Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran ve veterině: Novinky
Zajímavé odkazy
 

Kazuistika: Infekční bovinní keratokonjunktivitida neboli růžové oko

Specializace: koně lovná zvěř malá zvířata prasata ryby včely zoozvířata
Téma: Hojení ran ve veterině

Vydáno: 3.10.2017

Kazuistika: Infekční bovinní keratokonjunktivitida neboli růžové oko

Etiopatogeneze

IBK je nejčastějším očním onemocněním skotu postihujícím všechna plemena, navíc je vysoce nakažlivé. Za původce onemocnění je považována gramnegativní bakterie Moraxella bovis. V roce 2007 byla z postiženého oka izolována také Moraxella bovoculi, ale její role v patogenezi IBK není zcela objasněna. Obě bakterie je možné kultivovat i ze zdravých očí bez známek klinického onemocnění. Vnějšími rizikovými spouštěcími faktory mohou být UV záření, mouchy, infekce Mycoplasma spp., virus infekční bovinní rinotracheitidy a cizí tělesa (prach, části rostlin). Vždy je optimální odeslat výtěr ideálně z léze oka na bakteriologické vyšetření.

Klinické příznaky

Mezi příznaky IBK patří ulcerace a edém rohovky, fotofobie, blefarospasmus a epifora. Většina ulcerací se hojí jizvami, které následně zhoršují vidění. Bolest oka a zhoršené vidění mohou mít za následek snížený příjem potravy a hubnutí. V nejtěžších případech dochází k ruptuře rohovky a trvalé slepotě.

Terapie

M. bovis i M. bovoculi jsou citlivé k řadě antibiotik (např. penicilin aplikovaný topicky, případně injekčně subkonjunktiválně, topicky kloxacilin, parenterálně oxytetracyklin nebo kombinace parenterálně a orálně oxytetracyklin aj.). Je třeba dodržovat ochranné lhůty. Aplikují se také nesteroidní antiflogistika. Pro podporu hojení ulcerací je možné do oka kapat autologní sérum, ale frekvence každých 30−60 minut je v praxi těžko přijatelná. V závažných případech je nutné využít i terapii chirurgickou. Použití krytí na postižené oko omezuje dráždění oka světlem a přístup mouchám.

Je známo, že M. bovis přežívá v mouchách, proto je extrémně důležitou součástí terapeutického i preventivního postupu u IBK kontrola výskytu much. IBK navíc není problémem jen jednoho zvířete ve stádě. V rámci prevence je možné před začátkem teplého období s výskytem much použít vakcinaci, která zmírňuje klinické projevy a další komplikace. Úspěšná kontrola IBK musí zahrnovat kontrolu původce a jeho hostitele (much), prostředí a management stáda.

Popis případu: tele s infekcí oka

Pacientem bylo tele z mléčné farmy s infekcí oka. Klient používá přípravek Vetericyn Pink Eye Spray k proplachování oka 3−4× denně. S přípravkem již zkušenost má a je s jeho účinkem spokojený, používá jej zhruba měsíc na růžové oko u telat, krav i býků. Nasazuje jej vždy ke zmírnění zarudnutí, výtoku z rány a také ke zmírnění bolesti a otoku.

Obr. 1: Stav před léčbou

Obr. 2: Po 24 hodinách od zahájení léčby

 

Přípravek Vetericyn a možnosti jeho použití

Vetericyn je topický roztok určený k péči o rány a podráždění vyvolaných bakteriemi, viry, plísněmi nebo sporami. Neobsahuje kortikosteroidy ani antibiotika, není třeba jej oplachovat a je netoxický. Působí jako oxidační antiseptikum a obsahuje látky podobné těm, které produkuje vlastní imunitní systém zvířat. Nepoškozuje zdravou tkáň, má neutrální pH a při aplikaci neštípe. Likviduje 99,999 % bakterií, virů, plísní a spor včetně E. coli, stafylokoků (MRSA), streptokoků, bakterií Moraxella bovis a Pseudomonas aeruginosa, rodů Pasteurella a Actinomyces. Testy prokázaly vhodnost u soutěžních zvířat.

Přípravek je možné použít v těchto indikacích: abscesy vyvolané hříběcí/bakteriální horečkou / horečkou s neklidem, škrábnutí, dermatofytóza, mykotická dermatitida, oční infekce, ušní infekce, povrchová plíseň, kožní vyrážky, kožní vředy, lokální záněty, řezné rány, popáleniny, místa po chirurgickém zákroku, podrážděná kůže.

J.A. Angelos

Zdroje: 
1. Tele s infekcí oka − případová studie. Vetericyn, A care. Dostupné na: www.acare.cz/img/soubory/vetericyn-4.pdf
2. Angelos J. A. Infectious bovine keratoconjunctivitis (pinkeye). Vet Clin North Am Food Anim Pract 2015; 31 (1): 61−79, v−vi, doi: 10.1016/j.cvfa.2014.11.006.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky