Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Přehled literatury potvrdil účinnost a bezpečnost desmopresinu v léčbě nykturie

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 5.6.2015

Přehled literatury potvrdil účinnost a bezpečnost desmopresinu v léčbě nykturie

Systematický přehled literatury zahrnující 10 studií s desmopresinem ukázal přínos tohoto léku při zmírnění nykturie a adekvátní bezpečnost. Desmopresin snížil počet močení během noci a prodloužil dobu do prvního nočního močení v porovnání s placebem.

Těchto 10 studií, zahrnujících 2191 pacientů s nykturií, splňovalo kritéria randomizovaného kontrolovaného výzkumu s paralelními skupinami. Kvalita studií byla hodnocena podle kritérií Cochrane Collaboration. Studie byly obecně velmi kvalitní, čtyři z nich však zahrnovaly úvodní fázi s titrací dávky a s následným vyřazením pacientů s nežádoucími účinky a pacientů bez odpovědi na léčbu, což znamená vysoké riziko bias.

Desmopresin v dávkách od 25 µg snížil počet močení během noci a prodloužil dobu do prvního nočního močení. V dávce 100 µg zajistil o 1 hodinu více spánku a snížil počet nočních močení o 28 %. Vyšší dávky již neznamenaly další přínos. Nejčastějšími nežádoucími účinky byly hyponatrémie a bolest hlavy, závažné nežádoucí účinky byly velmi vzácné.

Z analýzy dat také vyplynulo, že iniciální dávka desmopresinu by měla být 50–100 µg. U starších pacientů je vhodné léčbu zahájit dávkou 25–50 µg. U všech pacientů je třeba sledovat případný výskyt hyponatrémie. Desmopresin by měli z důvodu vzácného výskytu respiračního selhání s opatrností užívat pacienti s chronickým onemocněním plic.

Autoři došli k závěru, že desmopresin zajišťuje středně významný přínos a dostatečnou bezpečnost v léčbě nykturie u celkově zdravých dospělých.

(zza)

Zdroj: Ebell M. H., Radke T., Gardner J. A systematic review of the efficacy and safety of desmopressin for nocturia in adults. J Urol. 2014 Sep; 192 (3): 829–835.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Souhrn doporučení ICS pro diagnostiku a léčbu nykturie

Nykturie, definovaná jako jedno a více probuzení pocitem nucení na močení za noc, je dnes považována za samostatnou nozologickou jednotku. Vzhledem k jejímu vysokému výskytu zejména u starších osob vypracovala Mezinárodní společnost pro kontinenci (ICS) doporučení pro diagnostiku a léčbu nykturie, která byla v roce 2007 popsána v češtině v časopise Urologie pro praxi.

Sezónní rozdíly u primární enurézy

Primární enuréza je jednou z nejčastějších obtíží, která trápí dětské pacienty. Její etiopatogeneze není dosud jednoznačně prozkoumána. Nedávná studie z Istanbulu přichází s pozorováním, že v zimních měsících stoupá denní, týdenní i měsíční frekvence nehod.

Nykturie snižuje kvalitu života  

Německá studie ukázala vysokou prevalence nykturie u mužů nad 50 let a její vliv na fyzickou i duševní složku kvality života. Potíže s častým nočním močením jsou nejvýznamnější součástí symptomů dolních močových cest, která je důvodem návštěvy u lékaře.Všechny novinky