Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran ve veterině: Novinky
Zajímavé odkazy
 

Hříběcí – ošetření a léčba

Specializace: koně lovná zvěř malá zvířata prasata ryby včely zoozvířata
Téma: Hojení ran ve veterině

Vydáno: 3.10.2017

Hříběcí – ošetření a léčba

Úvod

Hříběcí způsobuje bakterie Streptococcus equi subsp. equi, která kolonizuje sliznice horních cest dýchacích, způsobuje zánět a proniká do korespondujících mízních uzlin. K šíření mezi koňmi dochází velmi rychle, a to přímo i nepřímo znečištěnými předměty. Mezi klinické příznaky patří především horečka, kašel, výtok z nosu a zvětšené mízní uzliny, které mohou abscedovat. Atypická forma hříběcí se projevuje jako chřipka.

Terapie se odvíjí především od závažnosti infekce a případných komplikací. Základem je však podpůrná léčba (podávání protizánětlivých léčiv, podpora příjmu krmiva, péče o postižené mízní uzliny) a izolace zvířete. Léčba antibiotiky je kontroverzní a závisí na stadiu infekce a přítomných komplikacích.

Mezi nejzávažnější patří tzv. metastatická forma hříběcí („bastard“ strangles), při které dochází k šíření bakterií z abscesů krevní či lymfatickou cestou do dalších orgánů. Mortalita dosahuje v takovém případě až 62 %. Rychlá a efektivní léčba je proto velmi důležitá, podání antibiotik je nutností.

Cílem následující kazuistiky bylo prezentovat úspěšnou terapii abscesu horní čelisti u hřebce způsobeného nákazou hříběcí pomocí prostředku Vetericyn Wound and Infection Treatment Spray. 

Popis případu

Následkem infekce Streptococcus equi se u hřebce rozvinul absces horní čelisti. Absces byl přibližně velikosti grepu a narušoval již vnitřní fungování čelisti. Kůň skrze ránu ztrácel značné množství slin a do čelisti mu bylo prakticky vidět. Veškerá tkáň na vnitřní straně čelisti byla narušená (viz obr. 1).

Terapie zahrnovala kromě použití antibiotik také pravidelnou aplikaci přípravku Vetericyn Spray, a to 4× denně 1.−15. den a 2× denně 16.−30. den. Již během prvních 14 dní bylo zaznamenáno výrazné hojení tohoto abscesu (viz obr. 2). Rána se do 30 dnů v zásadě celá zahojila, zůstal jen malý strup (viz obr. 3 a 4). 

Obr. 1: Absces 1. den terapie

Obr. 2: Absces 10. den terapie

Obr. 3: Absces 14. den terapie

Obr. 4: Absces 30. den terapie

 

Diskuse

Kyselina chlorná, která je účinnou látkou přípravku Vetericyn, je hlavní anorganická sloučenina s baktericidním účinkem, kterou živočišný organismus používá a je efektivní vůči řadě mikroorganismů. Jedná se o hlavní oxidant produkovaný neutrofily. V buněčné membráně bakterií vedou její reakce s enzymy a se strukturálními proteiny nenávratně k iniciaci buněčné smrti a ztrátě životaschopnosti. Přípravek Vetericyn tak napomáhá vlastnímu imunitnímu systému zvířete. Řada autorů také uvádí, že u 75 % koní, kteří prodělali infekci Streptococcus equi subsp. equi a nebyla u nich systémově podávána antibiotika, se vyvinula imunita v délce 5 a více let. 

Závěr

Hříběcí vede k dlouhodobému snížení výkonnosti koně. Vlastní terapie je velmi zdlouhavá a nákladná, každý přípravek efektivní v léčbě tohoto onemocnění je tak vysoce ceněný. Vetericyn v popsaném případě výrazně napomohl v léčbě rozsáhlého abscesu čelisti u koně postiženého právě touto infekcí.

(kata) 

Zdroje:
1. Kůň, u něhož propukla hříběcí − případová studie. Vetericyn, A care. Dostupné na: www.acare.cz/img/soubory/vetericyn-1.pdf
2. Boyle A. G. Streptococcus equi subspecies equi infection (strangles) in horses. In: Compendium: Continuing Education for Veterinarians. Medi Media Animal Health, 2011: E1−E8. Dostupné na: https://s3.amazonaws.com/assets.prod.vetlearn.com/ca/9442c0b24011e087120050568d3693/file/PV0311_Boyle_CE.pdf
3. Treml F., Lány P., Pospíšil Z., Zendulková D. Infekční choroby zvířat I. Bakteriální, mykotické a protozoární infekce. VFU, Brno, 2014. Dostupné na: http://www.vfu.cz/inovace-bc-a-navmgr/realizovane-klicove-aktivity/skripta/ls-2013-2014/infekcni-choroby-zvirat-i.-bakterialni-mykoticke-a-protozoarni-infekce.pdf
4. Wang L., Bassiri M., Najafi R. et al. Hypochlorous acid as a potential wound care agent. Part I. Stabilized hypochlorous acid: a component of the inorganic armamentarium of innate immunity. J Burns Wounds 2007; 6: e5.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 15x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky