Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gastrointestinální léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv noncompliance na terapii gastroezofageální refluxní choroby

Specializace: gastroenterologie a hepatologie interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Gastrointestinální léčba

Vydáno: 25.6.2015

Vliv noncompliance na terapii gastroezofageální refluxní choroby

Noncompliance neboli nedodržování léčby je faktorem, který ovlivňuje léčbu gastroezofageální refluxní choroby. Může být příčinou terapeutického selhání podávání léků ze skupiny inhibitorů protonové pumpy a je třeba mu věnovat pozornost. Noncompliance byla v několika klinických studiích zjištěna až u 20–50 % pacientů.

Základem terapie u pacientů s gastroezofageální refluxní chorobu je použití léčiv ze skupiny inhibitorů protonové pumpy. Mechanismus jejich účinku spočívá v tom, že blokují sekreci žaludečních šťáv, jejichž zvýšená produkce je příčinou vzniku gastroezofageálního refluxu. Bylo zjištěno, že selhání terapie léčivy z této indikační skupiny se může vyskytovat až u 42 % pacientů.

Jako hlavní příčiny selhání léčby lze uvést tzv. alkalický či slabě kyselý reflux (pH v jícnu menší než 4 či mírně nad a trvající nejméně jednu hodinu během 24 hodin), rozdíly v genotypu pacientů, přítomnost dalších nemocí, špatnou diagnózy či v neposlední řadě noncompliance.

Právě špatné dodržování léčby ze strany pacienta je jednou z významných příčin, proč nedochází ke zlepšení zdravotního stavu či vyléčení nemoci. Několik studií se věnovalo otázce spolupráce pacienta. Jejich autoři konstatovali, že nedostatek správné spolupráce ze strany pacienta týkající se správného užívání inhibitorů protonové pumpy se může vyskytovat ve 20 až 50 % případů. Pokud nežádoucí příznaky přetrvávají i navzdory tomu, že pacient uvádí, že dodržuje všechny zásady správného užívání léku (adherence), je doporučeno nahradit předepsanou léčivou látku ze skupiny inhibitorů protonové pumpy jinou léčivou látkou z téže skupiny. Jako další možnost pokračování medikace se uvádí zdvojnásobení dosud předepsané terapeutické dávky léčiva. Pokud ani tak nedochází ke zlepšení zdravotního stavu, je třeba zvážit jiné příčiny neúspěchu celkové léčby.

Nespolupráce pacienta na dodržení předepsané léčby tedy může přestavovat významný faktor ovlivňující její výsledky.

(tda)

Zdroj: Domingues G., Moraes-Filho J. P. Noncompliance is an impact factor in the treatment of gastroesophageal reflux disease. Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 9/2014: 761–5

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv itopridu na mírné projevy gastroezofageálního refluxu

Itoprid je látka, která podporuje motilitu trávicího traktu. Vzhledem k významné roli ezofageální motorické dysfunkce v patogenezi gastroezofageálního refluxu (gastro-esophageal reflux disease – GERD) je tento preparát zajímavý i z hlediska možnosti využití v této indikaci.

Inhibitory protonové pumpy

Inhibitory protonové pumpy (proton pump inhibitors – PPIs) jsou léky používané k léčbě onemocnění spojených s kyselostí žaludečního obsahu, např. gastroezofageálního refluxu.

Vztah mezi sérovým gastrinem a žaludečním pH při léčbě omeprazolem v dávce 40 mg denně

Vztah mezi hladinami gastrinu a žaludečním pH při léčbě omeprazolem v dávce 40 mg denně byl zkoumán u mladých zdravých dobrovolníků.Všechny novinky