#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Sebevraždy zapříčiní více úmrtí než dopravní nehody

10. 5. 2015

Deprese patří mezi duševní onemocnění, která jsou spojena s vysokým rizikem sebevraždy. V kontextu statistik, jež se zabývají příčinami úmrtí v Evropské unii, představují sebevraždy významný problém. Přestože na prvních místech stále nacházíme onkologická onemocnění a nemoci oběhové soustavy, mezi vnějšími příčinami úmrtí předčí suicidium i tolik diskutované a časté dopravní nehody.

Nejčastější příčiny úmrtí

V roce 2010 byly nejčastější příčinou úmrtí v EU malignity, které v průměru zapříčinily 166,9 úmrtí na 100 000 obyvatel. V důsledku ischemické choroby srdeční (ICHS) bylo v tomto referenčním období v celé EU zaznamenáno 76,5 úmrtí na 100 000 obyvatel. V pobaltských státech, na Slovensku a v Maďarsku byla míra úmrtí v důsledku ICHS dokonce vyšší než 200 úmrtí na 100 000 obyvatel. Oproti tomu ve Francii, Portugalsku, Nizozemsku, Španělsku a Lucembursku bylo ve stejném období zaznamenáno méně než 50 úmrtí na 100 000 obyvatel.

Úmrtí z vnějších příčin

S úmrtím z vnějších příčin se v porovnání s onkologickými onemocněními a chorobami oběhové soustavy setkáváme méně často, přesto však zdaleka nejde o zanedbatelný problém. Jedná se zejména o úmrtí v důsledku sebevražd a dopravních nehod. V roce 2010 došlo v EU v důsledku sebevraždy v průměru k 9,4 úmrtí na 100 000 obyvatel. Přestože k dopravním nehodám dochází častěji, počet úmrtí v jejich důsledku byl ve stejném roce nižší, a to v průměru 6,5 na 100 000 obyvatel. Trojnásobně vyšší míra úmrtnosti související se suicidiem ve srovnání s průměrnými hodnotami byla zaznamenána v Litvě (28,5 úmrtí na 100 000 obyvatel), dvojnásobná v Maďarsku (21,7 úmrtí na 100 000 obyvatel). Na druhé straně nejlepší situace byla hlášena z Řecka (2,9 úmrtí na 100 000 obyvatel) a Kypru (3,8 úmrtí na 100 000 obyvatel). Nižší míra úmrtí, než je průměr, byla dále dosažena v Itálii, Španělsku, ve Spojeném království a na Maltě.

Analýza podle pohlaví

Analýza příčin úmrtí podle pohlaví odhalila, že ve všech státech EU v roce 2010 umíralo v důsledku sebevražd více mužů než žen. Nejvyšší hodnoty pochází z Litvy, kde bylo zaznamenáno 51,4 úmrtí na 100 000 obyvatel (mužů). Nejvyšší míra úmrtnosti následkem suicidia u žen byla hlášena z Belgie, Litvy, Maďarska a Finska.

(veri)

Zdroj: Eurostat

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Causes_of_death_statistics/cs



Štítky
Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie
Partneři sekce
angelini

Nejnovější kurzy
Depresivní porucha a zánětlivé procesy
Autoři: MUDr. Juraj Tkáč

Deprese u dětí a adolescentů
Autoři: MUDr. Vlastimil Nesnídal

Depresivní porucha v gerontopsychiatrii
Autoři: doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Kombinace antidepresiv
Autoři: Prof. MUDr. Eva Češková, CSc.

Deprese v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Radim Kubínek

Úzkostné poruchy
Autoři: MUDr. Miroslav Sekot

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#