Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Srovnání jednostranné a oboustranné trabekulektomie

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 21.11.2010

Srovnání jednostranné a oboustranné trabekulektomie

Výsledky operace u pacientů s glaukomem a kataraktou, kteří podstoupili simultánně trabekulektomii a extrakci čočky, jsou stejné, ať už byly oba zákroky provedeny prostřednictvím dvou řezů, nebo jen jediného. Potvrdily to výsledky metaanalýzy nedávno uveřejněné v časopise Ophthalmology.

Tým lékařů z Toronto Western Hospital v Ontariu svými výsledky stojí v mírné opozici vůči poslední studii, která se systematicky zabývala chirurgickou léčbou koexistujícího glaukomu a katarakty. Výsledky této studie, publikované v roce 2000, slabě naznačovaly, že fakotrabekulektomie provedená ze dvou řezů vede k výslednému nitroočnímu tlaku zhruba o 1 až 2 mmHg nižšímu než zákrok z jednoho řezu.

Od roku 2000 se objevilo několik dalších menších studií na toto téma, a proto odborníci provedli metaanalýzu dat z celkem deseti relevantních studií. Výsledky metaanalýzy ukázaly, že rozdíly v průměrném snížení nitroočního tlaku u fakotrabekulektomie provedené z jednoho nebo ze dvou řezů nejsou statisticky významné. Konkrétně zákrok provedený jediným řezem poskytl měsíc po operaci snížení nitroočního tlaku v průměru o 7,85 mmHg, zákrok s dvěma incizemi pak snížení o 5,83 mmHg.

V delším sledovaném období bylo průměrné snížení nitroočního tlaku u zákroku s jedním řezem v průměru 8,03 (po 3 měsících), 7,78 (po 6 měsících), 6,44 (po 12 měsících), 7,17 (po 24 měsících) a 7,76 mmHg (po 36 měsících), zatímco u zákroku provedeného dvěma řezy ve stejných časových intervalech bylo snížení 7,03; 6,75; 6,68; 6,56 a 7,14 mmHg. Mezi oběma skupinami nebyl signifikantní rozdíl ani v míře snižování antiglaukomatické terapie, ani ve změně zrakové ostrosti.

Přestože výsledky obou přístupů se zdají být srovnatelné, volbu konkrétní metody mohou ovlivňovat také další faktory, jako například tvar orbity, zkušenost operatéra, ergonomický komfort a operační doba. Operace provedená dvěma řezy by také dle mínění odborníků měla být preferována v případech některých předešlých operací nebo přítomnosti jizev.

(vek)

Zdroj:
Gdih A. Gdih et al.: Meta-analysis of 1- versus 2-Site Phacotrabeculectomy. Ophthalmology 2010; před tiskem publikováno on-line dne 4. srpna 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porovnání výsledků strukturálních a funkčních metod při zjišťování progrese glaukomu

Účelem studie publikované v časopise Investigative Ophthalmology and Visual Science bylo porovnat senzitivitu různých strukturálních a funkčních metod při zjišťování glaukomové progrese.

Antikardiolipinové protilátky a vyšší věk jsou spojeny s rychlejší progresí glaukomu

Z několika faktorů, které jsou spojeny s glaukomatickými výpadky v zorném poli, jsou podle výsledků nové studie důležité především abnormální hladiny antikardiolipinových protilátek (ACA protilátek) a vysoký věk.

Incidence skotomů u pacientů s glaukomem: výsledky desetiletého sledování

Cílem studie zveřejněné v časopise Ophthalmology bylo určit desetiletou incidenci glaukomatických skotomů u pacientů s glaukomem a určit vliv, jaký na tuto incidenci mají známé rizikové faktory pro vznik primárního glaukomu s otevřeným úhlem.Všechny novinky