Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Vliv cíleného cvičení ve vodě na svalovou sílu a rozsah pohybů v kloubech u hemofiliků

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 18.4.2013

Vliv cíleného cvičení ve vodě na svalovou sílu a rozsah pohybů v kloubech u hemofiliků

Hemofilie je charakterizována spontánním krvácením, zejména do kloubů a svalů. Toto má i další efekt a tím je obava ze zranění, která často vede muže s tímto postižením k významnému omezování fyzické aktivity. To pak ale má za důsledek oslabení muskuloskeletárního systému, které umožňuje snadnější poranění při i minimální činnosti.

Jednou z nejvhodnějších fyzických aktivit u hemofiliků je plavání a cvičení ve vodě. Studie publikovaná v International Journal of Preventive Medicine byla zaměřena na hodnocení cvičení ve vodě s ohledem na sílu svalů a rozsah pohybu kloubů u hemofiliků.

Studie se zúčastnilo 20 mužů trpících středně těžkou formou hemofilie, kteří byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Skupina zaměřená na terapii s využitím cvičení ve vodě absolvovala vodní aktivity ve 3 sezeních týdně (o délce 45–60 minut) po dobu 8 týdnů. U kontrolní skupiny bez vodních aktivit bylo provedeno pouze pečlivé sledování. Svalová síla pacientů a rozsah pohybu v kloubech byl hodnocen pomocí standardních laboratorních metod, s užitím izokinetického dynamometru a standardizovaného goniometru. Vše na začátku a na konci studie.

U pacientů, kteří podstoupili efektivní vodní terapii, došlo se signifikantní významností ke zlepšení svalové síly v okolí kolenního kloubu (se zaměřením na extenzní a flekční pohyby), zatímco u kontrolní skupiny šlo vypozorovat signifikantní zmenšení síly v oblasti dolní končetiny (zejména levé). Rozsah pohybu v kloubech se opět zlepšil ve skupině podstupující cvičení.

Preventivní aktivita a rehabilitace pacientů se zaměřením na vodní cvičení tak může být velmi užitečnou metodou vedoucí ke zlepšení svalové síly a rozsahu pohybu kloubů u pacientů s hemofilií. Toto pak může přispět ke zlepšení denní funkční schopnosti a následně i kvality života.

(eza)

Zdroj: Kargarfard M. et al. The Effect of Aquatic Exercise Therapy on Muscle Strength and Joint's Range of Motion in Hemophilia Patients. Int J Prev Med. 2013 January; 4 (1): 50–56.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Sekundární profylaxe oproti epizodické terapii – vliv na léčbu cílových kloubů

Pracovní skupina pro hemofilii v USA se zaměřila na sekundární profylaxi. Ve studii, která byla nedávno publikována v British Journal of Haematology, se v prospektivním designu autoři soustředili na srovnání efektu sekundární profylaxe oproti epizodické léčbě na rozsah pohybu (ROM) u cílových kloubů (target joints).

Přítomnost a budoucnost léčby hemofilie B – se zaměřením zejména na rekombinantní faktory

Hemofilie B je druhou nejčastější formou tohoto dědičného krvácivého onemocnění. Základem je chybění funkčního faktoru IX (FIX), což je jedna ze serinových proteáz účastnící se koagulační kaskády.

Pseudoaneuryzma u hemofiliků

Výskyt samotného pseudoaneuryzmatu a krvácení s ním spojeného je u hemofiliků naštěstí vzácnou komplikací.Všechny novinky