Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Fokální makulární fotopická negativní odpověď a tloušťka vnitřní vrstvy sítnice v oblasti makuly u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 13.3.2011

Fokální makulární fotopická negativní odpověď a tloušťka vnitřní vrstvy sítnice v oblasti makuly u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem

Cílem studie uveřejněné nedávno v časopise American Journal of Ophthalmology bylo porovnat u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem a zdravých kontrol fokální makulární fotopickou negativní odpověď a zároveň tloušťku sítnice v oblasti horní a dolní makuly.

V rámci studie bylo vyšetřeno 63 očí od 63 pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem a 41 očí zdravých dobrovolníků. Fotopická negativní odpověď byla vyvolána pomocí záblesku projikovaného buď na celou oblast makuly, nebo pouze na její horní či dolní část. Tloušťka komplexu gangliových buněk (skládajícího se z vrstvy nervových vláken, gangliových buněk a vnitřní plexiformní vrstvy) byla určována pomocí nejnovější OCT technologie spectral domain (SD OCT).

Výsledky

Průměrná amplituda fotopické negativní odpovědi v celé makule byla signifikantně nižší (P < 0,001) u očí s časným (n = 24, 62,1 %), středně pokročilým (n = 21, 57,2 %) a pokročilým (n = 18, 49,3 %) glaukomem ve srovnání s kontrolami. Na druhou stranu se amplituda fotopické negativní odpovědi signifikantně nelišila při porovnání jednotlivých stadií glaukomu.

Průměrná tloušťka komplexu gangliových buněk byla rovněž snížená (P < 0,001) u očí s časným (86 % kontrolních hodnot), středně pokročilým (78,3 % kontrolních hodnot) a pokročilým (71,2 % kontrolních hodnot) glaukomem a tato tloušťka negativně korelovala s pokročilostí glaukomu. Průměrná amplituda fotopické negativní odpovědi signifikantně korelovala (P < 0,001) s tloušťkou komplexu gangliových buněk.

U šestnácti očí bez defektu v dolní polovině zorného pole dosahovala průměrná amplituda fotopické negativní odpovědi 56,5 % hodnoty naměřené u zdravých kontrol (P < 0,001) a průměrná tloušťka komplexu gangliových buněk v horní makule dosahovala 92,1 % hodnoty zdravých kontrol (P < 0,004).

Závěr

Amplituda fokální makulární fotopické negativní odpovědi koreluje s tloušťkou komplexu gangliových buněk, avšak ve srovnání s tímto parametrem se u očí s časným stadiem glaukomu snižuje nápadněji.

(vek)

Zdroj:
Nakamura H. et al: Hemispherical Focal Macular Photopic Negative Response and Macular Inner Retinal Thickness in Open-Angle Glaucoma. Am J Ophthalmol. Publikováno on-line 12. ledna 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Snížená kontrastní citlivost u pacientů s glaukomem

U pacientů s glaukomem často dochází ke snížení kontrastní citlivosti, což může být využito k hodnocení přítomnosti nebo progrese onemocnění. Po zahájení léčby vykazuje 60 až 70 % pacientů známky zlepšení kontrastní citlivosti.

Výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem

Autoři článku uveřejněného nedávno v časopise The British Journal of Ophthalmology se zaměřili na střednědobé výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem. Hlavním parametrem úspěšnosti operace byla průměrná hodnota nitroočního tlaku.

Obnovení funkce retinálních gangliových buněk po chirurgické redukci nitroočního tlaku

Elektroretinogram optimalizovaný pro screening glaukomu (PERGLA) je neinvazivní metoda objektivního měření funkčnosti retinálních gangliových buněk (RGC).Všechny novinky