Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gastrointestinální léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nejlepší lék na nudu je vařící voda − kazuistika

Specializace: gastroenterologie a hepatologie interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Gastrointestinální léčba

Vydáno: 6.11.2017

Nejlepší lék na nudu je vařící voda − kazuistika

Termické poranění jícnu a žaludku není vzácné, zejména v pediatrii. Málokdy má ovšem tak kuriózní pozadí jako v tomto případě.

16letý chlapec vyhledal lékaře pro dysfagii, odynofagii a hematemezi, které vznikly po požití cca čtvrt litru téměř vařící tekutiny. Jednalo se o nálev z hub, jež mladík našel na zahradě, který hodlal vypít „z rekreačních důvodů“. Plány mu ovšem zkřížila matka, která přišla nečekaně domů. Chlapec si zřejmě hub velmi vážil, proto se nerozhodl vařící nálev vylít, ale vypít.

Tekutinu ihned vyzvracel a začal pociťovat silnou bolest v krku. Dostavila se také hematemeze. 20 hodin po požití mu byl proveden skiagram hrudníku a jícnu, který byl v normě, a pacient byl ve stabilním stavu hospitalizován na pediatrickém oddělení. Byla zahájena intravenózní léčba ondansetronem, pantoprazolem, ketorolakem (NSAID − podle potřeby) a tekutinami. Příjem p. o. byl omezen na čiré tekutiny.

60 hodin po požití byla provedena ezofagogastroduodenoskopie, která ukázala edém a puchýře na sliznici měkkého patra a epiglottis, difuzní erytém celého jícnu s exsudátem, který měl pravděpodobně povahu deskvamované sliznice, a lineární erytém těla a fundu žaludku.

Pacient byl vyšetřen otorinolaryngologem, který provedl laryngoskopii a riziko poškození dýchacích cest zhodnotil jako minimální. Konzultován byl také hrudní chirurg, jenž doporučil provedení CT vyšetření hrudníku k vyloučení perforace jícnu a mediastinitidy. Nález na CT však byl normální.

Vzhledem ke špatné toleranci perorálně podávaných tekutin byla započata topická terapie sukralfátem a ústní vodou s hydroxidem hořečnatým, lidokainem a difenhydraminem. Přesto musela být zahájena parenterální výživa.

3 dny po požití nálevu již pacient toleroval iontové nápoje a zmrzlinu i bez analgetik. Následující den byl schopen jíst kaši a mixované ovoce, proto byla parenterální výživa ukončena.

5 dní po požití nálevu byl pacient propuštěn do domácího ošetřování a pokračoval v měkké stravě spolu s užíváním pantoprazolu a sukralfátu po 6 hodinách. Při kontrolním vyšetření udával kontinuální zlepšování a negoval jakoukoli dysfagii či odynofagii. Následné rentgenové vyšetření jícnu bylo normální. Poté byl vysazen pantoprazol a pacient přešel na normální stravu. Další léčba již nebyla nutná.

(pez)

Zdroj: Prevost A., Talley A., Klepper E., McDonough E. Thermal esophageal injury following ingestion of boiling mushroom water. Case Rep Pediatr 2017; 1859352, doi: 10.1155/2017/1859352.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je nutné zvyšovat dávku levothyroxinu u nemocných s hypotyreózou, kteří užívají omeprazol?

Omeprazol, jehož mechanismem účinku je blokáda sekrece žaludeční kyseliny, by mohl ovlivňovat vstřebávání levothyroxinu. Níže prezentovaná studie brazilských autorů se této možnosti věnovala podrobněji.

Nahradí perorální léčba inhibitory protonové pumpy (PPI) intravenózní podání v indikaci krvácení z peptických lézí?

Práce italských autorů recentně publikovaná v British Journal of Clinical Pharmacology přináší systematický přehled a metaanalýzu studií srovnávajících efekt intravenózního a perorálního podání inhibitorů protonové pumpy (PPI) v léčbě krvácení z peptických lézí v návaznosti na endoskopické ošetření.

Omeprazol a mechanismus hojení krvácení z peptického vředu

K hlavním příčinám krvácení v horním gastrointestinálním traktu patří krvácení z peptického vředu. Autoři finské studie se zaměřili na vliv omeprazolu, nesteroidních antirevmatik a kouření na obranné a reparační mechanismy gastroduodenální sliznice.Všechny novinky