Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Antiglaukomatika a funkce respiračního a kardiovaskulárního systému

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 12.11.2009

Antiglaukomatika a funkce respiračního a kardiovaskulárního systému

Studie publikovaná v odborném časopise Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics zkoumá možné výhody nasazení léčby latanoprostem u pacientů staršího věku s glaukomem otevřeného úhlu, kteří jsou léčeni timololem. Autoři Ergin a kolegové zjišťovali, jaký efekt na respirační a kardiovaskulární funkce bude mít u starších pacientů s glaukomem léčených očními kapkami s obsahem timololu (0,5 %) změna léčby na topické podávání latanoprostu (0,005 %).

Metodika studie

Do klinické studie bylo zahrnuto 25 pacientů s primárním glaukomem otevřeného úhlu, kteří byli léčeni lokálně aplikovaným timololem v 0,5% koncentraci. Léčba timololem (β-blokátor) byla u těchto pacientů ukončena z důvodu nedostatečného efektu na snížení nitroočního tlaku nebo z důvodu systémových či lokálních vedlejších účinků. Následně byla zahájena farmakoterapie léčivým přípravkem s obsahem latanoprostu. U všech pacientů bylo provedeno komplexní oftalmologické vyšetření a dále vyšetření funkcí respiračního i kardiovaskulárního systému, které zahrnovalo spirometrii a měření krevního tlaku a pulzu. Všechna měření byla provedena 1 den před ukončením léčby timololem a 30 dní po zahájení léčby latanoprostem.

Výsledky

U pacientů léčených timololem byly zaznamenány statisticky nevýznamně nižší hodnoty krevního pulzu, systolického i diastolického krevního tlaku a nižší hodnoty parametrů získaných spirometrickým vyšetřením. Poté, co pacienti začali být léčeni latanoprostem, došlo ke zlepšení průměrných hodnot výsledků naměřených pomocí spirometrie. Naměřené změny průměrných hodnot parametrů získaných spirometrickým vyšetřením a hodnot krevního tlaku či pulzu nebyly však statisticky významné. Histaminový bronchoprovokační test byl pozitivní u 16 ze 25 pacientů léčených timololem a u 10 pacientů ze 25 po změně léčby na podávání latanoprostu. Tento rozdíl byl shledán statisticky významným (P < 0,05).

Závěry

Ačkoliv rozdíly ve výsledcích měření uvedených výše nebyly statisticky signifikantní, může změna léčby na topické podávání latanoprostu u starších pacientů s glaukomem, kteří jsou léčeni lokálně aplikovanými β-blokátory, poskytovat určité výhody. Ty se týkají možnosti zlepšení výsledků hodnot při spirometrickém vyšetření a neutrálního vlivu latanoprostu na hodnoty krevního tlaku a pulzu. U pacientů léčených očními kapkami s obsahem β-sympatolytik je doporučeno měřit krevní tlak i pulz a dále se doporučuje provést spirometrické vyšetření.

(ptm)

Zdroj: Ergin, A., Ornek, K., Gullu, R., Bulcun, E., Ekici, M., Ekici, A.: Effects of timolol and latanoprost on respiratory and cardiovascular status in elderly patients with glaucoma. J Ocul Pharmacol Ther. Publikováno online 24. 6. 2009.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rozvoj glaukomu u afakických a pseudofakických očí po operaci kongenitální katarakty v prvním roce života

Cílem popisované studie bylo určit incidenci a rizikové faktory vzniku glaukomu u afakických a pseudofakických očí po provedené operaci kongenitální katarakty u dětí v prvním roce života.

Kazuistika: bilaterální nitrooční hypertenze s rychle progredující optickou neuropatií u mladé dívky

V časopise Optometry and vision science nedávno uveřejnili odborníci z Pacific University College of Optometry v Oregonu neobvyklou kazuistiku, ve které popisují případ bilaterálního juvenilního glaukomu s otevřeným úhlem u mladé dívky.

Alzheimerova choroba a glaukom

Někteří odborníci věří, že glaukom a Alzheimerova choroba mají společného více, než je na první pohled patrné. Důvod je přinejmenším v tom, že v pozadí obou onemocnění je degenerace nervových buněk.Všechny novinky