Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Hydrogel, či larvy v léčbě bércového vředu?

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 10.1.2010

Hydrogel, či larvy v léčbě bércového vředu?

Bércové vředy se ošetřují chirurgickým odstraněním mrtvé tkáně z povrchu vředu. Debridement spolu s hydrogelem hraje hlavní úlohu v hojení tohoto typu rány. Naproti tomu použití larev v hojení bércových vředů přináší rychlé odstranění tkáně a podporu hojení a snížení rizika následné infekce rány. Výsledky studie VenUS II, publikované v British Medical Journal z března 2009, popisují, že zdravotní prospěšnost a nákladnost larvální terapie jsou srovnatelné se standardní léčbou bércových vředů.

Britské randomizované, kontrolované studie se účastnilo 276 vybraných pacientů s žilním nebo smíšeným bércovým vředem s odlupující se nekrotickou tkání pokrývající minimálně čtvrtinu povrchu rány. Pacienti byli po standardní fázi debridementu náhodně rozděleni do třech skupin s následným přiložením volných larev nebo larev ve skupině nebo hydrogelu. Po dobu 12 měsíců bylo zaznamenáváno, kdy proběhl další debridement, datum plného zhojení vředu, bakteriální reinfekce, nežádoucí účinky léčby a ulcerózní bolest. Účastníci také hodnotili kvalitu života pomocí dotazníků na začátku, v průběhu a na konci studie.

Larvy oproti hydrogelu významně zkrátily dobu mezi nutným debridementem nekrotizující tkáně. Rozdíl v době zhojení bércového vředu však nebyl prokázán. Skupina léčená larvami se zhojila za 236 dnů a léčba hydrogelem trvala do úplného uzdravení asi 245 dnů. Mezi skupinami nebyl žádný rozdíl ve výskytu bakteriálních infekcí (včetně MRSA). Kvalitu života pacienti hodnotili stejně, nezávisle na provedené léčbě. Oproti hydrogelu je však terapie larvami spojena s 2× větší bolestivostí 24 hodin před prvním odběrem larev z rány. Analýza nákladů a účinnosti neprokázala žádný rozdíl mezi hydrogelem a terapií larvami.

Závěrem autoři konstatují, že larvální terapie je účinnější v čištění a odstranění mrtvé tkáně než hydrogel. Studie však nepřináší dostatečně přesvědčivé výsledky a ani neexistuje významný rozdíl v nákladnosti obou přístupů, které by dnes upřednostnily bolestivější léčbu larvami jako rutinní metodu v hojení bércového vředu.

(Thom)

Zdroj:
Larval therapy for leg ulcers (VenUS II): randomised controlled trial, Published 19 March 2009, doi: 10.1136/bmj.b773. Cite this as: BMJ 2009; 338: b773
http://www.bmj.com/cgi/content/abstract/338/mar19_2/b773

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Metody vlhkého hojení ran – část druhá

Ve druhém díle miniseriálu zabývajícího se metodami vlhkého hojení ran se zaměříme na antimikrobiální přípravky určené k čištění ran a na nejnovější generaci gázových obvazů.

Metody vlhkého hojení ran – část první

Vlhké hojení ran snižuje bolestivost při převazu, zlepšuje hojení a snižuje výskyt komplikací. Lékaři z Univerzity Johna Hopkinse v americkém Baltimoru shrnuli aktuální doporučení a postupy v souborném článku publikovaném v odborném periodiku Eplasty. V prvním díle se podíváme přímo na typy obvazu.

Nekrotizující fasciitida

Nekrotizující fasciitida je bakteriální infekční onemocnění postihující fascii a dermis, málokdy ale zasahuje i svalovou vrstvu. Protože je v počátcích poměrně těžce odhalitelná, může velmi rychle progredovat a náhle přejít v šokový stav, který stojí za vysokou mortalitou tohoto onemocnění.Všechny novinky