#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Léčba chronického bércového vředu venózní etiologie

29. 12. 2012

Bércový vřed – ulcus cruris venosum – se řadí mezi recidivující chronické otevřené rány. Jedná se o tkáňovou ztrátu kůže na bérci či noze. Prevalence se pohybuje kolem 1 % evropské a americké populace. Rizikové faktory vzniku jsou vyšší věk, obezita, předchozí poranění dolních končetin (DKK), hluboká žilní trombóza a záněty žil.

Bércový vřed – ulcus cruris venosum – se řadí mezi recidivující chronické otevřené rány. Jedná se o tkáňovou ztrátu kůže na bérci či noze. Prevalence se pohybuje kolem 1 % evropské a americké populace. Rizikové faktory vzniku jsou vyšší věk, obezita, předchozí poranění dolních končetin (DKK), hluboká žilní trombóza a záněty žil. Etiologií tohoto onemocnění je z 80 % chronická žilní insuficience, méně často arteriální insuficience, dlouhodobý tlak, diabetická neuropatie, systémová onemocnění (revmatoidní artritida), vaskulitidy, osteomyelitidy a kožní malignity.

Léčba konzervativní:

Kompresivní terapie je standardem péče o bércové vředy a chronickou žilní insuficienci. Redukuje otoky, zlepšuje žilní návrat, urychluje hojení vředu a zmírňuje bolest.

  • Nepružná obinadla zajistí vynikající kompresi při chůzi, nikoliv však v klidu.
  • K elastické kompresi se používají elastická obinadla nebo punčochy – největší tlak je na kotníku, směrem ke stehnu klesá. Udržují kompresi jak při chůzi, tak v klidu a na noc se odstraňují. U punčoch je nutná výměna po půl roce používání. Byla prokázána vyšší účinnost elastických bandáží než nepružných.
  • U ležících pacientů je možno použít intermitentní pneumatickou kompresi. Pacient má na DKK manžety, které jsou střídavě nafukovány a vyfukovány.
  • Elevace DKK nad úroveň srdce minimálně po dobu 30 minut 3–4× denně.
  • Nepřilnavé obvazy – obsahují hydrogely, pěny či pasty, které nepřilnou na povrch vředu, a používají se pod kompresivní krytí.

Léčba medikamentózní:

  • Pentoxifylin 400 mg 3× denně.
  • Aspirin 300 mg 1× denně.
  • Antibiotika – pouze při prokázané bakteriální infekci.

Léčba chirurgická:

  • Odstranění nekrotické tkáně (ostrými chirurgickými nástroji, enzymaticky, mechanicky, biologicky – larvy, autolyticky).
  • Transplantace kůže – autotransplantát, allotransplantát, umělá kůže.
  • Chirurgie žilní nedostatečnosti: ablace v. saphena, přerušení perforačních žil, stenty velkých žil, flebektomie, sklerotizace varixů a další.

(eva)

Zdroj: Collins L., Seraj S. Diagnosis and Treatment of Venous Ulcers; Am Fam Physician. 2010 Apr 15; 81 (8): 989–996.



Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#