Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Obstrukční spánková apnoe významně zvyšuje riziko glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 18.3.2014

Obstrukční spánková apnoe významně zvyšuje riziko glaukomu

V poslední době přibývají důkazy o tom, že obstrukční spánková apnoe (OSA) u pacientů zvyšuje riziko vzniku glaukomu. Autoři předkládané studie zjišťovali u pacientů s OSA riziko vzniku glaukomu s otevřeným úhlem.

Nejnovější studie na téma souvislosti glaukomu a OSA byla provedena na Tchaj-wanu a její autoři zjišťovali prevalenci a riziko vzniku glaukomu s otevřeným úhlem (OAG) u pacientů s OSA během pětiletého sledovacího období po stanovení diagnózy. Jedná se o retrospektivní kohortovou studii, pro kterou byla využita data z databáze Longitudinal Health Insurance Database 2000. Do studie bylo zařazeno 1 012 osob s diagnózou OSA a 6 072 náhodně vybraných osob sloužících jako kontroly.

Všichni účastníci studie byli individuálně sledováni po dobu pěti let a byli mezi nimi identifikováni jedinci, u kterých byla během této doby stanovena diagnóza OAG. Na základě toho autoři vypočítali pětileté riziko vzniku OAG u jedinců s diagnózou OSA a u jedinců zařazených do kontrolní skupiny.

Během pětiletého sledovacího období byla incidence OAG na každých tisíc osob 11,26 (95% interval spolehlivosti, 8,61–14,49) ve skupině pacientů s OSA, zatímco v kontrolní skupině byla tato incidence 6,76 (95% interval spolehlivosti, 5,80–7,83). Výsledky byly poté upraveny vzhledem k dalším faktorům, jako je výše měsíčního příjmu, místo bydliště, diabetes, hypertenze, ischemická choroba srdeční, obezita, hyperlipidémie, renální onemocnění, hypotyreóza a počet ambulantních návštěv oftalmologa během sledovacího období. Bylo zjištěno, že riziko vzniku OAG během pětiletého období je u pacientů s diagnózou OSA 1,67krát vyšší v porovnání s kontrolní skupinou.

Výsledky nově publikované studie, stejně jako i výsledky některých starších studií, ukazují, že OSA je spojena s vyšším rizikem vzniku OAG během pětiletého sledovacího období. Pacienti s OSA by proto měli absolvovat častější preventivní vyšetření umožňující včasný záchyt OAG.

(vek)

Zdroj: Lin C. C., et al. Obstructive sleep apnea and increased risk of glaucoma: a population-based matched-cohort study. Ophthalmology. 2013, 120 (8): 1559–64.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Profil infekčních keratitid ohrožujících zrak

Publikovaná práce prospektivně sledovala pacienty s rohovkovými vředy ohrožujícími zrak s cílem identifikovat predisponující faktory, příčinné organizmy a referovat o klinických známkách a výsledcích léčby.

Klinické charakteristiky infekce filtračního polštářku

Filtrační operace je preferovaným chirurgickým postupem u většiny podtypů glaukomů, nicméně může být komplikována infekcí, zvláště při doplňkové aplikaci antimetabolitů, jako je například mitomycin C.

Incidence a faktory predikující vznik glaukomu po operaci kongenitální katarakty provedené během prvního roku života

Retrospektivní studie se zabývá incidencí a faktory, které ovlivňují během prvního roku života vznik glaukomu po operaci kongenitální katarakty.Všechny novinky