Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Diabetes: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
 

Účinnost a bezpečnost inhibitorů dipeptidylpeptidázy 4 v kombinaci s metforminem

Specializace: diabetologie
Téma: Diabetes

Vydáno: 29.3.2016

Účinnost a bezpečnost inhibitorů dipeptidylpeptidázy 4 v kombinaci s metforminem

Inhibitory dipeptidylpeptidázy 4 (DPP-4i) jsou v léčbě diabetu mellitu 2. typu v poslední době využívány stále častěji, protože mají výrazně méně nežádoucích účinků než ostatní dostupné neinzulinové preparáty. Bohužel v monoterapii mají menší schopnost snižovat hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c) než ostatní preparáty, proto jsou často využívány v kombinované léčbě.

Autoři z americké Floridy se proto ve své práci zaměřili na kombinaci DPP-4i s metforminem. V databázích Medline, PubMed, Embase a International Pharmaceutical Abstracts vyhledali články publikované do října 2012 týkající se kombinační léčby iDPP-4 – použili při tom klíčová slova sitagliptin, linagliptin, alogliptin, vildagliptin, saxagliptin a metformin. Vyloučeny byly studie, které se nevěnovaly kombinaci DPP-4i a metforminu a navíc se nejednalo o studie fáze III.

Většina zahrnutých prací hodnotila účinnost a bezpečnost iDPP-4 v kombinaci s metforminem ve srovnání s agonisty receptoru pro glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1R), placebem, iDPP-4 v monoterapii, glitazony či sulfonylureou.

Výsledkem těchto studií bylo, že DPP-4i hrají v léčbě diabetu mellitu 2. typu důležitou roli. Mají málo nežádoucích účinků, zvláště co se týče výskytu hypoglykemie. V kombinaci s metforminem jsou DPP-4i účinné, dobře tolerované a vzhledem k dostupnosti fixních kombinací zvyšují i compliance pacienta s léčbou.

Limitací DPP-4i je zatím jen to, že mají menší schopnost snižovat HbA1c a klinická zkušenost s nimi je relativně krátká. Nicméně všechny léky, které snižují HbA1c účinněji, mají zásadní nežádoucí účinky. Jako přídavná terapie diabetu mellitu 2. typu jsou tedy DPP-4i velmi potřebné.

(epa)

Zdroj: Fass A. D., Gershman J. A. Efficacy and safety of dipeptidyl peptidase-4 inhibitors in combination with metformin. Adv Ther 2013 Apr; 30 (4): 337–353.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost dlouhodobě podávaného empagliflozinu − výsledky studie EMPA-REG OUTCOME

Mezinárodní studie EMPA-REG OUTCOME, která prokázala, že empagliflozin je první antidiabetikum, jež signifikantně snižuje kardiovaskulární riziko, přinesla také poznatky o dlouhodobé bezpečnosti a snášenlivosti tohoto přípravku.

Empagliflozin – první antidiabetikum snižující kardiovaskulární mortalitu

Mezinárodní studie EMPA-REG OUTCOME prokázala významný vliv podávání antidiabetika empagliflozinu na snížení kardiovaskulárního rizika u vysoce rizikových pacientů s diabetem (DM) 2. typu. Byly zveřejněny i první poznatky o vlivu dlouhodobého podávání empagliflozinu na krevní tlak, srdeční frekvenci, tělesnou hmotnost, hodnoty glykovaného hemoglobinu a hladinu cholesterolu.

Nový lék řeší diabetes a zároveň chrání srdce a cévy

Výsledky recentního výzkumu, který potvrdil, že nová farmakologická léčba diabetu dokáže zároveň snížit riziko onemocnění srdce a cév, byly představeny v úterý 6. října v Mosaic House v Praze za účasti předních osobností české diabetologie a kardiologie.Všechny novinky