Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Normotenzní glaukom: prevalence a zásady terapie

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 23.12.2008

Normotenzní glaukom: prevalence a zásady terapie

Normotenzní glaukom je definován jako typ glaukomu s otevřeným úhlem, u kterého je léčebně neovlivňovaný nitrooční tlak v mezích určitého statistického rozmezí, které je obvykle nižší než 21 mmHg.

Normotenzní glaukom tvoří významné procento případů glaukomu s otevřeným úhlem. V baltimorské studii, do které bylo zahrnuto 5 308 osob, mělo 24 % pacientů trpících glaukomem s otevřeným úhlem naměřen nitrooční tlak nižší než 21 mmHg. Prevalence glaukomu u osob se skríningově zjištěným nitroočním tlakem nižším než 16 mmHg byla 0,65%. Studie z Beaver Damu, zahrnující 4 926 osob, zjistila prevalenci glaukomu s otevřeným úhlem v obecné populaci 2,1%. Z toho ve 32 % případů byl naměřen nitrooční tlak nižší než 22 mmHg. Ve studii Early Manifest Glaucoma Trial byla naměřena bazální hodnota nitroočního tlaku nižší než 21 mmHg u 69 pacientů z celkového počtu 129 (53,5 %) ve skupině léčených pacientů a u 63 případů ze 126 (50 %) v kontrolní skupině neléčených pacientů.

Vysoký nitrooční tlak je obecně považován za hlavní rizikový faktor pro rozvoj a progresi glaukomu a v současné době je to také jediný faktor ovlivnitelný léčbou. Několik multicentrických klinických studií potvrdilo význam snížení nitroočního tlaku u pacientů s nitrooční hypertenzí, glaukomem s otevřeným úhlem se zvýšeným tlakem a také normotenzním glaukomem. Přesto samotné snížení nitroočního tlaku nemusí nutně zpomalit nebo zastavit progresi tohoto onemocnění.

Signifikantní snížení nitroočního tlaku zůstává v současné době jediným významným prostředkem léčby u pacientů s normotenzním glaukomem. Léčba lokálními antiglaukomatiky však obvykle nezpůsobí dostatečné snížení nitroočního tlaku a je potřeba zvážit chirurgickou léčbu, jako je například selektivní laserová trabekuloplastika. Proti použití chirurgické léčby však mluví skutečnost, že u velké části pacientů s normotenzním glaukomem nedochází v průběhu několika let k progresi onemocnění, a terapeutický postup by tedy měl být spíše zdrženlivý.

Kromě ovlivnění nitroočního tlaku mohou u normotenzního glaukomu příznivě působit také léky zvyšující krevní průtok v terči zrakového nervu nebo neuroprotektivní látky; studie zaměřené na tento typ léčiv jsou však zatím pouze předběžné.

(vek)

Zdroje: Krupin, T.: Can. J. Ophthalmol. 42, 414–7 (2007); PMID: 17508037, Výborný P. Normotenzní glaukom. Remedia 2006; 16: 567–573.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,6/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost transsklerální fotokoagulace v léčbě posttraumatického glaukomu

Jednou z možností terapie posttraumatického glaukomu a pokročilého glaukomu při afakii je transsklerální diodová laserová cytofotokoagulace (TDLC).

Účinek latanoprostu při denním a týdenním dávkování

Současná schémata doporučují aplikaci latanoprostu jedenkrát denně, nejlépe večer. Přesto výsledky některých prací naznačují, že i aplikace latanoprostu jedenkrát týdně by mohla být dostatečně účinná.

Komplikace chirurgické léčby glaukomu

Chirurgické výkony v léčbě glaukomu se dělí na výkony penetrující a nepenetrující. Výběr chirurgického přístupu ke glaukomu závisí primárně na typu glaukomu.Všechny novinky