Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Z rány se mnohem hůř odstraňuje pěna

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 3.10.2010

Z rány se mnohem hůř odstraňuje pěna

Mnoho pacientů popisuje odstraňování pěny, která se používá jako výplň rány při podtlakové terapii ran (negative pressure wound therapy – NPWT), jako velice nepříjemné, až bolestivé. Ověřit rozdíl v účinku pěny a gázy (druhá možnost výplně) na spodinu rány se pokusili lékaři ze Švédska. Své výsledky minulý rok publikovali v odborném periodiku Wounds.

Při jejich pokusu se na vepřových modelech ran použila NPWT s tlakem −75 mmHg nebo −125 mmHg po dobu 72 hodin. Účinek gázy a pěny na ránu byl sledován odebráním bioptických vzorků spodiny rány a přiléhající výplně. Vzorky se barvily hematoxilin-eozinem nebo dle Giemsy a byly histologicky vyšetřeny. Také se zjišťovala síla, která byla potřeba k odstranění výplně z rány.

Tkáň do pěny vrůstá

Síla potřebná k odstranění výplně ze spodiny rány po ukončení podtlakové terapie byla daleko větší v případě pěny. Při použití NPWT došlo k vrůstání tkáně do pěny. Pokud byla jako výplň použita gáza, nedocházelo k tomuto vrůstání vůbec. Pod pěnou byla také nalezena výraznější leukocytární infiltrace, dezorganizace tkáně, přerušení spojů mezi buňkami a větší rozdíly mezi velikostmi jednotlivých buněk. Výsledky byly podobné nezávisle na použité hodnotě tlaku.

Vše souhlasí

Je zřejmé, že právě kvůli vrůstání granulační tkáně do pěny, které je při použití gázy minimální, vyžaduje odstraňování pěny z rány použití větší síly. To je možné vysvětlení praskání spodiny rány a značného dyskomfortu, který pacienti popisují. Také zjištěné rozdíly morfologie tkáně na spodině rány při použití pěny a gázy jsou v souladu s klinickými poznatky o kvalitě granulační tkáně.

(zep)

Zdroj: Ola Borgquist, MD, et al.: Tissue Ingrowth into Foam but Not into Gauze during Negative Pressure Wound Therapy, Wounds, 2009; 21 (11).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Použití svorek po ortopedických zákrocích je spojeno s vyšším rizikem infekce

Podle výsledků metaanalýzy uvedené v březnu v časopise British Medical Journal stoupá riziko vzniku infekce v ráně po zákrocích v oblasti kloubů s použitím svorek oproti klasickým stehům. S dřívější rehabilitací a tlakem na lékaře ohledně zkrácení doby hospitalizace se metoda uzavření rány po ortopedických zákrocích stává dokonce důležitější než v minulosti.

Infekce kůže a měkkých tkání u imunokompromitovaných pacientů

Diagnostické postupy a léčba infekcí kůže a měkkých tkání (SSTI – skin and soft tissue infections) u imunokompromitovaných pacientů byly aktualizovány. Jedná se zejména o infekci kmeny Staphylococcus aureus (MRSA) rezistentními na methicilin/oxacilin. Postupy jsou popsány a zrevidovány v dubnovém výtisku časopisu American Family Physician.

Diabetici z Indie a menší prevalence neuropatie ve srovnání s Evropany

Podle zprávy uveřejněné online v odborném časopise Diabetes care mají pacienti indo-asijského původu nižší prevalenci periferní a autonomní neuropatie než ti, kteří pocházejí z Evropy. Indo-asiaté patří přitom mezi skupinu nejvíce ohroženou diabetem 2. typu.Všechny novinky