Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Léčba svalových hematomů u těžké hemofilie

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 31.12.2011

Léčba svalových hematomů u těžké hemofilie

Ze Spojeného království pochází přehled literatury věnované léčbě krvácení do svalů u pacientů s těžkou hemofilií. Přináší doporučení úrovně 2C pro léčbu tohoto stavu s využitím medicínských i fyzioterapeutických postupů, která lze shrnout následujícím způsobem:

  • Při doporučení sportovní aktivity je třeba vycházet z hladiny koagulačních faktorů, anamnézy krvácení u daného pacienta a z fyzických vlastností (kondice) pacienta.
  • Přínosem pro vedení terapie je muskuloskeletální vyšetření.
  • Na léčbě by se měl podílet lékař i fyzioterapeut.
  • Při závažném krvácení do svalů jsou terapeutické postupy podobné jako u operovaných pacientů – je třeba udržet minimálně 50% hladinu koagulačních faktorů po dobu 10–14 dnů s následnou několikatýdenní profylaxí.
  • V akutní fázi používáme ochranu postiženého místa, klid, ledování, kompresi a elevaci.
  • Fyzioterapie a rehabilitace se dělí do tří fází: 1) kontrola krvácení, 2) obnova rozsahu pohybů a síly, 3) funkční rehabilitace s návratem k normálnímu život.
  • Je třeba realisticky stanovit dobu do úplného zotavení.
  • U pacientů s inhibitorem proti koagulačním faktorům VIII a IX se do 1 hodiny po začátku krvácení aplikuje injekce rFVIIa v dávce 270 µg/kg nebo dvě až tři injekce rFVIIa v dávce 90 µg/kg ve 2–3hodinových intervalech nebo FEIBA v dávce 50–100 U/kg, kterou lze v případě potřeby ve 12hodinových intervalech opakovat. Malé a středně závažné krvácení se léčí doma, léčba závažnějšího krvácení má probíhat pod dohledem terapeutického centra až do klinického zlepšení.

Studie věnované léčbě hemofilie se zaměřují především na krvácení do kloubů, přestože 10–25 % případů krvácení tvoří svalové hematomy. Vzhledem k absenci dostatečného množství důkazů o terapeutických postupech u tohoto stavu je uvedený přehled doporučení jistě přínosem pro léčbu svalových hematomů u pacientů s hemofilií. Navíc je v souladu s českým standardem léčby.

(zza)

Zdroj: Sørensen B., Benson G. M., Bladen M., et al. Management of muscle haematomas in patients with severe haemophilia in an evidence-poor world. Haemophilia. 2011 Dec 12; doi: 10.1111/j.1365-2516.2011.02720.x. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hemofilie nechrání před aterosklerózou

Pacienti s hemofilií A mají nižší kardiovaskulární mortalitu než obecná populace. Není ale jasné, zda je chrání hypokoagulační stav, nebo snížená aterogeneze.

Determinanty roční spotřeby koagulačního faktoru VIII u pacientů s hemofilií typu A

Rekombinantní substituční léčba vnesla do terapie hemofilie doslova revoluci a má velkou zásluhu na zvýšení dostupnosti domácí a profylaktické léčby.Všechny novinky