Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Deprese a úzkost: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Sebevraždy zapříčiní více úmrtí než dopravní nehody

Specializace: praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Deprese a úzkost

Vydáno: 10.5.2015

Sebevraždy zapříčiní více úmrtí než dopravní nehody

Deprese patří mezi duševní onemocnění, která jsou spojena s vysokým rizikem sebevraždy. V kontextu statistik, jež se zabývají příčinami úmrtí v Evropské unii, představují sebevraždy významný problém. Přestože na prvních místech stále nacházíme onkologická onemocnění a nemoci oběhové soustavy, mezi vnějšími příčinami úmrtí předčí suicidium i tolik diskutované a časté dopravní nehody.

Nejčastější příčiny úmrtí

V roce 2010 byly nejčastější příčinou úmrtí v EU malignity, které v průměru zapříčinily 166,9 úmrtí na 100 000 obyvatel. V důsledku ischemické choroby srdeční (ICHS) bylo v tomto referenčním období v celé EU zaznamenáno 76,5 úmrtí na 100 000 obyvatel. V pobaltských státech, na Slovensku a v Maďarsku byla míra úmrtí v důsledku ICHS dokonce vyšší než 200 úmrtí na 100 000 obyvatel. Oproti tomu ve Francii, Portugalsku, Nizozemsku, Španělsku a Lucembursku bylo ve stejném období zaznamenáno méně než 50 úmrtí na 100 000 obyvatel.

Úmrtí z vnějších příčin

S úmrtím z vnějších příčin se v porovnání s onkologickými onemocněními a chorobami oběhové soustavy setkáváme méně často, přesto však zdaleka nejde o zanedbatelný problém. Jedná se zejména o úmrtí v důsledku sebevražd a dopravních nehod. V roce 2010 došlo v EU v důsledku sebevraždy v průměru k 9,4 úmrtí na 100 000 obyvatel. Přestože k dopravním nehodám dochází častěji, počet úmrtí v jejich důsledku byl ve stejném roce nižší, a to v průměru 6,5 na 100 000 obyvatel. Trojnásobně vyšší míra úmrtnosti související se suicidiem ve srovnání s průměrnými hodnotami byla zaznamenána v Litvě (28,5 úmrtí na 100 000 obyvatel), dvojnásobná v Maďarsku (21,7 úmrtí na 100 000 obyvatel). Na druhé straně nejlepší situace byla hlášena z Řecka (2,9 úmrtí na 100 000 obyvatel) a Kypru (3,8 úmrtí na 100 000 obyvatel). Nižší míra úmrtí, než je průměr, byla dále dosažena v Itálii, Španělsku, ve Spojeném království a na Maltě.

Analýza podle pohlaví

Analýza příčin úmrtí podle pohlaví odhalila, že ve všech státech EU v roce 2010 umíralo v důsledku sebevražd více mužů než žen. Nejvyšší hodnoty pochází z Litvy, kde bylo zaznamenáno 51,4 úmrtí na 100 000 obyvatel (mužů). Nejvyšší míra úmrtnosti následkem suicidia u žen byla hlášena z Belgie, Litvy, Maďarska a Finska.

(veri)

Zdroj: Eurostat

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Causes_of_death_statistics/cs

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Deprese a sebevražednost u osob staršího věku

Takzvaná deprese pozdního věku je charakterizována svým vznikem u osob starších 65 let. Oproti genetickým jsou v tomto věku významnější faktory biologické a psychosociální stres. Důležitou roli hraje nutnost přizpůsobení se řadě životních změn (snížená soběstačnost, somatické onemocnění, ztráta interpersonálních kontaktů apod.) a pocit nesplněného celoživotního očekávání.Všechny novinky