Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Gastrointestinální léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba refluxní ezofagitidy – hraje roli výběr konkrétního inhibitoru protonové pumpy?

Specializace: gastroenterologie a hepatologie interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Gastrointestinální léčba

Vydáno: 1.9.2015

Léčba refluxní ezofagitidy – hraje roli výběr konkrétního inhibitoru protonové pumpy?

Inhibitory protonové pumpy (PPI) jsou u refluxní ezofagitidy (RE) lékem volby. Práce publikovaná v časopise International Journal of Clinical Practice se zabývá srovnáním účinnosti ezomeprazolu s lansoprazolem nebo pantoprazolem v léčbě a udržovací léčbě RE.

Autoři porovnávali data ze šesti studií, které se zabývaly hodnocením ezomeprazolu ve srovnání s lansoprazolem nebo pantoprazolem ve fázi hojení RE (4–8 týdnů) a při následující udržovací léčbě (6 měsíců).

U pacientů léčených ezomeprazolem 40 mg bylo častěji dosaženo hojení než u pacientů léčených lansoprazolem 30 mg (82,4–92,6 % vs. 77,5–88,8 %; p < 0,01) nebo pantoprazolem 40 mg (95,5 % vs. 92,0 %; p < 0,001). Zároveň bylo u ezomeprazolu častěji dosaženo i endoskopické a symptomatické remise po 6 měsících než u lansoprazolu (83,0–84,8 % vs. 74,0–75,9 %; p < 0,001) nebo pantoprazolu (70,9 % vs. 59,6 %; p < 0,0001).

V této studii byl ezomeprazol efektivnější než lansoprazol i pantoprazol, a to ve fázi hojení i během následné fáze udržovací léčby.

(epa)

Zdroj: Labenz J., Armstrong D., Leodolter A., Baldycheva I. Management of reflux esophagitis: does the choice of proton pump inhibitor matter? Int J Clin Pract. 2015 Jul; 69 (7): 796–801; doi: 10.1111/ijcp.12623. Epub 2015 Feb 27.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Esomeprazol podávaný při antiagregační léčbě společně s klopidogrelem snižuje riziko rekurence žaludečního vředu

Autoři publikovali v časopise Gastroenterology výsledky svého výzkumu, ve kterém srovnávali riziko rekurence žaludečního vředu u pacientů s aterosklerózou při léčbě klopidogrelem samotným a klopidogrelem v kombinaci s esomeprazolem. Zároveň zkoumali vliv esomeprazolu na protidestičkovou aktivitu klopidogrelu.

Esomeprazol prokázal dlouhodobou účinnost a bezpečnost v prevenci recidiv peptických vředů u pacientů léčených NSAID

Roční otevřená multicentrická studie se 130 pacienty potvrdila, že léčba esomeprazolem (20 mg jednou denně) je dobře snášená a účinná v prevenci recidiv peptických vředů u pacientů, kteří dlouhodobě užívají nesteroidní antirevmatika (NSAID).

Využití itopridu při příznacích funkční dyspepsie u ruských pacientů

Cílem následující studie bylo zhodnotit účinnost a bezpečnost podávání itopridu při léčbě funkční dyspepsie u pacientů v Rusku.Všechny novinky