Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Inhibitor u dříve léčených pacientů s hemofilií A – metaanalýza publikovaných dat

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 6.8.2013

Inhibitor u dříve léčených pacientů s hemofilií A – metaanalýza publikovaných dat

Rozvoj neutralizačních protilátek proti prodávanému faktoru VIII (FVIII), tedy rozvoj inhibitoru, je nejzávažnější komplikací substituční terapie u pacientů s hemofilií A. Na rozdíl od dosud neléčených pacientů (previously untreated patients – PUPs), kteří jsou velmi diskutovaní, nejsou u pacientů již léčených (previsously treated patients – PTPs) jednoznačně definované rizikové faktory rozvoje inhibitoru.

V Journal of Thrombosis and Haemostasis byl nedávno uveřejněn článek velmi renomovaných autorů, kteří provedli systematické přezkoumání a metaanalýzu dosud publikované literatury zabývající se inhibitorem u PTPs. Sledovány byly databáze Medline, EMBASE a Cochrane Library s cílem nalézt všechny články s touto tematikou publikované po roce 2003. Do analýzy pak byly zařazeny studie, které zahrnovaly nejméně 25 PTPs i s následným sledováním.

Analyzováno bylo 33 nezávislých kohort PTPs s celkem 4 323 pacienty a 43 zachyceními de novo vyvinutého inhibitoru. Míra incidence rozvoje inhibitoru ve 25 studiích s potřebnými daty včetně následného sledování byla 3 (95% CI 1–4) na 1 000 osobolet. V regresní metaanalýze a analýze podskupin nebylo nalezeno významné spojení mezi údajnými rizikovými faktory a rozvojem inhibitoru.

Autoři tedy danou statistickou analýzou potvrdili publikovaný velmi nízký celkový stupeň rozvoje de novo inhibitoru u pacientů s hemofilií A, kteří byli již dříve léčení. Dále nenalezli souvislost mezi rozvojem inhibitoru a známými rizikovými faktory včetně typu podávaného produktu FVIII.

(eza)

Zdroj: Xi M. et al. Inhibitor development in previously treated Haemophilia A patients: a systematic review, meta-analysis and meta-regression. J Thromb Haemost.  – publikováno online 26. června 2013; doi: 10.1111/jth.12335

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rozvoj inhibitoru u pacientů s těžkou hemofilií A v závislosti na typu léčebného produktu

Pacienti s těžkou formou hemofilie A (HA) trpí z důvodu nedostatku funkčního koagulačního faktoru VIII (FVIII) krvácením do kloubů a svalů.

Intenzivní fyzická aktivita navyšuje aktivitu FVIII u mírných a středně těžkých hemofiliků

Dle předchozích studií byl popsán vzestup aktivity faktoru VIII (FVIII) v souvislosti s fyzickou aktivitou, a to jak u zdravých subjektů, tak i u některých pacientů s koagulopatiemi.

Compartment syndrom u hemofilie – kazuistika

Compartment syndrom je velmi vážná situace, která vzniká ve chvíli, kdy dojde v uzavřeném prostoru k tlakovým změnám, které způsobí pokles perfuze ve tkáních.Všechny novinky