Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Komprese optického chiazmatu chybně diagnostikovaná jako normotenzní glaukom

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 28.4.2009

Komprese optického chiazmatu chybně diagnostikovaná jako normotenzní glaukom

Rutinní neuroimaging u pacientů s předpokládaným normotenzním glaukomem je problematická záležitost. Existují názory, že neuroimaging není nutné rutinně provádět, protože jeho přínos pro detekci intrakraniální patologie je malý. Avšak zároveň byla publikována data, podle kterých přibližně 8 % pacientů s diagnostikovaným normotenzním glaukomem mělo zároveň kompresivní lézi v přední zrakové dráze.

Autoři článku v dubnovém čísle časopisu International Ophthalmology popisují tři případy tohoto typu. Jedná se o tři pacienty, u kterých počáteční diagnóza normotenzního glaukomu musela být přehodnocena jako komprese optického chiazmatu nádorem hypofýzy.

První kazuistika popisuje případ ženy ve věku 79 let, která byla léčena pro normotenzní glaukom několik měsíců. Po této době se u ní rozvinula bitemporální hemianopie a pomocí zobrazovacích metod byl prokázán nádor hypofýzy.

Druhý případ je popsán u muže ve věku 83 let, u kterého byla během léčby normotenzního glaukomu rutinně provedena magnetická rezonance. Ta následně odhalila nádor na hypofýze.

Ve třetím případu se jednalo o muže ve věku 52 let, který byl rovněž léčen pro normotenzní glaukom. Pacient měl výpadek v levém dolním zrakovém poli a bledou atrofickou papilu. V průběhu osmi let se výpadek ve zrakovém poli zhoršoval i přes stabilně nízké hodnoty nitroočního tlaku. Posléze byla provedena magnetická rezonance, která odhalila hypofyzární nádor.

Všichni prezentovaní pacienti při zpětném pohledu vykazovali známky, které měly vzbuzovat podezření ohledně správnosti diagnózy normotenzního glaukomu. Autoři přiznávají, že neuroimaging měl být u každého z těchto pacientů proveden podstatně dříve, již na počátku léčby. Komprese přední zrakové dráhy představuje u pacientů s pravděpodobnou diagnózou normotenzního glaukomu neobvyklý nález. Přesto příznaky jako bitemporální výpadek ve zrakovém poli, bledý optický disk, zhoršený barvocit a především špatná korelace mezi optickým diskem a zrakovým polem by měly upozorňovat na možnost intrakraniální léze.

(vek)

Zdroj: Drummond S. R., Weir C.: Chiasmal compression misdiagnosed as normal-tension glaucoma: can we avoid the pitfalls? Int Ophthalmol. Publikováno on-line dne 8. 4. 2009. DOI: 10.1007/s10792-009-9308-9

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výsledky Nd:YAG laserové goniopunkce po hluboké sklerektomii

V časopisu Acta Ophthalmologica byly publikovány výsledky studie, která hodnotí bezpečnost a účinnost Nd:YAG laserové goniopunkce při snižování nitroočního tlaku po hluboké sklerektomii.

Vliv diabetu na biomechanické parametry rohovky

Účelem studie uveřejněné v časopisu Journal of Cataract and Refractive Surgery bylo porovnat parametry biomechanické odpovědi rohovky u pacientů s diabetem mellitem.

Porovnání senzitivity metod SAP, FDT, flicker perimetrie a OCT pro záchyt časných glaukomatických změn

Studie uveřejněná v únorovém čísle časopisu Journal of Glaucoma se zaměřila na srovnání účinnosti různých metod v detekci glaukomatických změn zorného pole.Všechny novinky