Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gastrointestinální léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Optimální dávkování 40 mg omeprazolu denně – vliv na žaludeční a jícnové pH a sérový gastrin u zdravých dobrovolníků

Specializace: gastroenterologie a hepatologie interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Gastrointestinální léčba

Vydáno: 1.8.2015

Optimální dávkování 40 mg omeprazolu denně – vliv na žaludeční a jícnové pH a sérový gastrin u zdravých dobrovolníků

Autoři studie, publikované v prestižním časopise The American Journal of Gastroenterology, zkoumali supresi produkce žaludeční kyseliny při terapii 40 mg omeprazolu denně. Zároveň se věnovali i vztahu mezi sérovým gastrinem a žaludečním pH při této léčbě.

Do studie bylo zahrnuto 19 zdravých mužů (průměrný věk 25 let), u kterých bylo před vstupem do studie provedeno vyšetření sekrece gastrinu a 24hodinová pH-metrie v žaludku i jícnu. Poté každý z dobrovolníků absolvoval sedmidenní léčbu každým ze tří léčebných režimů – omeprazol 20 mg dvakrát denně, omeprazol 40 mg ráno a omeprazol 40 mg večer. Šestý den každého léčebného cyklu jim byl znovu odebrán gastrin a provedeny pH-metrie. Stravovací režim a denní aktivity byly u jednotlivých subjektů během celé studie srovnatelné. Léky byly užívány nalačno.

Všechny léčebné režimy vedly k signifikantnímu snížení produkce žaludeční kyseliny (p < 0,01), pH bylo během měření vyšší v žaludku i jícnu. Doba expozice kyselině, tedy doba, po kterou je pH nižší než 4, byla při měření v jícnu srovnatelná ve všech skupinách. Při měření pH v žaludku pak byla doba expozice kyselině nižší při dávkování 2× denně, při podávání 1× denně byly výsledky srovnatelné ráno i večer. U 15 z 19 subjektů lepší supresi kyseliny vyvolalo dávkování 2× denně (p < 0,05). Ve srovnání s hodnotami před vstupem do studie byly všechny léčebné režimy spojeny se signifikantním poklesem sérového gastrinu (p < 0,01) i doby expozice kyselině (p < 0,01). Korelace mezi změnou hladiny sérového gastrinu a doby expozice kyselině ale nalezena nebyla.

Dávkování omeprazolu 20 mg 2× denně vede u většiny testovaných subjektů k větší supresi žaludeční kyseliny než dávkování 40 mg 1× denně. Hladiny sérového gastrinu s pH v žaludku nekorespondují, k hodnocení účinků léčby je nutné provedení pH-metrie.

(epa)

Zdroj: Kuo B., Castell D. O. Optimal dosing of omeprazole 40 mg daily: effects on gastric and esophageal pH and serum gastrin in healthy controls. Am J Gastroenterol. 1996 Aug; 91 (8): 1532–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost užívání léků ze skupiny inhibitorů protonové pumpy v těhotenství

Analýza 114 000 dětí narozených v Izraeli v letech 1998–2009 ukázala, že intrauterinní expozice lékům ze skupiny inhibitorů protonové pumpy nebyla spojena se zvýšeným rizikem vrozených vad ani se zvýšenou mortalitou či morbiditou.

Srovnání účinnosti I. a II. generace inhibitorů protonové pumpy na eradikaci infekce Helicobacter pylori

Metaanalýza studií, které porovnávaly efekt II. generace inhibitorů protonové pumpy (rabeprazol, esomeprazol) s generací starších preparátů (omeprazol, lansoprazol, pantoprazol) na eradikaci infekce Helicobacter pylori v kombinaci s ATB terapií.

Vliv noncompliance na terapii gastroezofageální refluxní choroby

Noncompliance neboli nedodržování léčby je faktorem, který ovlivňuje léčbu gastroezofageální refluxní choroby. Může být příčinou terapeutického selhání podávání léků ze skupiny inhibitorů protonové pumpy a je třeba mu věnovat pozornost. Noncompliance byla v několika klinických studiích zjištěna až u 20–50 % pacientů.Všechny novinky