Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Kazuistika – spinocelulární karcinom v bércovém vředu

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 21.1.2017

Kazuistika – spinocelulární karcinom v bércovém vředu

Bércové vředy, zvláště pokud jsou chronické a špatně se hojí, jsou jedním z rizikových faktorů rozvoje spinocelulárního karcinomu. Jedná se o celkem vzácný nález a relativní riziko maligní transformace je pouze 5,8. Mívá však velmi agresivní povahu.

76letý pacient s bezvýznamnou osobní anamnézou trpěl chronickou žilní insuficiencí (v klasifikaci CEAP stupeň C6 = rekurentní bércový vřed hojící se za použití specifické lokální a systémové léčby) trvající 10 let. Po dobu tří let před vyšetřením byla přítomná ulcerózní léze situovaná v oblasti ventrální plochy horní třetiny pravého bérce. Léze se nehojila navzdory specifické léčbě a postupně se zvětšovala. Skládala se ze tří vředů, které splývaly v jedno ložisko s navalitými okraji, pokryté nekrotickými depozity.

Na základě suspektního průběhu a vzhledu ložiska byl odebrán vzorek. Histologické vyšetření ukázalo přítomnost epidermální akantózy, papilomatózy, intenzivní parakeratózy, pseudoepiteliomatózní hyperplazie a středně diferencovaného spinocelulárního karcinomu s okrsky akantolýzy. Imunohistochemické vyšetření prokázalo střední až výraznou pozitivitu všech testovaných proteinů (Ki-67, EMA, cytokeratin 34βE12 a p63). Vyšetření magnetickou rezonancí ukázalo heterogenní kožní lézi s nestejnoměrným sycením gadoliniem, tumorózní infiltraci podkožní tkáně a infiltraci hmoty musculus popliteus.

Pacient za poslední tři roky nenavštívil lékaře, proto byl tumor zastižen v pokročilém stadiu. Byla navržena léčba ve formě amputace nad kolenem a specifické onkologické terapie. Pacient obě metody léčby odmítl a odešel do domácího ošetřování. Deset měsíců poté zemřel.

Závěr

Pacienti s klinicky suspektními lézemi (mnohočetné vředy, navalité okraje, nodulární změny, regionální lymfadenopatie, zhoršování navzdory léčbě) by měli být vyšetřováni pro možnou maligní transformaci. Stále však není jasné, zda by biopsie měla být součástí pravidelného vyšetřování. 

Riziko malignizace vředu jednoznačně roste s délkou jeho trvání. Je-li zjištěna malignizace, je třeba co nejdříve nasadit radikální léčbu. Jak již bylo v minulosti prokázáno, málo a středně diferencovaný spinocelulární karcinom v bércovém vředu může být fatální do jednoho roku od stanovení diagnózy.

(pez)

Zdroj: Sirbi A. G., Florea M., Patrascu V. et al. Squamous cell carcinoma developed on chronic venous leg ulcer. Rom J Morphol Embryol 2015; 56 (1): 309–313.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 15x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Současnost a budoucnost péče o rány

Přehledový článek amerických vědců se zaměřil na současné metody a budoucí možnosti léčby založené na růstových faktorech a cytokinech, molekulárních látkách a kmenových buňkách. Ve své druhé části popisuje možnosti časné detekce a ovlivnění mikroprostředí rány za použití senzorové technologie.

Co je nového v problematice hojení chronických i akutních ran?

Úspěšná léčba dekubitu IV. stupně u 89leté pacientky dokládá účinnost přípravků s obsahem zeolitu na hojení ran. Ten se uplatní nejen při hojení chronických ran, jako jsou proleženiny či bércové vředy, ale také u akutních a infikovaných ran.

Síťovaný kopolymer 2-hydroxyethylmethakrylátu a jeho přínos v proktologii

K hojení ran a defektů kůže v oblasti konečníku se běžně používají čípky a masti s různými účinnými látkami. Nejširší uplatnění však mají ty, které neprostupují do organismu, a jsou tedy vhodné pro všechny skupiny pacientů.Všechny novinky