Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Laserový zákrok u syndromu pigmentové disperze nezabrání vzniku glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 17.4.2011

Laserový zákrok u syndromu pigmentové disperze nezabrání vzniku glaukomu

Léčba vzácného syndromu pigmentové disperze laserovým zákrokem nedokáže zabránit vzniku pigmentového glaukomu ani zpomalit jeho nástup. Vyplývá to z výsledků nové studie britských autorů, která byla publikována v časopise Ophthalmology.

Syndrom pigmentové disperze (pigment dispersion syndrome, PDS) se vyskytuje přibližně u 2,45 % populace. V průběhu PDS se pigmentové buňky původně obsažené v iris dostávají také do dalších částí oka a v nich se ukládají. Tyto buňky mohou následně bránit plynulému odtoku nitrooční tekutiny a tak zvyšovat nitrooční tlak. V minulosti se předpokládalo, že laserová iridotomie by mohla pomoci fixovat periferní duhovku vyrovnáním tlaku v přední a zadní oční komoře a tak zabránit postupu onemocnění.

Metoda a výsledky

Do své prospektivní studie zařadili britští lékaři 57 pacientů, kteří podstoupili laserovou iridotomii a 59 kontrolních pacientů bez laserového zákroku. U všech 116 pacientů byla přítomná nitrooční hypertenze s nitroočním tlakem alespoň 21 mmHg. Následné sledování pacientů trvalo déle než tři roky a během této doby se u osmi očí ošetřených laserem a tří očí v kontrolní skupině rozvinul pigmentový glaukom. Medián doby, za kterou došlo k rozvoji pigmentového glaukomu, byl v léčené skupině 19,8 měsíce a v kontrolní skupině 12,9 měsíce.

Přestože rozdíl mezi skupinami nedosáhl statistické významnosti, pravděpodobnost vzniku glaukomu v průběhu tří let byla přibližně třikrát vyšší ve skupině ošetřené laserem než v kontrolní skupině. Výsledky studie jsou tedy v rozporu s rozšířeným názorem, že iridotomie může být přínosná u pacientů se zvýšeným nitroočním tlakem a pigmentovou disperzí.

Přestože výsledky uvedené studie nepotvrdily účinnost laserové iridotomie u pacientů se zvýšeným nitroočním tlakem, podle autorů studie mohou z tohoto zákroku přesto profitovat pacienti bez oční hypertenze. Navíc je možné, že tato léčba bude účinná u mladších pacientů, u kterých nedošlo k ireverzibilnímu poškození trabekulární síťoviny.

(vek)

Zdroj:
Scott A. et al.: YAG Laser Peripheral Iridotomy for the Prevention of Pigment Dispersion Glaucoma A Prospective, Randomized, Controlled Trial. Ophthalmology. 2011 Mar; 118 (3): 468–73.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nový pohled na patogenezi glaukomu: fagocytující astrocyty sítnice jsou indukovány gama-synukleinem

Leden byl ve Spojených státech vyhlášen národním měsícem informací o glaukomu. Při této příležitosti oznámila začátkem roku americká nadace Glaucoma Research Foundation, že v prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) byly publikovány nové poznatky o mechanismech podílejících se na vzniku glaukomu.

Fokální makulární fotopická negativní odpověď a tloušťka vnitřní vrstvy sítnice v oblasti makuly u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem

Cílem studie uveřejněné nedávno v časopise American Journal of Ophthalmology bylo porovnat u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem a zdravých kontrol fokální makulární fotopickou negativní odpověď a zároveň tloušťku sítnice v oblasti horní a dolní makuly.

Snížená kontrastní citlivost u pacientů s glaukomem

U pacientů s glaukomem často dochází ke snížení kontrastní citlivosti, což může být využito k hodnocení přítomnosti nebo progrese onemocnění. Po zahájení léčby vykazuje 60 až 70 % pacientů známky zlepšení kontrastní citlivosti.Všechny novinky