Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Jaký vliv má hemofilie na sociální začlenění jedinců?

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 1.2.2012

Jaký vliv má hemofilie na sociální začlenění jedinců?

Hemofilie jako vrozené krvácivé onemocnění vede v těžké formě k opakovaným krvácením. Kloubní krvácení mohou vést k ortopedickým problémům, které limitují pacienty v aktivitách a často komplikují jejich sociální začlenění. Díky zavedení substituční terapie chybějícím koagulačním faktorem v šedesátých letech minulého století se zlepšila nejenom zdravotní, ale také sociální situace pacientů s hemofilií. Nicméně k nejvýznamnější změně došlo po zavedení profylaktického podávání substituce charakterizované poklesem počtu krvácení, ale také nemocničních pobytů a absencí ve škole či v práci.

Cílem holandských autorů bylo zjistit, zda a jak se liší sociální začlenění a kvalita života pacientů s hemofilií od jiných mužů v populaci. Zároveň zjišťovali, jak ovlivní začleňování do kolektivu možnost aplikace profylaktické substituce od raného věku. Skupina pacientů s hemofilií čítala 721 mužů ve věku 16 až 64 let. Starší pacienti s hemofilií (ve věku 31 až 64 let) s těžkou formou nemoci pracovali na plný úvazek méně ve srovnání s obecnou populací. Zatímco nějakou formu poruchy pracovního začlenění udávalo 9 % mužů obecně, u starších pacientů s hemofilií mělo pracovní obtíže až 35 % dotázaných. Také kvalita života byla pacienty ve věku 31 až 64 udávaná jako snížená, ať již z důvodů artropatií, či jiných obtíží (například léčená virová hepatitida). Toto bylo daleko méně vyjádřené u mladší populace pacientů s hemofilií ve věku 16 až 30 let. Pacienti s lehkou či středně těžkou formou nemoci se v pracovním začlenění od obecné populace lišili jen lehce nebo se nelišili vůbec.

Významným sdělením autorů je především fakt, že po zavedení profylaktické substituce chybějícího koagulačního faktoru v posledních dekádách jsou mladší pacienti ve věku 16 až 30 let méně hendikepovaní v pracovním začlenění ve srovnání se staršími pacienty s hemofilií a také je u nich méně ovlivněna kvalita života.

(eza)

Zdroj: Plug I, et al. Social participation of patients with hemophilia in the Netherlands. Blood 2008;111:1811-1815. DOI: 10.1182/blood-2007-07-102202

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Centrální žilní katetry a trombóza u dětských pacientů s hemofilií?

U pediatrických pacientů je zabezpečení nitrožilního přístupu pro podání profylaktické či imunomodulační léčby obvykle řešeno pomocí centrálních žilních katetrů. Je tato praxe u dětí s hemofilií bezpečná?

Srovnání různých vyšetření kloubů u mladých hemofiliků

Jedním z klasických problémů lidí trpících hemofilií je opakované krvácení do kloubů. To vede k hypertrofii kloubní výstelky a následně postižení chrupavky a kosti.

Cvičení a kvalita života pacientů s hemofilií

Individualizovaná a dobře vedená pravidelná fyzická aktivita u pacientů s hemofilií vede nejen k prevenci krvácení a kloubních poruch, ale i ke zlepšení dalších parametrů, které přispívají k lepší kvalitě jejich života.Všechny novinky