrokauterizace a skalpelu s následnou dlouhodobou lokální terapií podofylinem.

Inosin pranobex v terapii cervikálních kondylomat

Cílem konvenční terapie lézí způsobených lidským papilomavirem je odstranění klinicky zjevných ložisek. Latentní infekce však zůstává rizikem pro další přenos nemoci a rozvoj zhoubného nádorového bujení. Studie řeckých autorů zkoumala účinnost a bezpečnost perorální systémové léčby cervikálních kondylomat imunomodulačním léčivem inosin pranobexem.

Možnosti léčby pohlavně přenosných infekcí způsobené lidským papilomavirem

Genitální bradavice (Condylomata accuminata) jsou vysoce nakažlivou pohlavně přenosnou infekcí způsobenou některým z podtypů lidského papilomaviru (HPV).Všechny novinky