Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Léčba chronického bércového vředu venózní etiologie

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 29.12.2012

Léčba chronického bércového vředu venózní etiologie

Bércový vřed – ulcus cruris venosum – se řadí mezi recidivující chronické otevřené rány. Jedná se o tkáňovou ztrátu kůže na bérci či noze. Prevalence se pohybuje kolem 1 % evropské a americké populace. Rizikové faktory vzniku jsou vyšší věk, obezita, předchozí poranění dolních končetin (DKK), hluboká žilní trombóza a záněty žil. Etiologií tohoto onemocnění je z 80 % chronická žilní insuficience, méně často arteriální insuficience, dlouhodobý tlak, diabetická neuropatie, systémová onemocnění (revmatoidní artritida), vaskulitidy, osteomyelitidy a kožní malignity.

Léčba konzervativní:

Kompresivní terapie je standardem péče o bércové vředy a chronickou žilní insuficienci. Redukuje otoky, zlepšuje žilní návrat, urychluje hojení vředu a zmírňuje bolest.

 • Nepružná obinadla zajistí vynikající kompresi při chůzi, nikoliv však v klidu.
 • K elastické kompresi se používají elastická obinadla nebo punčochy – největší tlak je na kotníku, směrem ke stehnu klesá. Udržují kompresi jak při chůzi, tak v klidu a na noc se odstraňují. U punčoch je nutná výměna po půl roce používání. Byla prokázána vyšší účinnost elastických bandáží než nepružných.
 • U ležících pacientů je možno použít intermitentní pneumatickou kompresi. Pacient má na DKK manžety, které jsou střídavě nafukovány a vyfukovány.
 • Elevace DKK nad úroveň srdce minimálně po dobu 30 minut 3–4× denně.
 • Nepřilnavé obvazy – obsahují hydrogely, pěny či pasty, které nepřilnou na povrch vředu, a používají se pod kompresivní krytí.

Léčba medikamentózní:

 • Pentoxifylin 400 mg 3× denně.
 • Aspirin 300 mg 1× denně.
 • Antibiotika – pouze při prokázané bakteriální infekci.

Léčba chirurgická:

 • Odstranění nekrotické tkáně (ostrými chirurgickými nástroji, enzymaticky, mechanicky, biologicky – larvy, autolyticky).
 • Transplantace kůže – autotransplantát, allotransplantát, umělá kůže.
 • Chirurgie žilní nedostatečnosti: ablace v. saphena, přerušení perforačních žil, stenty velkých žil, flebektomie, sklerotizace varixů a další.

(eva)

Zdroj: Collins L., Seraj S. Diagnosis and Treatment of Venous Ulcers; Am Fam Physician. 2010 Apr 15; 81 (8): 989–996.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Topická aplikace inzulinu zrychluje proces hojení ran u diabetiků

Špatně se hojící rány představují tíživý problém pro pacienty s diabetem. Průzkumy dokazují, že přibližně 15 % diabetiků musí i přes velmi dobrou compliance (pravidelně kontrolovaná léčba inzulinem, přísné dodržování diety) dříve či později podstoupit amputaci dolních končetin.

Anaerobní bakterie v chronické ráně – podceňované riziko?

Ačkoliv anaeroby nepatří mezi nejčastější příčiny infekce chronického defektu, mohou mít u specifických skupin pacientů značný podíl na zpomalení fázového postupu hojení.

Využití HemaGelu při hojení ran v RVmedCentru privátní klinice s. r. o., zabývající se estetickou a laserovou chirurgií hlavy a krku, ušním, nosním, krčním a korektivní dermatologií

V RVmedCentru privátní klinice s. r. o. v Olomouci se zabýváme estetickou a laserovou chirurgií hlavy a krku, ušním, nosním, krčním a korektivní dermatologií. Vzhledem k užšímu zaměření na hlavu a krk jsou na zákroky v této oblasti pochopitelně kladeny vysoké požadavky na bezproblémové, rychlé a nekomplikované hojení, s výborných estetickým výsledkem.Všechny novinky