Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Latanoprost/timolol ve fixní kombinaci – v kterou denní dobu je účinnější aplikovat kapky?

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 26.5.2008

Latanoprost/timolol ve fixní kombinaci – v kterou denní dobu je účinnější aplikovat kapky?

Cílem studie tureckých oftalmologů bylo porovnat hodnoty nitroočního tlaku během denních a nočních hodin u pacientů s glaukomem léčených fixní kombinací latanoprostu s timololem.

Jednalo se o prospektivní, randomizovanou studii, ve které bylo vyšetřeno 30 pacientů (tedy 60 očí) léčených pro glaukom s otevřeným úhlem. Pacienti byli rozděleni do dvou skupin, v první byl pacientům podán latanoprost/timolol v 8 hodin ráno, ve druhé byla uvedená kombinace podána v 8 hodin večer.

Po čtyřech týdnech byl měřen nitrooční tlak ve 2, v 6 a v 10 hodin ráno a ve 2, v 6 a v 10 hodin večer. Následně byl stanoven profil nitroočních tlaků v obou skupinách. Naměřené hodnoty nitroočního tlaku dosahovaly 23,6 +/-2,6, 16,7 +/-2,3 a 15,5 +/-2,2 mm Hg v první skupině a 23,1 +/-2,6, 16,9 +/-2,4 a 15,7 +/-2,4 mm Hg ve druhé skupině. Následným srovnáním obou skupin a zhodnocení účinku při podávání samotného latanoprostu s fixní kombinací latanoprost/timolol bylo zjištěno, že u pacientů, kterým byl podáván latanoprost s timololem, došlo k výraznějšímu snížení nitroočního tlaku.

Průměrný nitrooční tlak u pacientů ve skupině s ranním podáním byl nižší než u pacientů ve skupině s podáním večerním. Podle naměřených hodnot nitroočního tlaku v ranních hodinách byl statisticky významný rozdíl v porovnání s nitroočním tlakem naměřeným v hodinách odpoledních a večerních.

Závěrem lze konstatovat, že ranní i večerní užití fixní kombinace latanoprost/timolol vede ke snížení nitroočního tlaku. Podle výše uvedené studie se zdá, že kombinace latanoprost/timolol je účinnější, pokud se podává večer.

Fixní kombinace latanoprost/timolol spojuje účinky vysoce selektivního agonisty prostaglandinových receptorů s neselektivním adrenergním blokátorem. Snížení nitroočního tlaku u člověka po aplikaci latanoprostu o koncentraci 0,005 % nastupuje za 3–4 hodiny s maximem za 8–12 hodin a přetrvává nejméně po dobu 24 hodin s malou cirkadiánní fluktuací. Fenomén snížení citlivosti prostaglandinových receptorů na nadměrnou dávku latanoprostu je pravděpodobně příčinou zjištění, že jednorázová denní aplikace této látky je účinnější než aplikace 2x denně.

(peta)

Zdroj: Takmaz T, Aşik S, Kürkçüoğlu P, Gurdal C, Can IEur J Ophthalmol:Comparison of intraocular pressure lowering effect of once daily morning vs evening dosing of latanoprost/timolol maleate combination. 2008 Jan-Feb;18(1):60-5.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Overexprese jediného genu vysvětluje vznik glaukomu

Zvýšený nitrooční tlak může být způsoben zvýšenou expresí jediného genu, tvrdí americký výzkumný tým. Nový objev prý otevírá dveře terapii budoucnosti.

Akutní myopie a akutní oboustranný uzávěr komorového úhlu indukované sulfonamidy

Akutní myopie je známa jako vedlejší účinek sulfonamidů od roku 1938. Léky obsahující sulfonamidy jsou obecně zařazeny do dvou lékových tříd, antibiotika a antihypertenziva/diuretika.

Srovnání účinku podávání latanoprostu, travoprostu a bimatoprostu na nitrooční tlak pacientů se zeleným zákalem či s nitrooční hypertenzí

Donedávna chyběly údaje o působení analog prostaglandinů během celých 24 hodin, k dispozici byla jen data o jejich účincích v průběhu dne bez informací o nočním působení.Všechny novinky