Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vliv nedostatku vitamínu D na koncentrace zánětlivých cytokinů u pacientů se syndromem diabetické nohy

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 18.11.2014

Vliv nedostatku vitamínu D na koncentrace zánětlivých cytokinů u pacientů se syndromem diabetické nohy

Nedostatek vitamínu D je v populaci relativně běžný. Vitamín D hraje přitom důležitou roli mimo jiné i ve fungování imunitního systému. Cílem předkládané studie bylo zjistit, zda existuje nějaká souvislost mezi hladinou vitamínu D a profilem zánětlivých cytokinů u pacientů s infekcí rány v rámci syndromu diabetické nohy.

V rámci studie zjišťovali autoři koncentrace vitamínu D (25-hydroxyvitamínu D), IL-1β, IL-6, TNF-α a IFN-γ u 112 diabetiků s infikovanou diabetickou nohou a 109 kontrolních diabetiků. Studovaná a kontrolní skupina měly srovnatelné složení, co se týče věku, trvání diabetu, hladiny glykovaného hemoglobinu i BMI. Závažný nedostatek vitamínu D (< 25 nmol/l) byl běžnější u pacientů s infekcí než u kontrol (48,2 % vs. 20,5 %). U studované skupiny byly navíc signifikantně vyšší koncentrace IL-6 (p ≤ 0,001), IL-1β (p ≤ 0,02) a TNF-α (p ≤ 0,006). Významná negativní korelace byla pozorována mezi hladinou 25-hydroxyvitamínu D a koncentracemi cirkulujících IL-1β (p ≤ 0,001) a IL-6 (p ≤ 0,04), ale ne mezi hladinou 25-hydroxyvitamínu D a koncentrací TNF-α a IFN-γ. Mezi pacienty s těžkou deficiencí 25-hydroxyvitamínu D a pacienty s koncentracemi 25-hydroxyvitamínu D ≥ 25 nmol/l byl navíc nalezen signifikantní rozdíl v koncentracích IL-1β (p ≤ 0,007) a IL-6 (p ≤ 0,02).

Těžký nedostatek vitamínu D je spojen s vyšší koncentrací zánětlivých cytokinů u diabetických pacientů, zvláště těch s infekcí v rámci syndromu diabetické nohy. Jako vhodná cut-off hodnota koncentrace 25-hydroxyvitamínu D se jeví hladina < 25 nmol/l, která již je spojena se změnami ve fungování imunitního systému.

(epa)

Zdroj: Tiwari S., Pratyush D. D., Gupta S. K., Singh S. K. Vitamin D deficiency is associated with inflammatory cytokine concentrations in patients with diabetic foot infection. Br J Nutr. 2014 Oct 21: 1–6. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Onemocnění koronárních tepen a jeho vliv na přežití pacientů s diabetem mellitem 2. typu a Charcotovou osteoartropatií

Charcotova osteoartropatie (ChO) je raritní komplikací syndromu diabetické nohy. Souvisí s chronickým zánětem postižené končetiny a vede k rozsáhlým muskuloskeletálním změnám. Autoři z německého Frankfurtu nad Mohanem se na pacienty s ChO zaměřili ve svém výzkumu a pokusili se zjistit, jaké mají komorbidity, procento amputací, výskyt bércových vředů a dalších onemocnění.

Podpora hojení popálenin pomocí obkladů s krevními destičkami

Krevní destičky hrají nezastupitelnou roli při hojení jakéhokoli poranění. Nejenže jsou nezbytné pro koagulaci a zánětlivou fázi, ale hrají důležitou úlohu také ve fázi remodelační. Uvolňují velké množství růstových faktorů a cytokinů, které podporují hojení tkáně. Některé jednotlivé růstové faktory již prokázaly svou účinnost například v hojení diabetických vředů.

Vlastnosti chronických ran související se svěděním při jejich hojení

Svědění ran je při jejich hojení spojeno s větší velikostí rány, rozsáhlejším otokem tkáně a přítomností granulační a nekrotické tkáně na spodině. Ukázala to observační deskriptivní americká studie s 200 pacienty.Všechny novinky