Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Jsou svorky stejně bezpečné jako stehy při uzavření rány po náhradě kolenního kloubu?

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 27.2.2012

Jsou svorky stejně bezpečné jako stehy při uzavření rány po náhradě kolenního kloubu?

Uzávěr a hojení operační rány, jako je například operační rána po náhradě kolenního kloubu, hraje vždy významnou roli v operačním úspěchu. Způsob přiblížení okrajů rány s minimálním napětím a následné zhojení rány je podstatné pro chirurgický výsledek. Dostupná literatura dosud různě hodnotí způsob uzavření rány co se týče účinnosti, ekonomiky léčení, míry komplikací a kosmetického výsledku.

Od března 2003 do srpna 2006 byly v americkém Denveru zhodnoceny dvě skupiny pacientů po totální náhradě kolenního kloubu provedené dvěma chirurgy. První skupina měla ránu uzavřenou svorkami a druhá skupina vstřebatelnými a nevstřebatelnými stehy, podkoží stehy vždy vstřebatelnými. U obou skupin bylo pooperační ošetření stejné. Sledované parametry byly délka chirurgického výkonu, přítomnost infekce a případná dehiscence rány, nutnost resutury, vše podle kritérií Centra pro kontrolu chorob. Do studie bylo zařazeno 181 pacientů. Svorky byly aplikovány v 82 případech (45,3 %), stehy u 92 pacientů (54,7 %). Mezi pacienty bylo 130 žen (71,8 %). Svorková skupina neměla žádné komplikace, ve skupině se stehovým uzávěrem bylo zaznamenáno 9 komplikací (9,1 %). Z toho 4x se vyskytla infekce rány (2x povrchová, 1x hluboká a 1x až do hloubi kloubu). U tří pacientů byla pro dehiscenci rány provedena resutura. Jedenkrát byla zjištěna alergická reakce na šicí materiál, jedenkrát se objevilo vzplanutí dny, která skončila dehiscencí rány. Průměrná délka operační doby se suturou rány činila 122,3 minuty (sd = 33,4), s přiložením svorek 114 minut (sd = 24,4). Použití svorek tak může snížit operační dobu se stejným kosmetickým účinkem.

Studie prokázala signifikantně méně komplikací po přiložení svorek než po aplikaci stehů. Použití svorek umožňuje větší prokrvení okrajů rány než sutura. Vzhledem k tomu, že všechny komplikace nemohou být spojeny jen se způsobem přiblížení ranných okrajů, je patrná potřeba dalšího zkoumání této problematiky.

(nami)

Zdroj: Newman JT, Morgan SJ, Resete GV, et al. Modality of wound closure after total knee replacement: are staples as safe as sutures? A retrospective study of the 181 pacients. Patient Safety in Surgery 2011;5:26. Doi: 10.1186/9493-5-26.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Terapie rázovou vlnou při hojení ran

Nedávno byla zavedena nová adjuvantní metoda léčby akutních i chronických ran – terapie rázovou vlnou. Slibné výsledky preklinických a klinických studií naznačují, že by tato metoda mohla podporovat hojení ran s minimem nebo zcela bez nežádoucích účinků.

Statiny jako potenciální terapie komplikovaného hojení ran

Poslední výzkumy naznačují, že statiny mohou představovat potenciál v podobě nové léčby nejrůznějších zdravotních problémů, počínaje sepsí přes zánětlivá onemocnění až po chronické rány a kostní fraktury. Statiny se vyznačují protizánětlivým účinkem inhibicí C-reaktivního peptidu, chemokinů, cytokinů a adhezních molekul.

Porovnání účinku olivového oleje a sulfadiazinu stříbrného v léčbě popálenin 2. stupně

Popáleniny jsou velice rozšířeným druhem ran. K jejich ošetřování přitom nejsou vždy dostupné drahé převazové materiály. Většina pacientů utrpí popáleniny 2. stupně, které lze ošetřovat konzervativně. Přesto však dosud nebyl identifikován ideální převazový materiál.Všechny novinky