Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran ve veterině: Novinky
Zajímavé odkazy
 

Hříběcí – ošetření a léčba

Specializace: koně lovná zvěř malá zvířata prasata ryby včely zoozvířata
Téma: Hojení ran ve veterině

Vydáno: 25.7.2017

Hříběcí – ošetření a léčba

Úvod

Hříběcí způsobuje bakterie Streptococcus equi subsp. equi, která kolonizuje sliznice horních cest dýchacích, způsobuje zánět a proniká do korespondujících mízních uzlin. K šíření mezi koňmi dochází velmi rychle, a to přímo i nepřímo znečištěnými předměty. Mezi klinické příznaky patří především horečka, kašel, výtok z nosu a zvětšené mízní uzliny, které mohou abscedovat. Atypická forma hříběcí se projevuje jako chřipka.

Terapie se odvíjí především od závažnosti infekce a případných komplikací. Základem je však podpůrná léčba (podávání protizánětlivých léčiv, podpora příjmu krmiva, péče o postižené mízní uzliny) a izolace zvířete. Léčba antibiotiky je kontroverzní a závisí na stadiu infekce a přítomných komplikacích.

Mezi nejzávažnější patří tzv. metastatická forma hříběcí („bastard“ strangles), při které dochází k šíření bakterií z abscesů krevní či lymfatickou cestou do dalších orgánů. Mortalita dosahuje v takovém případě až 62 %. Rychlá a efektivní léčba je proto velmi důležitá, podání antibiotik je nutností.

Cílem následující kazuistiky bylo prezentovat úspěšnou terapii abscesu horní čelisti u hřebce způsobeného nákazou hříběcí pomocí prostředku Vetericyn Wound and Infection Treatment Spray. 

Popis případu

Následkem infekce Streptococcus equi se u hřebce rozvinul absces horní čelisti. Absces byl přibližně velikosti grepu a narušoval již vnitřní fungování čelisti. Kůň skrze ránu ztrácel značné množství slin a do čelisti mu bylo prakticky vidět. Veškerá tkáň na vnitřní straně čelisti byla narušená (viz obr. 1).

Terapie zahrnovala kromě použití antibiotik také pravidelnou aplikaci přípravku Vetericyn Spray, a to 4× denně 1.−15. den a 2× denně 16.−30. den. Již během prvních 14 dní bylo zaznamenáno výrazné hojení tohoto abscesu (viz obr. 2). Rána se do 30 dnů v zásadě celá zahojila, zůstal jen malý strup (viz obr. 3 a 4). 

Obr. 1: Absces 1. den terapie

Obr. 2: Absces 10. den terapie

Obr. 3: Absces 14. den terapie

Obr. 4: Absces 30. den terapie

 

Diskuse

Kyselina chlorná, která je účinnou látkou přípravku Vetericyn, je hlavní anorganická sloučenina s baktericidním účinkem, kterou živočišný organismus používá a je efektivní vůči řadě mikroorganismů. Jedná se o hlavní oxidant produkovaný neutrofily. V buněčné membráně bakterií vedou její reakce s enzymy a se strukturálními proteiny nenávratně k iniciaci buněčné smrti a ztrátě životaschopnosti. Přípravek Vetericyn tak napomáhá vlastnímu imunitnímu systému zvířete. Řada autorů také uvádí, že u 75 % koní, kteří prodělali infekci Streptococcus equi subsp. equi a nebyla u nich systémově podávána antibiotika, se vyvinula imunita v délce 5 a více let. 

Závěr

Hříběcí vede k dlouhodobému snížení výkonnosti koně. Vlastní terapie je velmi zdlouhavá a nákladná, každý přípravek efektivní v léčbě tohoto onemocnění je tak vysoce ceněný. Vetericyn v popsaném případě výrazně napomohl v léčbě rozsáhlého abscesu čelisti u koně postiženého právě touto infekcí.

(kata) 

Zdroje:
1. Kůň, u něhož propukla hříběcí − případová studie. Vetericyn, A care. Dostupné na: www.acare.cz/img/soubory/vetericyn-1.pdf
2. Boyle A. G. Streptococcus equi subspecies equi infection (strangles) in horses. In: Compendium: Continuing Education for Veterinarians. Medi Media Animal Health, 2011: E1−E8. Dostupné na: https://s3.amazonaws.com/assets.prod.vetlearn.com/ca/9442c0b24011e087120050568d3693/file/PV0311_Boyle_CE.pdf
3. Treml F., Lány P., Pospíšil Z., Zendulková D. Infekční choroby zvířat I. Bakteriální, mykotické a protozoární infekce. VFU, Brno, 2014. Dostupné na: http://www.vfu.cz/inovace-bc-a-navmgr/realizovane-klicove-aktivity/skripta/ls-2013-2014/infekcni-choroby-zvirat-i.-bakterialni-mykoticke-a-protozoarni-infekce.pdf
4. Wang L., Bassiri M., Najafi R. et al. Hypochlorous acid as a potential wound care agent. Part I. Stabilized hypochlorous acid: a component of the inorganic armamentarium of innate immunity. J Burns Wounds 2007; 6: e5.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kazuistika: Infekční bovinní keratokonjunktivitida neboli růžové oko

V léčbě infekční bovinní keratokonjunktivitidy (IBK) se užívá řada antibiotik. Objevy Moraxella bovoculi a zprávy o IBK spojené s Mycoplasma spp. bez souběžného výskytu Moraxella bovis nebo M. bovoculi však vyvolaly nové otázky týkající se možné role dalších jiných mikroorganismů v patogenezi IBK. Nově je možné použít v rámci její terapie také přípravek Vetericyn, který má řadu výhod.

Kazuistika: Natržené vazy a hluboká poranění nohou u psa

Traumatická poranění končetin jsou u psů velmi častá, bohužel jejich nejčastější komplikací bývá infekce, která prodlužuje dobu hojení. Špatně se hojící rány jsou ve veterinárních ordinacích řešeny denně, a to také kvůli stále narůstajícímu počtu bakterií rezistentních vůči dostupným antibiotikům. Následující kazuistika však dokládá možnost úspěšného řešení infikované rány na končetině pracovního psa pomocí přírodního produktu Vetericyn spray, který neobsahuje antibiotika ani steroidy.Všechny novinky