Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran ve veterině: Novinky
Zajímavé odkazy
 

Sarkoptový svrab u psa

Specializace: koně lovná zvěř malá zvířata prasata ryby včely zoozvířata
Téma: Hojení ran ve veterině

Vydáno: 13.2.2018

Sarkoptový svrab u psa

Sarkoptový svrab je vysoce nakažlivé nesezónní pruritické parazitární onemocnění. U psů je způsobeno roztočem Sarcoptes scabiei var. canis. Tento roztoč není hostitelsky specifický a přenáší se přímým kontaktem s postiženým zvířetem nebo nepřímo kontaminovanými předměty. Vysoce rizikovým prostředím z hlediska nákazy jsou hotely pro psy, psí salony, psí školky, výběhy, výstavy a soutěže. Onemocnění je zoonotické.

Klinický obraz

Po 3−4 týdnech od nakažení se objevuje náhlý a intenzivní pruritus. Iniciálně jsou postižena málo ochlupená místa – okraje ušních boltců, lokty a břicho. Primární lézí je pruritická papulární krustózní erytematózní vyrážka. Běžné jsou lichenifikace, krusty, erytém a automutilace. S postupem onemocnění dochází k alopecii. U psů existují dvě atypické formy svrabu – intenzivní pruritus u klinicky zdravých psů a svrab norský, těžká forma postihující imunosuprimované psy.

Diagnostika

Diagnózu potvrdí nález roztočů nebo vajíček v kožním seškrabu. Diagnostika je obtížná, seškrab je nutno opakovat a roztoče se podaří nalézt pouze ve 20 % případů. U infekcí trvajících déle než 5 týdnů je nápomocným stanovení protilátek proti Sarcoptes scabiei. U 75 % případů svrabu je pozitivní pinnal-pedal reflex. Odpověď na diagnostickou terapii potvrdí podezření na infestaci roztočem.

Léčebné možnosti

Potvrzené případy svrabu léčíme přípravky s obsahem selamektinu (bezpečné i pro kolie a plemena citlivá na ivermektin) a moxidektinu.

Studie ukázaly, že k léčbě svrabu je možné použít i fluralaner. Podle klinické studie, která hodnotila účinnost jednorázového podání fluralaneru per os v dávce 25 mg/kg u 17 psů na svrab, bylo po 7 dnech 10 psů ze 17 negativních, po 14 dnech byly seškraby negativní u všech 17 psů. Léčbu vzhledem k vysoké infekčnosti svrabu musejí podstoupit všechna zvířata, která přišla do kontaktu s nemocným psem.

Současně provádíme topickou léčbu případné sekundární malasseziové infekce a koupelemi s přídavkem antiseboroik odstraníme krusty a oděrky. Ke zmírnění svědění aplikujeme glukokortikoidy v dávce 0,5 mg/kg p. o. 7−10 dní, lokálně můžeme použít sprej s obsahem kortikoidů.

Popis případu 

Podle případové studie popisující závažný svrab u psa plemene čau-čau lze k topické léčbě s úspěchem použít veterinární přípravek Vetericyn spray v dávkování 6× denně 1.−14. den a poté 4× denně 15.−30. den. V této kazuistice se jednalo o natolik závažný případ svrabu, že zvíře mělo otevřené rány po celém těle se silnou exsudací. Ošetřující veterinář si dokonce nebyl jistý, zda pes přežije.

Pacient byl vedle přípravku Vetericyn léčen jedním cyklem antibiotik. Rány se po nasazení této terapie zbarvily světle růžově (díky zvýšenému obsahu kyslíku) a začaly se ihned hojit. Do 2 týdnů začala psovi opět dorůstat srst. Po 30 dnech byl pacient vyléčen a všechna jeho srst byla dorostlá (viz obr. 1−4).

Obr. 1: 1. den léčby

Obr. 2: 10. den léčby

Obr. 3: 14. den léčby

Obr. 4: 30. den léčby

 

Sekundární prevence

Svrab je vysoce nakažlivé onemocnění a vzhledem k tomu, že roztoč přežívá i mimo hostitele, je nutné jej eliminovat z prostředí domácnosti pravidelným úklidem a mytím kontaminovaných předmětů.

(zaru)

Zdroje:

  1. Pes s ránami a boláky od svrabu − případová studie. Vetericyn, A care. Dostupné na: www.acare.cz/img/soubory/vetericyn-2.pdf
  2. Moriello K. A. Sarcoptic mange. Clinician’s brief 2005 Feb; 10−13. Dostupné na: www.cliniciansbrief.com/article/sarcoptic-mange-0
  3. Moriello K. A. Fluralaner for treating canina scabies. Clinician’s brief 2017 Feb; 76. Dostupné na: www.cliniciansbrief.com/article/fluralaner-treating-canine-scabies

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vetericyn − případy dr. Mindy

Eliminace patogenů je v těle imunokompetentních jedinců zajišťována širokou škálou imunitních mechanismů. Fagocytóza pravděpodobně patří mezi nejvýznamnější obranné mechanismy nespecifické imunity. Nejčastějším typem fagocytující buňky v těle jsou neutrofily, které jako obranný mechanismus využívají mimo jiné produkci kyseliny chlorné. Ta v řadě případů v humánní i veterinární medicíně potvrdila svoji účinnost vůči patogenům a je dnes úspěšně využívána především v hojení ran.

Hříběcí – ošetření a léčba

Hříběcí je celosvětově rozšířené vysoce infekční onemocnění, které bývá doprovázeno vážnými komplikacemi. Léčba je mnohdy časově i finančně náročná. I když je tato choroba způsobena bakterií, která je dobře citlivá na penicilínová antibiotika, kvůli tvorbě abscesů v průběhu onemocnění je jejich účinnost limitována. Následující kazuistika dokládá efektivní léčbu abscesu horní čelisti pomocí přírodního produktu Vetericyn Spray.

Kazuistika: Infekční bovinní keratokonjunktivitida neboli růžové oko

V léčbě infekční bovinní keratokonjunktivitidy (IBK) se užívá řada antibiotik. Objevy Moraxella bovoculi a zprávy o IBK spojené s Mycoplasma spp. bez souběžného výskytu Moraxella bovis nebo M. bovoculi však vyvolaly nové otázky týkající se možné role dalších jiných mikroorganismů v patogenezi IBK. Nově je možné použít v rámci její terapie také přípravek Vetericyn, který má řadu výhod.Všechny novinky