Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Topicky aplikovaný propolis může urychlovat hojení diabetických bércových vředů

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 10.2.2015

Topicky aplikovaný propolis může urychlovat hojení diabetických bércových vředů

První pilotní studie u lidí ukázala, že včelí produkt propolis aplikovaný jednou týdně může při dobré snášenlivosti zrychlovat hojení diabetických bércových vředů.

Propolis je přírodní včelí produkt s protizánětlivými účinky. Australští autoři, kteří již dříve prokázali zmírnění zánětu a lepší hojení kožních vředů u hlodavců s diabetem, publikovali na konci roku 2014 své první výsledky s lokálně aplikovaným propolisem u lidí.

Do své pilotní studie zahrnuli 24 pacientů s diabetickým bércovým vředem trvajícím nejméně 4 týdny. Po dobu 6 týdnů jim byl při každé návštěvě u lékaře jednou za týden lokálně aplikován propolis. Plocha vředu, podíl pacientů s vyhojeným vředem a počet bakterií a prozánětlivá aktivita MMP-9 v tekutině odebrané z vředu po debridementu byly porovnány s 84 diabetiky s porovnatelnými bércovými vředy léčenými ve stejném centru.

Po jednom týdnu se plocha vředu ve skupině s propolisem zmenšila průměrně o 41 % v porovnání s 16 % u kontrolních jedinců (p < 0,001), po 3 týdnech pak o 63 % při aplikaci propolisu a o 44 % v kontrolní skupině (p < 0,05). K úplnému vyhojení vředu došlo po 3 týdnech u 10 % pacientů s propolisem, ale jen u 2 % v kontrolní skupině (p < 0,001), po 7 týdnech činil podíl takových pacientů 19 % u propolisu a 12 % u kontrol (p < 0,05). Po 3 týdnech bylo také pozorováno významně větší snížení prozánětlivé aktivity a počtu bakterií oproti vstupní hodnotě při léčbě propolisem než u kontrolní skupiny. Ve studii nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky spojené s aplikací propolisu.

Topická aplikace propolisu jednou týdně se tedy jeví jako slibný postup využitelný při léčbě diabetických bércových vředů. Výsledky je třeba ještě ověřit ve větší multicentrické studii.

(zza)

Zdroj: Henshaw F. R., Bolton T., Nube V., et al. Topical application of the bee hive protectant propolis is well tolerated and improves human diabetic foot ulcerhealing in a prospective feasibility study. J Diabetes Complications. 2014 Nov–Dec; 28 (6): 850–7; doi: 10.1016/j.jdiacomp.2014.07.012. Epub 2014 Aug 7.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 23x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Onemocnění koronárních tepen a jeho vliv na přežití pacientů s diabetem mellitem 2. typu a Charcotovou osteoartropatií

Charcotova osteoartropatie (ChO) je raritní komplikací syndromu diabetické nohy. Souvisí s chronickým zánětem postižené končetiny a vede k rozsáhlým muskuloskeletálním změnám. Autoři z německého Frankfurtu nad Mohanem se na pacienty s ChO zaměřili ve svém výzkumu a pokusili se zjistit, jaké mají komorbidity, procento amputací, výskyt bércových vředů a dalších onemocnění.

Vliv nedostatku vitamínu D na koncentrace zánětlivých cytokinů u pacientů se syndromem diabetické nohy

Nedostatek vitamínu D je v populaci relativně běžný. Vitamín D hraje přitom důležitou roli mimo jiné i ve fungování imunitního systému. Cílem předkládané studie bylo zjistit, zda existuje nějaká souvislost mezi hladinou vitamínu D a profilem zánětlivých cytokinů u pacientů s infekcí rány v rámci syndromu diabetické nohy.

Výsledky dlouhodobé léčby podtlakovou terapií s instilací hojivých roztoků

Podtlaková terapie (negative pressure wound therapy – NPWT) je léčba, která redukuje edém, odvádí exsudát, stimuluje granulaci a obnovu tkáně a postupně zmenšuje rozsah rány. Rána se tímto připravuje k sekundárnímu hojení, transplantaci kůže či jiné léčbě. Spojením podtlakové terapie s instilací hojivého roztoku (NPWTi) vzniká nová metoda vhodná k léčbě těžkých chronických ran, zvláště na končetinách s vysokým rizikem amputace.Všechny novinky