Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Proběhla konference ARVO/Pfizer oftalmologického výzkumného institutu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 22.5.2009

Proběhla konference ARVO/Pfizer oftalmologického výzkumného institutu

Zpráva ze čtvrté výroční konference ARVO/Pfizer Ophthalmics Research Institute se zabývá čtyřmi hlavními oblastmi výzkumu na poli možných příčin vzniku glaukomové neurodegenerace. Byla publikována v březnovém čísle časopisu Investigative Ophthalmology and Visual Science pod příznačným názvem The role of glia, mitochondria, and the immune system in glaucoma.

ARVO (Association for Research in Vision and Ophthalmology) je největší světová organizace působící v oblasti oftalmologie. Mezi členy této organizace se řadí více než 12 tisíc lékařů a vědců zabývajících se oftalmologickou problematikou z více než 73 zemí. Asociace ARVO podporuje výzkum, vzdělávání a publikační činnost v oftalmologii. Nadace ARVO pro výzkum oka (ARVO Foundation for Eye Research) poskytuje kontinuální vzdělávání a hlavně podporu původnímu a inovativnímu výzkumu v oblasti zraku. Nadace ARVO se snaží podporovat především takové projekty, které napomáhají spolupráci mezi klinickými pracovníky a vědci v základním výzkumu. Nadace rovněž podporuje vzdělávání nových oftalmologických odborníků po celém světě.

ARVO/Pfizer Ophthalmics Research Institute pořádá sérii multidisciplinárních odborných konferencí, které se konají vždy před výročním zasedáním ARVO. Tyto konference jsou podporovány nadací ARVO díky velkorysému grantu společnosti Pfizer Ophthalmics.

Letošní konference ARVO/Pfizer Ophthalmics Research Institute byla věnována především výzkumu zaměřenému na roli gliových buněk, mitochondrií a imunitního systému v patogenezi glaukomu. Například gliové buňky ztrácejí svou funkci především u starších pacientů a jejich neschopnost adekvátně podporovat neurony v jejich funkci se může spolupodílet na vzniku a postupu glaukomové neurodegenerace.

Poněkud kontroverzní je úloha imunitního systému v etiologii a patogenezi zeleného zákalu. Ačkoliv imunitní systém může zpočátku zpomalit degeneraci neuronů, nedostatečně kontrolovaná imunitní reakce později průběh choroby spíše zhoršuje. V každém případě budou třeba ještě další studie k objasnění problému, zda a případně jakými mechanismy imunitní systém působí nebo zhoršuje glaukomatickou neurodegeneraci.

(vek)

Zdroje: Tezel G. The role of glia, mitochondria, and the immune system in glaucoma. Invest Ophthalmol Vis Sci 2009;50(3):1001–1012.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Příslibem pro dřívější záchyt glaukomu je objev genové mutace způsobující kongenitální glaukom

Vědci studující vzácnou formu glaukomu zjistili, že příslušníci romské komunity mají významně vyšší riziko glaukomu než zbytek populace.

Komprese optického chiazmatu chybně diagnostikovaná jako normotenzní glaukom

Rutinní neuroimaging u pacientů s předpokládaným normotenzním glaukomem je problematická záležitost. Existují názory, že neuroimaging není nutné rutinně provádět.

Výsledky Nd:YAG laserové goniopunkce po hluboké sklerektomii

V časopisu Acta Ophthalmologica byly publikovány výsledky studie, která hodnotí bezpečnost a účinnost Nd:YAG laserové goniopunkce při snižování nitroočního tlaku po hluboké sklerektomii.Všechny novinky