Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran ve veterině: Novinky
Zajímavé odkazy
 

Kazuistika: Infekční bovinní keratokonjunktivitida neboli růžové oko

Specializace: koně lovná zvěř malá zvířata prasata ryby včely zoozvířata
Téma: Hojení ran ve veterině

Vydáno: 17.7.2017

Kazuistika: Infekční bovinní keratokonjunktivitida neboli růžové oko

Etiopatogeneze

IBK je nejčastějším očním onemocněním skotu postihujícím všechna plemena, navíc je vysoce nakažlivé. Za původce onemocnění je považována gramnegativní bakterie Moraxella bovis. V roce 2007 byla z postiženého oka izolována také Moraxella bovoculi, ale její role v patogenezi IBK není zcela objasněna. Obě bakterie je možné kultivovat i ze zdravých očí bez známek klinického onemocnění. Vnějšími rizikovými spouštěcími faktory mohou být UV záření, mouchy, infekce Mycoplasma spp., virus infekční bovinní rinotracheitidy a cizí tělesa (prach, části rostlin). Vždy je optimální odeslat výtěr ideálně z léze oka na bakteriologické vyšetření.

Klinické příznaky

Mezi příznaky IBK patří ulcerace a edém rohovky, fotofobie, blefarospasmus a epifora. Většina ulcerací se hojí jizvami, které následně zhoršují vidění. Bolest oka a zhoršené vidění mohou mít za následek snížený příjem potravy a hubnutí. V nejtěžších případech dochází k ruptuře rohovky a trvalé slepotě.

Terapie

M. bovis i M. bovoculi jsou citlivé k řadě antibiotik (např. penicilin aplikovaný topicky, případně injekčně subkonjunktiválně, topicky kloxacilin, parenterálně oxytetracyklin nebo kombinace parenterálně a orálně oxytetracyklin aj.). Je třeba dodržovat ochranné lhůty. Aplikují se také nesteroidní antiflogistika. Pro podporu hojení ulcerací je možné do oka kapat autologní sérum, ale frekvence každých 30−60 minut je v praxi těžko přijatelná. V závažných případech je nutné využít i terapii chirurgickou. Použití krytí na postižené oko omezuje dráždění oka světlem a přístup mouchám.

Je známo, že M. bovis přežívá v mouchách, proto je extrémně důležitou součástí terapeutického i preventivního postupu u IBK kontrola výskytu much. IBK navíc není problémem jen jednoho zvířete ve stádě. V rámci prevence je možné před začátkem teplého období s výskytem much použít vakcinaci, která zmírňuje klinické projevy a další komplikace. Úspěšná kontrola IBK musí zahrnovat kontrolu původce a jeho hostitele (much), prostředí a management stáda.

Popis případu: tele s infekcí oka

Pacientem bylo tele z mléčné farmy s infekcí oka. Klient používá přípravek Vetericyn Pink Eye Spray k proplachování oka 3−4× denně. S přípravkem již zkušenost má a je s jeho účinkem spokojený, používá jej zhruba měsíc na růžové oko u telat, krav i býků. Nasazuje jej vždy ke zmírnění zarudnutí, výtoku z rány a také ke zmírnění bolesti a otoku.

Obr. 1: Stav před léčbou

Obr. 2: Po 24 hodinách od zahájení léčby

 

Přípravek Vetericyn a možnosti jeho použití

Vetericyn je topický roztok určený k péči o rány a podráždění vyvolaných bakteriemi, viry, plísněmi nebo sporami. Neobsahuje kortikosteroidy ani antibiotika, není třeba jej oplachovat a je netoxický. Působí jako oxidační antiseptikum a obsahuje látky podobné těm, které produkuje vlastní imunitní systém zvířat. Nepoškozuje zdravou tkáň, má neutrální pH a při aplikaci neštípe. Likviduje 99,999 % bakterií, virů, plísní a spor včetně E. coli, stafylokoků (MRSA), streptokoků, bakterií Moraxella bovis a Pseudomonas aeruginosa, rodů Pasteurella a Actinomyces. Testy prokázaly vhodnost u soutěžních zvířat.

Přípravek je možné použít v těchto indikacích: abscesy vyvolané hříběcí/bakteriální horečkou / horečkou s neklidem, škrábnutí, dermatofytóza, mykotická dermatitida, oční infekce, ušní infekce, povrchová plíseň, kožní vyrážky, kožní vředy, lokální záněty, řezné rány, popáleniny, místa po chirurgickém zákroku, podrážděná kůže.

(rej)

Zdroje: 
1. Tele s infekcí oka − případová studie. Vetericyn, A care. Dostupné na: www.acare.cz/img/soubory/vetericyn-4.pdf
2. Angelos J. A. Infectious bovine keratoconjunctivitis (pinkeye). Vet Clin North Am Food Anim Pract 2015; 31 (1): 61−79, v−vi, doi: 10.1016/j.cvfa.2014.11.006.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kazuistika: Natržené vazy a hluboká poranění nohou u psa

Traumatická poranění končetin jsou u psů velmi častá, bohužel jejich nejčastější komplikací bývá infekce, která prodlužuje dobu hojení. Špatně se hojící rány jsou ve veterinárních ordinacích řešeny denně, a to také kvůli stále narůstajícímu počtu bakterií rezistentních vůči dostupným antibiotikům. Následující kazuistika však dokládá možnost úspěšného řešení infikované rány na končetině pracovního psa pomocí přírodního produktu Vetericyn spray, který neobsahuje antibiotika ani steroidy.Všechny novinky