Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Refrakční výsledky kombinované operace katarakty a glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 19.5.2014

Refrakční výsledky kombinované operace katarakty a glaukomu

Retrospektivní studie hodnotila refrakční výsledky kombinované operace katarakty a glaukomu. Výsledky byly uspokojivé u většiny pacientů, nicméně u kontrolní skupiny, která prodělala pouze operaci katarakty, bylo procento dosažení cílové refrakce vyšší a indukovaný astigmatismus nižší.

Studie případů si kladla za cíl zhodnotit refrakční výsledky kombinované operace katarakty a antiglaukomové operace. Retrospektivně byly vyhodnoceny záznamy pacientů, kteří prodělali souběžně operaci katarakty a trabekulektomii nebo implantaci glaukomového drenážního systému. Hlavním sledovaným parametrem 3. a 6. měsíc po operaci bylo dosažení sférického ekvivalentu od -1,00 do +0,50 D. Vedlejší parametry zahrnovaly: snížení nitroočního tlaku, velikost cylindru indukovaného kombinovanou operací a individuální vlastnosti pacienta, které mohly ovlivnit refrakční výsledek. Výsledky byly porovnávány s kontrolní skupinou pacientů odpovídající věkem a pohlavím, kteří prodělali během stejného časového období pouze nekomplikovanou operaci katarakty.

Kombinovanou operaci podstoupilo 43 očí 36 pacientů. Sférického ekvivalentu mezi -1,00 a +0,50 D 3. a 6. měsíc po operaci bylo dosaženo u 32 ze 42 očí (74 %), zatímco v kontrolní skupině mělo cílovou refrakci 34 ze 40 očí (85 %). Analýza pomocí metody logistické regrese stanovila 1,14krát zvýšené riziko, že refrakce bude u starších pacientů ve srovnání s mladšími pacienty mimo definovaný rozsah. Typ implantované čočky, typ antiglaukomové operace a předoperační nejlepší korigovaná zraková ostrost refrakční výsledek významně neovlivňovaly.

I přes možnou změnu předoperačních měření a vnesení chyby při výběru čočky bylo u většiny pacientů dosaženo provedením kombinovaného výkonu uspokojivých výsledků. Nicméně u kontrolní skupiny, která prodělala pouze operaci katarakty, bylo procento dosažení cílové refrakce vyšší a indukovaný astigmatismus nižší. V samotných refrakčních výsledcích se s ohledem na typ operace nezdály být rozdíly.

(lis)

Zdroj: Tzu J. H., Shah C. T., Galor A., Junk A. K., Sastry A., Wellik S. R. Refractive Outcomes of Combined Cataract and Glaucoma Surgery. J Glaucoma. 2013 Nov 16. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Uzávěr úhlu a primární glaukom s uzavřeným úhlem dnes a výhledy do budoucnosti

Primární glaukom s uzavřeným úhlem je oproti primárnímu glaukomu s otevřeným úhlem více destruktivní a nese s sebou trojnásobně větší riziko těžkého oboustranného postižení zraku. Předkládaný souborný článek se zabývá primárním glaukomem s úzkým úhlem a představuje výhledy do budoucnosti vzhledem k novým diagnostickým a léčebným metodám.

Porovnání kvality života pacientů s glaukomem léčených medikamentózně a chirurgicky

Průřezová studie porovnávala vliv medikamentózní a chirurgické léčby glaukomu na kvalitu života pacientů s ohledem na zdraví. Bylo zjištěno, že chirurgicky léčení pacienti s počínajícím glaukomem hodnotí kvalitu života níže především z psychologických důvodů.

Generické léky v terapii glaukomu – nová realita, kterou je třeba se zabývat

Publikovaný článek vyjmenovává negativa používání generických antiglaukomatik. Poukazuje na to, že současné předpisy umožňují, aby se biodostupnost generik pohybovala mezi ± 20 % originálu, takže mohou mít rozdílnou terapeutickou účinnost. Vzhledem k tomu, že lze měnit i další složky, např. typ konzervační látky, mohou mít generika i jiné vedlejší účinky.Všechny novinky