Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Inosin pranobex s interferonem alfa inhibují replikaci HHV-1

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie gynekologie a porodnictví neonatologie otorinolaryngologie pediatrie praktické lékařství pro dospělé
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 6.5.2017

Inosin pranobex s interferonem alfa inhibují replikaci HHV-1

Polský výzkumný tým hodnotil in vitro inhibici replikační aktivity 3 kmenů lidského herpesviru typu 1 (HHV-1) pomocí dvou imunomodulačních látek – inosin pranobexu a interferonu alfa.

Rezistentní kmeny

Klíčovým problémem v oblasti vývoje nových antivirotik je vznik nových, rezistentních kmenů. Vývoj nových léků účinných proti herpetickým onemocněním je proto obtížný a časově náročný. Alternativou by mohla být optimalizace účinnosti a selektivity již existujících antivirotik, případně jejich kombinace s dalšími osvědčenými látkami.

Antivirová a imunomodulační léčba

Infekce vyvolané HHV-1, známým též jako herpes simplex virus 1 (HSV-1), lze léčit antivirovými přípravky. Jejich užívání však může být provázeno řadou nežádoucích účinků a vznikem rezistence. Funkci imunitního systému lze ovlivňovat i nespecificky – imunomodulací. Mezi známé látky, které jsou schopné posilovat imunitní mechanismy organismu, patří inosin pranobex (isoprinosin) či interferony. Řada studií naznačuje, že inosin pranobex má pleiotropní efekt.

Výsledky studie

Vedle imunomodulační aktivity vykazuje inosin pranobex také přímý antivirový účinek. Ve studii, kterou provedl polský tým, vedla zvyšující se koncentrace inosin pranobexu (50–400 μg/ml) působící po dobu 48 hodin k progresivně stoupající inhibici replikace HHV-1 v různých buněčných liniích infikovaných tímto virem. Kombinace 1000 IU/ml interferonu alfa (IFN-α) a inosin pranobexu pak vedla k potlačení množení viru v buněčné kultuře v porovnání s kontrolou a ke zvýšení protivirové aktivity. Samotný INF-α vykázal jen slabý protivirový účinek.

Závěr

Vedle antivirové léčby lze v boji proti herpetickým onemocněním využít imunomodulační léčbu. Kombinace inosin pranobexu s INF-α vedla ve studii in vitro k větší protivirové účinnosti než každá z těchto látek samostatně, a to bez zvýšení toxických účinků. Imunoterapie by mohla být prospěšná zejména u pacientů, u nichž byly izolovány virové kmeny rezistentní vůči známým antivirotikům.

(ask)

Zdroj: Majewska A., Lasek W., Janyst M., Mynarczyk G. In vitro inhibition of HHV-1 replication by inosine pranobex and interferon alpha. Acta Pol Pharm 2016; 73 (3): 637–644.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,8/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efektivita inosin pranobexu v léčbě subklinické HPV infekce vulvy

Perorální imunomodulátor inosin pranobex je efektivní a bezpečnou alternativou léčby subklinické formy HPV infekce vulvy. Potvrdila to i randomizovaná klinická studie ze Singapuru.

Isoprinosin jako imunomodulans u cytomegalovirové infekce

Isoprinosin byl v klinickém hodnocení prokázán jako účinný u virových onemocnění (např. subakutní sklerozující panencefalitidy), herpetických kožních infekcí a aftózní stomatitidy, Reiterova syndromu, bradavic a cytomegalové hepatitidy.

Psychomotorický vývoj po vrozené či perinatálně získané infekci CMV

Série kazuistik publikovaná v roce 2012 mapuje tři roky života dětí, které v prvních měsících života prodělaly symptomatickou infekci cytomegalovirem a léčbu antivirotikem.Všechny novinky