#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Management hojení akutních ran a drobných poranění kůže

6. 5. 2012

Přelom tisíciletí se nese ve znamení nových technologií, které velmi zefektivnily proces péče o rány. Moderní metody vlhkého hojení ran se staly nezbytnou součástí standardní terapie chronických nehojících se ran, které obvykle vyžadují koordinovanou multidisciplinární péči a těsnou spolupráci na ose lékař – sestra – pacient.

Přelom tisíciletí se nese ve znamení nových technologií, které velmi zefektivnily proces péče o rány. Moderní metody vlhkého hojení ran se staly nezbytnou součástí standardní terapie chronických nehojících se ran, které obvykle vyžadují koordinovanou multidisciplinární péči a těsnou spolupráci na ose lékař – sestra – pacient.

Naproti tomu problematice ošetřování akutních ran a drobných poranění kůže není věnováno tolik pozornosti, ačkoliv početně výrazně převažují. Různé škrábance, odřeniny a řezné rány patří mezi nejběžnější drobné úrazy. Vlastní proces hojení akutních ran je často považován za nekomplikovanou záležitost, při které na sebe jednotlivé fáze hojení plynule navazují a proces hojení probíhá zcela samovolně. Tato poranění se nejčastěji vyskytují na rukou, nohou a v obličeji, proto je důležitým hlediskem také minimalizace jizev.

Drobná poranění, jako jsou malé povrchové řezné rány, oděrky a poškrábání s porušením kožního krytu, rovněž vyžadují náležitou péči, aby se zabránilo komplikacím (zejména rozvoji infekce). Místní ošetření zranění menšího rozsahu spočívá v důkladném vymytí pitnou vodou nebo fyziologickým roztokem s následným přiložením vhodného krytí, jež odpovídá zásadám vlhkého hojení ran. V léčbě menších povrchových ran se jeví jako účelné omezit výběr krytí na několik výrobků, jež jsou uzpůsobeny k udržování vlhkého prostředí v ráně.

Moderní obvazové materiály

Obvazový materiál by měl obecně splňovat následující kritéria:

  • omezit ztráty tělních tekutin,
  • umožnit odsávání nadměrné sekrece,
  • odstranit toxické produkty, které v ráně vznikají,
  • udržet v ráně ideální teplotu,
  • zabezpečit výměnu plynů,
  • ochránit ránu před infekcí,
  • nulová toxicita,
  • zajistit dobrou snášenlivost v ráně.

Výhody vlhkého hojení ran

Ideální prostředek pro hojení drobných poranění kůže představuje hydrogelové krytí. Na povrchu rány vytváří elastickou vrstvu, která odděluje ránu od vnějšího prostředí. Hydrogely podporují dělení a pohyb buněk v ráně, udržují na postiženém místě správné pH a zásadně ovlivňují všechny fáze hojení, zejména granulaci a epitalizaci. Na rozdíl od běžných prostředků při použití hydrogelů nedochází k přilepení obvazu k ráně, a převaz je tak bezbolestný. Hydroaktivní gely jsou vhodné zejména pro ošetření suchých a exsudujících ran, ačkoliv údaje ze systematických studií, které by prokazovaly účinnost těchto přípravků, stále chybí.

Na českém trhu je v sekci hydrogelových krytí k dispozici například volně prodejný zdravotnický prostředek HemaGel®, který může být předepsán i na zdravotní poukaz. V indikovaných případech pojišťovna hradí 75 % ceny přípravku.

(hkh)

Zdroj: Korting H. C., Schöllmann C., White R. J. Management of minor acute cutaneous wounds: importance of wound healing in a moist environment. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2011 Feb; 25 (2): 130–7; doi: 10.1111/j.1468-3083.2010.03775.x



Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#