Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Hemofilie z pohledu ortopeda

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 13.2.2012

Hemofilie z pohledu ortopeda

Více než 90 % krvácivých epizod u pacientů s hemofilií se v průběhu života objeví v oblasti muskuloskeletárního systému. Z toho pak 80 % představuje krvácení do kloubů – především kolen, kotníků a loktů. Péče o ortopedické komplikace pacientů s hemofilií vyžaduje jednak hematologa ke kontrole hemostázy, dále ortopeda, fyzioterapeuta, ortotika a ergoterapeuta, kteří se všichni soustředí na zachování a eventuální obnovení funkce muskuloskeletárního systému.

Zejména při opakované nemožnosti účinné zástavy kloubního krvácení dochází k poškození kloubu – hypertrofické a postupně chronické synovitidě, poškození chrupavky a v konečné fázi ke vzniku hemofilické artropatie. Kostní hypertrofie může vést k deformitám kloubů a i k diskrepanci kostní délky. Renomovaný autor shrnuje ve své práci zkušenost s hemofilickými pacienty z pohledu ortopeda.

Pro chronickou hemofilickou synovitidu je na prvním místě doporučována radiosynovektomie. V případě neúčinnosti této procedury (maximum 3 sezení po 3-6 měsících) je na místě provedení artroskopické synovektomie, která vede k významnému snížení krvácení. U rozvinuté artropatie je důležité zvážit rozsah operačního výkonu v závislosti na typu kloubu a na individuální situaci u daného pacienta. Mezi nejčastější výkony patří osteotomie, artroskopický debridement, artrodéza (kloubní znehybnění) a nakonec kloubní náhrada.

Vedle péče o klouby nesmí být podceněna péče o svalové obtíže. Role ortopeda je nezanedbatelná v případě krvácení vedoucího k rozvoji compartment syndromu či k dnes spíše vzácnějšímu hemofilickému pseudotumoru, který může vyžadovat chirurgické odstranění či perkutánní léčbu.

Pro všechny ortopedické výkony a následnou rehabilitaci je nezbytné zajištění dobré hladiny chybějícího koagulačního faktoru. S klinickým používáním bypassových přípravků (aPCC, rFVIIa) se ortopedické výkony dnes staly dostupné i pro pacienty s přítomností inhibitoru a vedou ke zlepšení kvality života těchto pacientů.

(eza)

Zdroj: Rodriguez-Merchan EC. Aspects of current management: orthopaedic surgery in haemophilia. Haemophilia 2012(Jan);18(1):8-16. Doi: 10.1111/j.1365-2516.2011.02544.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Intrakraniální krvácení u pacientů s hemofilií – italská zkušenost

Intrakraniální krvácení (ICH) je jedním z nejzávažnějších a život ohrožujících krvácení u pacientů s hemofilií. Je významnou příčinou mortality pacientů, ale také dlouhodobých následků.

Jaký vliv má hemofilie na sociální začlenění jedinců?

Hemofilie jako vrozené krvácivé onemocnění vede v těžké formě k opakovaným krvácením. Kloubní krvácení mohou vést k ortopedickým problémům, které limitují pacienty v aktivitách a často komplikují jejich sociální začlenění.

Centrální žilní katetry a trombóza u dětských pacientů s hemofilií?

U pediatrických pacientů je zabezpečení nitrožilního přístupu pro podání profylaktické či imunomodulační léčby obvykle řešeno pomocí centrálních žilních katetrů. Je tato praxe u dětí s hemofilií bezpečná?Všechny novinky