Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Různé typy kombinované léčby přinášejí podobné výsledky

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 15.8.2010

Různé typy kombinované léčby přinášejí podobné výsledky

Když je pacientovi s glaukomem k prostaglandinovému analogu (PGA) potřeba přidat další medikaci, je pravděpodobně nejlepší vybírat ze třídy beta-adrenergních blokátorů nebo lokálních inhibitorů karboanhydrázy. PGA je nejvíce užívaná skupina léků při snižování nitroočního tlaku, avšak u přibližně 40 % pacientů není monoterapie schopná zajistit dostatečné snížení NOT. Pro tuto velkou skupinu pacientů přitom existuje jen relativně málo informací o vhodnosti jednotlivých typů kombinované terapie.

V nedávno publikované metaanalýze měli beta-adrenergní blokátory, inhibitory karboanhydrázy a alfa2-adrenergní agonisté podávané současně s PGA přibližně stejně dobrý účinek při snižování maximálních i průměrných hodnot celodenního nitroočního tlaku (NOT). Skupina alfa2-adrenergních agonistů však byla znatelně méně účinná při snižování minimálních a středních hodnot, kterých NOT dosahoval v průběhu celého dne.

Výsledky publikované v červencovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology byly získány metaanalýzou deseti randomizovaných studií publikovaných do konce dubna 2009, ve kterých byly zaznamenány hodnoty NOT při monoterapii prostaglandinovými analogy a následně sledovány změny NOT po zavedení kombinované terapie.

Zhruba 80 % účastníků studií, které byly zahrnuty do metaanalýzy, trpělo glaukomem s otevřeným úhlem a oční hypertenzí, což jsou nejčastější indikace pro zavedení kombinované léčby. Léky byly aplikovány dvakrát nebo třikrát denně. Všechny sledované skupiny léků signifikantně snížily počáteční NOT. Lišily se však v tom, jak dlouho účinek léku přetrvával po jeho aplikaci. V čase nejvzdálenějším od poslední dávky druhého léku z kombinované terapie byl NOT významně hůře kontrolován u pacientů, kteří užívali lék ze skupiny alfa2-adrenergních agonistů, ve srovnání s pacienty užívajícími beta-adrenergní blokátory nebo inhibitory karboanhydrázy.

(vek)

Zdroj:
Tanna A. P. et al: Meta-analysis of the Efficacy and Safety of {alpha}2-Adrenergic Agonists, {beta}-Adrenergic Antagonists, and Topical Carbonic Anhydrase Inhibitors With Prostaglandin Analogs. Arch Ophthalmol. 128: 825–33, 2010

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Sekundární glaukom u dětí je častější než primární

Glaukom u dětí je nejčastěji způsoben zraněním, operačním zákrokem nebo jinými sekundárními či získanými příčinami. Vyplývá to z výsledků studie uveřejněné v dubnovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology.

Glaukom a deprese

U pacientů s glaukomem a výpadky v zorném poli pozitivně koreluje rozsah ztráty zraku s výskytem deprese. Navíc některé z léčebných strategií glaukomu zahrnují i podávání léků, které riziko deprese zvyšují (například topické beta-blokátory).

Hormonální terapie má vliv na krevní zásobení sítnice

Autor komentáře, který byl publikován on-line ve spolupráci s odborným časopisem Menopause, srovnává a hodnotí dvě simultánní studie, které měly za cíl zjistit, zda postmenopauzální hormonální terapie (HT) zvyšuje krevní průtok sítnicí a papilou optického nervu.Všechny novinky