Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Management hojení akutních ran a drobných poranění kůže

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 6.5.2012

Management hojení akutních ran a drobných poranění kůže

Přelom tisíciletí se nese ve znamení nových technologií, které velmi zefektivnily proces péče o rány. Moderní metody vlhkého hojení ran se staly nezbytnou součástí standardní terapie chronických nehojících se ran, které obvykle vyžadují koordinovanou multidisciplinární péči a těsnou spolupráci na ose lékař – sestra – pacient.

Naproti tomu problematice ošetřování akutních ran a drobných poranění kůže není věnováno tolik pozornosti, ačkoliv početně výrazně převažují. Různé škrábance, odřeniny a řezné rány patří mezi nejběžnější drobné úrazy. Vlastní proces hojení akutních ran je často považován za nekomplikovanou záležitost, při které na sebe jednotlivé fáze hojení plynule navazují a proces hojení probíhá zcela samovolně. Tato poranění se nejčastěji vyskytují na rukou, nohou a v obličeji, proto je důležitým hlediskem také minimalizace jizev.

Drobná poranění, jako jsou malé povrchové řezné rány, oděrky a poškrábání s porušením kožního krytu, rovněž vyžadují náležitou péči, aby se zabránilo komplikacím (zejména rozvoji infekce). Místní ošetření zranění menšího rozsahu spočívá v důkladném vymytí pitnou vodou nebo fyziologickým roztokem s následným přiložením vhodného krytí, jež odpovídá zásadám vlhkého hojení ran. V léčbě menších povrchových ran se jeví jako účelné omezit výběr krytí na několik výrobků, jež jsou uzpůsobeny k udržování vlhkého prostředí v ráně.

Moderní obvazové materiály

Obvazový materiál by měl obecně splňovat následující kritéria:
  • omezit ztráty tělních tekutin,
  • umožnit odsávání nadměrné sekrece,
  • odstranit toxické produkty, které v ráně vznikají,
  • udržet v ráně ideální teplotu,
  • zabezpečit výměnu plynů,
  • ochránit ránu před infekcí,
  • nulová toxicita,
  • zajistit dobrou snášenlivost v ráně.

Výhody vlhkého hojení ran

Ideální prostředek pro hojení drobných poranění kůže představuje hydrogelové krytí. Na povrchu rány vytváří elastickou vrstvu, která odděluje ránu od vnějšího prostředí. Hydrogely podporují dělení a pohyb buněk v ráně, udržují na postiženém místě správné pH a zásadně ovlivňují všechny fáze hojení, zejména granulaci a epitalizaci. Na rozdíl od běžných prostředků při použití hydrogelů nedochází k přilepení obvazu k ráně, a převaz je tak bezbolestný. Hydroaktivní gely jsou vhodné zejména pro ošetření suchých a exsudujících ran, ačkoliv údaje ze systematických studií, které by prokazovaly účinnost těchto přípravků, stále chybí.

Na českém trhu je v sekci hydrogelových krytí k dispozici například volně prodejný zdravotnický prostředek HemaGel®, který může být předepsán i na zdravotní poukaz. V indikovaných případech pojišťovna hradí 75 % ceny přípravku.

(hkh)

Zdroj: Korting H. C., Schöllmann C., White R. J. Management of minor acute cutaneous wounds: importance of wound healing in a moist environment. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2011 Feb; 25 (2): 130–7; doi: 10.1111/j.1468-3083.2010.03775.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aktivin B podporuje hojení ran

Hojení kožní rány je složitý proces, který zahrnuje zánětlivou reakci, tvorbu nové tkáně a tkáňovou remodelaci. Tvorby nové tkáně se účastní keratinocyty, které proliferují a migrují a tak se podílejí na epitelizaci nové tkáně. Byla objevena již řada růstových faktorů a cytokinů, které hrají klíčovou roli v hojení ran.

Oxidační stres a apoptóza u diabetiků s nehojící se chronickou ránou

Indická studie prokázala zvýšenou míru apoptózy u pacientů s nekompenzovaným diabetem 2. typu a u skupiny s nehojící se diabetickou nohou pak vyšší oxidační stres. To svědčí pro významnou úlohu oxidačního stresu a apoptózy při zhoršeném hojení ran. Hyperglykemie vede k tvorbě volných radikálů, které způsobují oxidační stres a apoptózu různých buněk.

Psychologie hojení ran

Psychologové z Nového Zélandu nedávno publikovali závěry vycházející z přehledu současné literatury o možnostech využití psychologických postupů při hojení ran. Výzkum účinků psychických faktorů na hojení ran je ideálním psychoneuroimunologickým modelem, protože je možné dobře hodnotit klinický výsledek i biologické mechanismy, které ho zprostředkovávají.Všechny novinky