Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Uplatnění extrakce čočky v léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem není založeno na přesvědčivých důkazech

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 30.6.2013

Uplatnění extrakce čočky v léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem není založeno na přesvědčivých důkazech

Cílem souborného referátu bylo zhodnotit dostupné důkazy týkající se extrakce čočky v léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem. Operace katarakty u primárního glaukomu s otevřeným úhlem nebyla považována za postup, který by vedl ke klinicky využitelnému nebo odhadnutelnému poklesu nitroočního tlaku. Tento koncept je nyní zpochybňován a šíří se opačný názor, a to že výměna čočky může být v léčbě glaukomu zvažována. Pokud by tomu tak opravdu bylo, znamenalo by to významnou změnu v přístupu k léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem.

Neexistují žádné randomizované kontrolované studie, které by hodnotily roli extrakce katarakty u primárního glaukomu s otevřeným úhlem. Dostupné důkazy naznačují, že po odstranění katarakty dochází nanejvýš k mírnému poklesu nitroočního tlaku, který je o trochu větší při exfoliacích, s pravděpodobně jen okrajovým přínosem u mírných forem glaukomu s otevřeným úhlem. V roce 2002 jeden souborný referát založený na důkazech konstatoval, že existují pouze slabé důkazy o poklesu nitroočního tlaku o 2–4 mm Hg po extrakapsulární extrakci nebo fakoemulzifikaci a že déletrvající kontroly nitroočního tlaku lze dosáhnout pouze u těch pacientů, kteří prodělali kombinovanou operaci katarakty a trabekulektomii. Jiný nedávno publikovaný souborný referát konstatoval, že operace katarakty má při snižování nitroočního tlaku u primárního glaukomu otevřeného úhlu pouze omezenou klinickou prospěšnost. V jiné recentní retrospektivní studii však autoři došli k opačnému závěru, konkrétně že snížení nitroočního tlaku následkem fakoemulzifikace je účinné a dostatečně bezpečné, aby mohla být výměna čočky zvažována v rámci léčby glaukomu a eventuálně i v prevenci progrese nitrooční hypertenze. Zpopularizování této vedlo k tomu, že se zvyšuje trend, kdy je zvažována extrakce čočky pro dosažení snížení nitroočního tlaku. Dokonce se objevilo tvrzení, že u pacientů s nitroočním tlakem vyšším než 25 mm Hg lze dosáhnout operací katarakty poklesu nitroočního tlaku o 10 mm Hg.

V závěru práce bylo konstatováno, že v současné době neexistují důkazy, které svědčí pro to, že rutinní extrakce čočky by mohla být klinicky využitelnou metodou při léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem.

(lis)

Zdroj: Walland M. J., Parikh R. S., Thomas R. There is insufficient evidence to recommend lens extraction as a treatment for primary open-angle glaucoma: an evidence-based perspective. Clin Experiment Ophthalmol. 2012 May-Jun; 40 (4): 400–407.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Chirurgická léčba glaukomu: souhrnný referát

Práce zabývající se historií a současností chirurgické léčby glaukomu byla publikována v časopise Clinical and Experimental Ophthalmology.

Stále se nepodařilo spolehlivě určit, jaký druh léčby glaukomu je optimální

V časopise Annals of Internal Medicine byly nedávno zveřejněny výsledky systematického přehledu zaměřeného na různé typy léčby glaukomu s otevřeným úhlem a jejich účinnost.

Enukleace na Islandu v letech 1992–2004

Cílem publikované práce bylo zjistit incidenci, příčinné diagnózy a chirurgické indikace k enukleaci na Islandu v časovém období 1992–2004.Všechny novinky