Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Deprese a úzkost: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Off-label indikace mirtazapinu

Specializace: praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Deprese a úzkost

Vydáno: 27.9.2017

Off-label indikace mirtazapinu

Mirtazapin je indikován k léčbě depresivních poruch, nicméně jeho unikátní duální mechanismus účinku vedl ke zkoumání potenciálního alternativního využití tohoto léčiva.

Cíle práce a metodika

Jelikož mirtazapin moduluje oba systémy, serotoninergní i adrenergní, diskutuje se i o jeho potenciálním anxiolytickém efektu. Prezentované review shrnuje dostupné materiály, na jejichž základě hodnotí účinnost mirtazapinu u pacientů trpících různými formami úzkosti a zároveň sleduje snášenlivost tohoto léčiva při daném onemocnění.

Autoři provedli rešerši lékařské literatury v databázi Ovid Medline pro pojmy mirtazapine a anxiety disorders (mirtazapin a úzkostné poruchy). Bylo nalezeno 12 studií a 1 metaanalýza, které zkoumaly off-label použití mirtazapinu u různých forem úzkosti.

Výsledná zjištění

Na základě prostudování nalezené literatury se mirtazapin ukázal signifikantně účinnější než placebo ve zvládání symptomů úzkosti u komorbidní deprese, posttraumatické stresové poruchy, generalizované úzkostné poruchy, panické poruchy a sociálně úzkostné poruchy. Navíc byl mirtazapin srovnatelně účinný, v některých případech dokonce se signifikantně vyšší mírou odpovědi než některá v současnosti standardně používaná léčiva, jako tricyklická antidepresiva (TCA) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Další výhodou byly pozorované minimální a obvykle mírné nežádoucí účinky, nejčastěji sedace, únava, přibírání na váze, suchost v ústech, zácpa a bolest hlavy. Ačkoliv nelze s jistotou říct, zda ke zlepšení symptomů úzkosti nepřispělo zlepšení komorbidního psychického onemocnění, benefit užívání mirtazapinu je jednoznačný.

Závěr

Účinnost mirtazapinu proti různým formám úzkosti pozorovaná v dostupných studiích a relativně malé množství jeho nežádoucích účinků si zasluhují zvážení dalšího výzkumu alternativních indikací tohoto léku jakožto další volby léčby symptomů úzkosti.

(mir)

Zdroj: Begert J., Bradley B. Off-label use of mirtazapine for anxiety. Mental Health Clinician 2015; 5 (6): 265−270, doi: 10.9740/mhc.2015.11.265.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výskyt farmakologicky navozených sexuálních dysfunkcí u pacientů s depresemi je ovlivněn i volbou antidepresiva

Častým problémem léčby antidepresivy ovlivňujícím kvalitu života nemocných jsou sexuální dysfunkce. Objevují se přibližně u poloviny pacientů, a mohou proto být často důvodem k přerušení léčby a následným relapsům. Autoři prezentované studie se proto rozhodli zmapovat prevalenci sexuálních dysfunkcí mezi pacienty užívajícími různá antidepresiva.

Zmírnění zrakových halucinací u pacientky s Parkinsonovou chorobou při užívání mirtazapinu − kazuistika

Kazuistika autorů z tokijské univerzity Jikei ukazuje případ pacientky s Parkinsonovou chorobou, depresí a psychotickými příznaky (zejména zrakovými halucinacemi a pocitem pronásledování). Po nasazení mirtazapinu došlo ke zmírnění těchto příznaků, především zrakových halucinací, aniž by se zhoršily motorické funkce.

Mirtazapin v léčbě abstinenčního syndromu po užívání kortikoidů – kazuistika

Navzdory tradičnímu zařazování steroidních hormonů mezi látky nevyvolávající závislost se objevují důkazy o opaku. Po přerušení jejich užívání se může objevit syndrom z vysazení. Následující kazuistika popisuje depresi v rámci syndromu z vysazení kortikoidů u pacientky s poruchou vnímání vlastního těla. Léčebného úspěchu bylo dosaženo podáváním mirtazapinu.Všechny novinky