Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Efektivita inosin pranobexu v léčbě subklinické HPV infekce vulvy

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie gynekologie a porodnictví neonatologie otorinolaryngologie pediatrie praktické lékařství pro dospělé
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 3.5.2017

Efektivita inosin pranobexu v léčbě subklinické HPV infekce vulvy

Perorální imunomodulátor inosin pranobex je efektivní a bezpečnou alternativou léčby subklinické formy HPV infekce vulvy. Potvrdila to i randomizovaná klinická studie ze Singapuru.

Infekce HPV a možnosti léčby

Infekce lidskými papilomaviry (HPV) se často manifestuje jako genitální bradavice (condylomata acuminata), ale mnohem nebezpečnější je subklinická či latentní (volným okem neviditelná) infekce, která může progredovat do nádorového onemocnění. Vulvární symptomatická infekce HPV se projevuje rekurentním či chronickým drážděním, svěděním nebo až bolestivostí v závislosti na lokalizaci infekce a závažnosti přidruženého zánětu.

Klinické studie s interferony přinesly zajímavé výsledky, co se jejich efektivity týče, ale tato léčba je nákladná a často doprovázená nepříjemnými nežádoucími účinky. Inosin pranobex byl zaveden jako nespecifický imunostimulátor, který zvyšuje úspěšnost léčby genitálních bradavic. Níže prezentovaná studie se soustředila na účinnost a bezpečnost tohoto léčiva v terapii symptomatické subklinické HPV infekce vulvy.

Metodika studie

Randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie se zúčastnilo 55 žen s perzistentním pruritem vulvy, které měly histologicky potvrzenou subklinickou formu HPV infekce vulvy. Studii dokončilo 46 z nich. Pacientky byly náhodně rozděleny do dvou skupin: první (n = 22) podstoupila terapii inosin pranobexem v dávce 1 g 3× denně po dobu 6 týdnů, druhá (n = 24) pak dostávala pouze placebo.

Účinek terapie byl hodnocen objektivně (kolposkopickým vyšetřením) i subjektivně (hodnocením stupně svědění). Pacientky se podrobily vyšetření před začátkem podávání léčiva a poté za 2 a 4 měsíce od zahájení léčby.

Výsledky

Po 2 měsících došlo k signifikantnímu zlepšení kolposkopického nálezu u 14 žen (63,5 %) ve skupině s inosin pranobexem a u 4 žen (16,7 %) léčených placebem (p = 0,005). Pruritus se signifikantně zmírnil u 13 žen (59,1 %) na inosin pranobexu a u 9 žen (37,5 %) na placebu (p = 0,435). U 12 žen (66,7 %) z 18 se zlepšeným kolposkopickým nálezem se oproti 10 nemocným (35,7 %) z 28 bez zlepšení nálezu signifikantně zmírnil pruritus (p = 0,041). Výsledky byly obdobné i při dalším hodnocení efektivity terapie (tj. po 4 měsících od prvního podání léku).

Nežádoucí účinky se vyskytly u 2 žen ve skupině na aktivní terapii (jedna udávala pocit sevření na hrudi, druhá celkovou malátnost) a u 2 pacientek ve skupině na placebu (hlásily kožní vyrážku), ale tyto byly mírné.

Závěr

Z výsledků studie vyplývá, že inosin pranobex je efektivní a bezpečnou alternativou v terapii subklinické HPV infekce vulvy.

(raj)

Zdroj: Tay S. K. Efficacy of inosine pranobex oral therapy in subclinical human papillomavirus infection of the vulva: a randomized double-blinded placebo controlled study. Int J STD AIDS 1996 Jul; 7 (4): 276–280.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Isoprinosin jako imunomodulans u cytomegalovirové infekce

Isoprinosin byl v klinickém hodnocení prokázán jako účinný u virových onemocnění (např. subakutní sklerozující panencefalitidy), herpetických kožních infekcí a aftózní stomatitidy, Reiterova syndromu, bradavic a cytomegalové hepatitidy.

Psychomotorický vývoj po vrozené či perinatálně získané infekci CMV

Série kazuistik publikovaná v roce 2012 mapuje tři roky života dětí, které v prvních měsících života prodělaly symptomatickou infekci cytomegalovirem a léčbu antivirotikem.

Diferenciální diagnostika cytomegalovirových infekcí

Každý z nás velmi pravděpodobně v průběhu života přijde do kontaktu s cytomegalovirem. Nákaza probíhá zpravidla asymptomaticky, ale v některých případech může vyústit v závažné onemocnění, které nemá typické příznaky, a je tak zaměnitelné s řadou jiných klinických jednotek.Všechny novinky