Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Totální artroplastika kolene u pacientů se závažnou hemofilií

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 31.12.2011

Totální artroplastika kolene u pacientů se závažnou hemofilií

Řešením pro pacienty s těžkou hemofilií, u nichž je indikována totální artroplastika kolene, by mohla být kontinuální infuze srážecích faktorů podávaná během operace.

Hemofilická artropatie je bolestivé invalidizující onemocnění. Literatura ovšem popisuje značný výskyt hemoragických komplikací při totální artroplastice kolene u těchto pacientů. Francouzští autoři provedli studii, která hodnotila výsledky této operace provedené za kontinuální infuze srážecích faktorů. Cílem práce bylo zhodnotit přínos této infuze z hlediska dlouhodobého funkčního, klinického i rentgenologického zlepšení.

V letech 1998 až 2009 bylo na štrasburské ortopedické klinice provedeno 20 totálních artroplastik kolene u 14 pacientů s hemofilickou artropatií. Průměrný věk pacientů byl 36,5 roku (24 až 56 let). Během operace byly pacientům podávány antihemofilické faktory v kontinuální infuzi. Pacienti byli sledováni průměrně 5,5 roku (6–134 měsíců).

Při posledním vyšetření bylo Oxford skóre 42, HSS (Hospital for Special Surgery) skóre 91. Průměrné zlepšení flexe činilo 32,5°, průměrné zlepšení extenze 22,5°. Byly zaznamenány dvě komplikace v podobě sekundární infekce operované končetiny, obě u jednoho pacienta. Ve studii nedošlo k vytvoření žádného postoperačního hematomu.

Výsledky ukázaly, že totální artroplastika kolene u pacientů se závažnou hemofilií provedená při kontinuální infuzi srážecích faktorů zlepšuje funkci kloubu i kvalitu života s možností časné a intenzivní rehabilitace a s vynikající bezpečností z hlediska výskytu hemoragických komplikací.

(zza)

Zdroj: Atilla B., Caglar O., Pekmezci M., et al. Pre-operative flexion contracture determines the functional outcome of haemophilic arthropathy treated with total knee arthroplasty. Haemophilia. 2011 Nov 21; doi: 10.1111/j.1365-2516.2011.02695.x. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hemofilie nechrání před aterosklerózou

Pacienti s hemofilií A mají nižší kardiovaskulární mortalitu než obecná populace. Není ale jasné, zda je chrání hypokoagulační stav, nebo snížená aterogeneze.

Determinanty roční spotřeby koagulačního faktoru VIII u pacientů s hemofilií typu A

Rekombinantní substituční léčba vnesla do terapie hemofilie doslova revoluci a má velkou zásluhu na zvýšení dostupnosti domácí a profylaktické léčby.Všechny novinky