Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Glaukom a obstrukční spánkový apnoický syndrom

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 31.1.2013

Glaukom a obstrukční spánkový apnoický syndrom

Souhrnný referát publikovaný v časopise Clinical and Experimental Ophthalmology se zabývá vztahem mezi glaukomem a obstrukčním spánkovým apnoickým syndromem (OSAS), často podceňovaným onemocněním s důležitými systémovými dopady.

Snižování nitroočního tlaku (NOT) představuje stále jediný ovlivnitelný faktor vedoucí ke zpomalení progrese glaukomu a zároveň se jedná o jedinou klinickými studiemi ověřenou účinnou léčebnou modalitu. Přesto dochází u mnoha pacientů s normálním nebo velmi nízkým NOT k poškození zorného pole, což motivuje k hledání dalších rizikových faktorů.

Glaukom je stále více považován za manifestaci nejenom očních, ale i systémových rizikových faktorů. Řada onemocnění, u kterých dochází ke snížení krevního průtoku a ischemii, souborně označované jako vaskulární rizikové faktory, jako např. migréna, Raynaudův fenomén, fibrilace síní a pokles krevního tlaku v noci, vede ke snížení prokrvení očních tkání. Stále více je do souvislosti s glaukomem jako potenciálně ovlivnitelný rizikový faktor dáván také OSAS. Během spánku vznikají změny ve fyziologii kardiovaskulárního systému, které jsou vyvažovány autoregulačními pochody, při OSAS však dochází k jejich poruše. OSAS tak může vést ke změně krevního průtoku do terče zrakového nervu a v kombinaci s ostatními predisponujícími faktory ke snížení průtokového tlaku v oku. K postižení zrakového nervu může dojít buď přímo, anebo nepřímo kvůli zvýšení citlivosti k jiným škodlivým faktorům.

V závěru práce autoři konstatují, že množství důkazů svědčící pro spojení glaukomu s OSAS se neustále zvyšuje a vyslovují naději, že jejich zjištění povedou ke zvýšení povědomí o tomto problému. Předpokládaným spojovacím článkem mezi glaukomem a OSAS je občasná hypoxie, tedy mechanismus nezávislý na NOT.

(lis)

Zdroj: Faridi O., Park S. C., Liebmann J. M., Ritch R. Glaucoma and obstructive sleep apnoea syndrome. Clin Experiment Ophthalmol. 2012 May–Jun; 40 (4): 408–19.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence glaukomu u venkovské populace severní Číny

Práce uveřejněná v časopise Ophthalmology si kladla za cíl zjistit prevalenci a typy glaukomu u venkovského obyvatelstva severní Číny.

Změny v tloušťce vrstvy nervových vláken u pacientů s glaukomem a zdravých subjektů

Cílem studie nedávno zveřejněné v časopise Eye bylo porovnat rychlost změn v tloušťce vrstvy nervových vláken u pacientů s glaukomem a věkově odpovídajících kontrol.

Rychlost progrese výpadků zorného pole u pacientů s glaukomem

Cílem studie nedávno uveřejněné v časopise Acta Ophthalmologica bylo zhodnotit rychlost progrese výpadků zorného pole u pacientů s glaukomem a identifikovat faktory, které v běžné klinické praxi rychlost progrese ovlivňují.Všechny novinky