Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

První Světový den pomočování

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 24.9.2015

První Světový den pomočování

Noční pomočování dětí bývá často podceňováno. Otevření tohoto tématu k odborné diskusi si dává za cíl Světový den pomočování, jenž bude poprvé vyhlášen letos v říjnu v Praze.

Kdy a kde?

Mezinárodní společnost pro dětskou kontinenci (International Children Continency Society  ICCS) a Evropská společnost pro dětskou urologii (European Society for Pediatric Urology  ESPU) letos pořádají první Světový den pomočování.

Máme to štěstí, že tento den bude vyhlášen poprvé v historii na odborném kongresu ESPU konaném v Praze, a to v sobotu 17. 10. 2015. Jeho cílem je pravidelně a celosvětově připomínat toto onemocnění a především o něm více mluvit jak na odborné, tak na laické úrovni.

Co říká odborná medicína

Noční pomočování dětí je definováno jako nekontrolovatelný únik moči v průběhu spánku. U dětí starších 5 let je tento jev považován za patologický a měl by být správně diagnostikován i léčen. Epidemiologie tohoto onemocnění činí 510 % u sedmiletých dětí; u některých problém přetrvává až do puberty, vzácně i do období dospělosti. Je důležité si uvědomit, že v naprosté většině případů se nejedná o problém psychologický; naopak, nejčastější příčinou bývá nadprodukce moči či nedostatečná kapacita močového měchýře. Neschopnost vzbudit se je pak dalším viníkem v řadě.

Proč potřebujeme mezinárodní den proti pomočování?

Noční pomočování není bez následků. Onemocnění má negativní vliv na celkovou kvalitu života, což může být u dětí manifestováno špatným prospíváním ve škole nebo problémy v kontaktu s vrstevníky. Noční pomočování není ničí vinou a je zapotřebí, aby dítě, rodič i lékař byli schopni diskuse beze strachu a studu. Bohužel je však tato problematika velice často podceňována a bagatelizována, a malému pacientovi se tak nedostane potřebné léčby. Lékař by měl být tou osobou, jež bude rodiče motivovat o obtížích hovořit a včas je řešit.

Od roku 2016 by se pak Světový den pomočování měl každoročně konat v květnu.

Pro více informací je možné navštívit webové stránky: www.nocvsuchu.cz a www.worldbedwettingday.com.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nykturii je třeba léčit jako samostatnou poruchu

Nykturii lze úspěšně léčit, ať už se jedná o primární poruchu, nebo o její kombinaci s hyperaktivním močovým měchýřem či benigní hyperplazií prostaty. Častý současný výskyt noční polyurie dokládá, že nejde jen o nedostatečnou kapacitu močového měchýře.

Noční pomočování u dětí jeho farmakologická léčba

Noční pomočování sužuje lidstvo po tisíciletí. První dochovaný písemný záznam o NP byl nalezen v Ebersově papyru, který pochází z roku 1550 p. n. l. Po celou dobu byly hledány prostředky, které by tento nepříjemný problém vyléčily. Nepříznivě ovlivňuje nejen psychický vývoj dítěte, jeho sociální postavení, ale i vztahy v rodině a pro rodinu znamená navíc značnou finanční zátěž.

Léčba nykturie

Způsob léčby nykturie závisí na vyvolávající příčině. Nykturie bývá projevem polyurie, noční polyurie, poruchy jímací funkce močového měchýře, ale provází také poruchy spánku. Základem léčby je úprava pitného režimu a léčba onemocnění, která se na vzniku polyurie podílejí.Všechny novinky