Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gastrointestinální léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pacienty udávaná adherence k léčbě inhibitory protonové pumpy při dlouhodobém užívání nesteroidních antirevmatik

Specializace: gastroenterologie a hepatologie interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Gastrointestinální léčba

Vydáno: 7.11.2015

Pacienty udávaná adherence k léčbě inhibitory protonové pumpy při dlouhodobém užívání nesteroidních antirevmatik

Pacienti s osteoartritidou (OA), revmatoidní artritidou (RA) a ankylozující spondylitidou (AS) jsou často léčeni nesteroidními antirevmatiky (NSAID), obvykle v kombinaci s gastroprotektivními preparáty ze skupiny inhibitorů protonové pumpy (PPI). Švédská studie zkoumá skutečnou pacienty udávanou adherenci k léčbě PPI při léčbě NSAID.

Tato retrospektivní studie zahrnovala pacienty s OA, RA nebo AS, kteří dlouhodobě užívali NSAID a jimž byla doporučena souběžná terapie PPI k prevenci gastrointestinálních komplikací. V rámci studie pacienti vyplňovali dotazník.

Studie se zúčastnilo 96 pacientů (69 % žen, průměrný věk 67 let; 72 % tvořili pacienti s OA, 16 % s RA, 12 % s AS). Průměrná adherence k léčbě PPI předepsané při dlouhodobém užívání NSAID dosahovala 73–81 %. Adherence ≤ 80 % byla zaznamenána u 26 % účastníků studie. Nebyly nalezeny žádné prediktivní faktory, jež by umožnily odhadnout pacienty, kteří nebudou léčbu správně užívat.

I přes instrukce lékařů užívalo PPI dohromady s NSAID jen 73–81 % pacientů. Ukázalo se tedy, že gastroprotektivní léčba není pacienty správně užívána a je nutné na spolupráci pacienta dále pracovat (například lepším vysvětlením možných nežádoucích účinků NSAID a zdůrazněním přínosnosti gastroprotekce).

(epa)

Zdroj: Henriksson K., From J., Stratelis G. Patient-reported adherence to coprescribed proton pump inhibitor gastroprotection in osteoarthritis, rheumatoid arthritis, and ankylosing spondylitis patients using nonsteroidal anti-inflammatory drugs. Patient Prefer Adherence 2014 Nov 18; 8: 1611–1617; doi: 10.2147/PPA.S70651. eCollection 2014.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Itoprid a sulpirid prokázaly účinnost v léčbě postprandiální funkční dyspepsie

U postmenopauzálních žen vedla čtyřměsíční léčba itopridem nebo sulpiridem nejen ke zmírnění dyspeptických příznaků, ale i symptomů úzkosti a deprese.

Esomeprazol je dobře snášený v léčbě dětí s gastroezofageální refluxní chorobou

Randomizovaná studie prokázala bezpečnost a snášenlivost esomeprazolu (v denní dávce 5, 10 nebo 20 mg) v léčbě dětí od 1 do 11 let s endoskopicky prokázanou gastroezofageální refluxní chorobou (GERD). Tato léčba vedla ke snížení četnosti a závažnosti příznaků GERD.

Vliv omeprazolu na kvalitu hlasu u pacientů s funkční dysfonií a laryngofaryngeálním refluxem

Laryngofaryngeální reflux (LPR) je zatékání obsahu žaludku přes dolní jícnový svěrač do horní části trávicího a dýchacího systému, které je časté u pacientů s funkčními dysfoniemi. Autoři studie z Turecka sledovali vliv léčby LPR omeprazolem na kvalitu hlasu u těchto pacientů.Všechny novinky