Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

V léčbě primární enurézy je třeba zohlednit případnou přítomnost ADHD

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 24.4.2015

V léčbě primární enurézy je třeba zohlednit případnou přítomnost ADHD

Prevalence ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) je u dětí s monosymptomatickou noční enurézou vyšší než u běžné populace. Vzhledem k tomu, že porucha pozornosti může nepříznivě ovlivnit léčbu enurézy, je u dětí s nočním pomočováním vhodné vyšetřit možnou přítomnost ADHD a v pozitivním případě zajistit podporu psychologa.

Vyšší výskyt ADHD u dětí s primární noční enurézou ukázala turecká studie, která zahrnovala 64 dětí ve věku 6 až 13 let doporučených s tímto problémem na odborné pracoviště. Jako kontrolní skupina bylo zahrnuto 42 zdravých dětí. Autoři porovnávali výskyt poruch pozornosti a hyperaktivity mezi oběma skupinami na základě vyšetření dětským psychiatrem s použitím diagnostické škály DSM-IV-2000-TR.

Ve skupině dětí s enurézou byla ADHD zjištěna u 34 dětí (53 %), z nichž mělo 17 převážně poruchu pozornosti, 9 hyperaktivně-impulzivní typ poruchy a 8 kombinovaný typ. V kontrolní skupině byla ADHD diagnostikována u 5 dětí (12 %), u 2 převažující porucha pozornosti, u 2 převažující hyperaktivně-impulzivní typ a u 2 kombinovaný typ.

Tyto výsledky dokládají vyšší prevalenci ADHD u dětí s primární noční enurézou. Obě tyto poruchy jsou multifaktoriální a významnou roli u nich hrají biologické, sociální i psychologické faktory. Proto je třeba při léčbě jedné z nich věnovat pozornost případnému výskytu druhého problému.

(zza)

Zdroj: Okur M., Ruzgar H., Erbey F., et al. The evaluation of children with monosymptomatic nocturnal enuresis for attention deficit and hyperactivitydisorder. Int J Psychiatry Clin Pract. 2012 Sep; 16 (3): 229–232.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Amputace penisu z důvodu primární enurézy

Před dvěma lety byla v časopise Urology publikována kazuistika 8letého indického chlapce, u něhož byla nutná částečná amputace penisu z důvodu syndromu zaškrcení penisu, který si navodil sám zavázáním penisu nití kvůli primární enuréze. Syndrom zaškrcení penisu je vzácným naléhavým stavem, který bývá vyvolán náhodným zaškrcením penisu dlouhým vlasem (obvykle vlasem matky).

Nykturie může být projevem závažných onemocnění

Nykturie je probouzení během noci z důvodu potřeby močit. Často může jít o časnou a nenápadnou známku závažného systémového onemocnění. Ovšem i po vyloučení možných příčin může být nykturie obtěžujícím problémem, který lze účinně léčit. Proto je jí v klinické praxi třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Možnou příčinou primární noční enurézy je nízká noční hladina antidiuretického hormonu

Možnou příčinou PNE je nízká noční hladina vazopresinu (antidiuretického hormonu – ADH), což vysvětluje i dobrou odpověď na léčbu desmopresinem (desamino-D-arginin vazopresinem – DDAVP).Všechny novinky