Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Přírodní extrakty v lokální terapii lupénky

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 31.12.2010

Přírodní extrakty v lokální terapii lupénky

Standardní terapie lupénky zahrnuje topické přípravky obsahující kyselinu salicylovou, původně získávanou z kůry bílé vrby. Jedním z nejdůležitějších topických přípravků k léčbě psoriázy je také dithranol (v Německu Cignolin, v USA Anthralin). Dříve byl získáván z chrysarobinu, což je složka kůry stromu araroba nebo goa, nacházejících se v Amazonských deštných pralesích, a dnes je vyráběn synteticky.

Dalšími kandidáty v léčbě psoriázy ale mohou být podle některých studií i jiné přírodní extrakty. Výtažek z kořene oregonské vinné révy neboli Mahonia aquifolium se užívá nejen k léčbě akné, ale i dalších zánětlivých kožních onemocnění. Ve třech klinických studiích bylo prokázáno, že krém s obsahem Mahonia aquifolium se jeví jako bezpečná a účinná léčba u pacientů s lehkou až střední formou psoriázy.

V randomizované prospektivní klinické studii se ukázala jako bezpečná léčba psoriázy kombinací avokádového oleje a vitaminu B12. Obě látky ve formě krému měly stejně přínosný účinek jako kalcipotrien v lokální terapii lupénky, a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků i při dlouhodobém užívání.

Další dvojitě slepá placebem kontrolovaná klinická studie s počtem 197 pacientů ukázala, že kapsaicin, který je hlavní složkou kajenského pepře, ve formě 0,025% krému užívaný po dobu šesti týdnů 4x denně, signifikantně zlepšil symptomy psoriázy. Zde byl nejčastěji popisovaným vedlejším účinkem pocit přechodného pálení. Kontraindikované je však aplikování kapsaicinu na obličej a na kůži s otevřeným poraněním.

Indigo naturalis (Qing Dai) je modrý prášek získávaný z listů a stonků rostliny Baphicacanthus cusia. V prospektivní nerandomizované srovnávací studii byl krém s 20% obsahem výtažku z indigo naturalis porovnávaný s vehikulem u pacientů s chronickou formou plakové psoriázy. U 80 % pacientů bylo pozorováno znatelné zlepšení po 8 týdnech léčby krémem s indigo naturalis, zatímco v případě použití vehikula nebylo pozorováno žádné zlepšení.

Terapie bylinnými přípravky v léčbě lupénky se jeví jako velice slibná. Bude však zapotřebí více kontrolovaných studií ke zhodnocení jak pozitivních, tak i nežádoucích účinků této terapie.

(skl)

Zdroj: Am J Clin Dermatol 2010;11(4):247-267.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antiseptika a jejich antibakteriální účinnost

Nalezení optimální terapie pro těžko se hojící rány jako například chronické vředy, traumatické rány a hluboké popáleniny není pro dnešní medicínu jednoduchým úkolem. Otevřené rány jsou vnímavé k invazi patogenů zejména tehdy, jde-li o pacienty imunokompromitované či s diagnózou diabetu.

Využití rostlin v léčbě ran a popálenin

V léčbě ran mají největší rozšíření tradiční evropské rostliny jako heřmánek (Matricaria recutita), měsíček (Callendula officinalis) a arnika (Arnica montana), aplikované lokálně. Koncentráty a výtažky z měsíčku a heřmánku jsou užívány k omývání nebo v podobě vlhkých obkladů na čerstvé rány.

Mikrodermabraze jako možnost omlazení stárnoucí kůže

Mikrodermabraze provedená hrubě a hustě posázenými zrníčky diamantů může navodit molekulární změny v pleti, které napomohou k jejímu mladistvějšímu vzhledu. Lékaři z Univerzity v Michiganu uvádí v říjnovém vydání Archives of Dermatology, že procedura může zlepšit jizviček po akné, vzhled vrásek a dalších známek stárnutí.Všechny novinky